Frankrijk, Duitsland en Polen stoïcijns na dreigement Trump
PARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran.
"Dit is niet de eerste keer dat hij dit heeft gedaan", zei een woordvoerder van de Duitse regering. Hij wilde niet ingaan op de gevolgen van Trumps dreigende woorden, maar Duitsland blijft volgens hem "uiteraard" gewoon toegewijd aan de NAVO.
Polen bepleit ook kalmte. "Ik hoop dat er een moment van kalmte komt, in de emoties rond de Amerikaanse president vandaag", zei de Poolse defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz. Hij wees erop dat de NAVO ook in het belang van de VS is. "Er is geen NAVO zonder de VS, maar er is ook geen sterke VS zonder bondgenoten, zonder ons. Het werkt twee kanten op."
Straat van Hormuz
Frankrijk verzet zich tegen de druk op NAVO-landen om mee te doen in de Iranoorlog. Daar is de alliantie niet voor, zei onderminister van Defensie Alice Rufo. "Laat me je eraan herinneren wat de NAVO is. Het is een militair bondgenootschap dat over de veiligheid van de Euro-Atlantische regio gaat. Het is niet ontworpen om operaties uit te voeren in de Straat van Hormuz, die een schending van het internationaal recht zouden zijn."
Trump valt de laatste dagen vooral uit naar het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, die hem bitter zouden hebben teleurgesteld. Beide landen onderstreepten dat ze niet meegetrokken willen worden in de Iranoorlog. Frankrijk is door de VS buiten zijn aanvalsplannen gehouden en zal aan de oorlog "absoluut" niet deelnemen, zei president Emmanuel Macron woensdag. Ook de Britse premier Keir Starmer onderstreepte dat nog eens "kraakhelder".
Meer uit Buitenland
WISMAR (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten geven een herhaaldelijk voor de Oostzeekust van het land gestrande bultrug op. Er worden geen pogingen meer ondernomen om te proberen het dier naar dieper water te loodsen. Het dier is opnieuw vastgelopen.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een historisch bezoek gebracht aan het Hooggerechtshof. Hij is persoonlijk aanwezig bij de zaak over zijn presidentieel decreet over burgerschap op basis van geboorteplaats. Het is volgens historici de eerste keer dat een zittende president pleidooien in een zaak van het Hooggerechtshof bijwoont.
27 minuten geledenWASHINGTON/TEHERAN/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.
2 uur geledenLARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt aan de lidstaten voor akkoord te gaan met de uitbetaling van 45 miljard euro aan Oekraïne. Dat is de helft van de EU-lening van 90 miljard euro voor 2026 en 2027 die Hongarije nog steeds blokkeert. De Commissie gaat desondanks door met de benodigde voorbereidingen. Van die 45 miljard voor dit jaar is 28,3 miljard euro bestemd voor de Oekraïense drone-industrie, zegt Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Nabestaanden van Virginia Giuffre hebben er bij koning Charles op aangedrongen om slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein te ontmoeten. "We dringen er bij koning Charles met klem op aan om ons en de slachtoffers te ontmoeten en te horen wat we te zeggen hebben", zeiden de broer en schoonzus van Giuffre in een verklaring aan BBC Newsnight.
3 uur geleden