Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk bespreekt oefenen met kernarsenaal met andere landen

Frankrijk bespreekt oefenen met kernarsenaal met andere landen

MÜNCHEN (ANP) - Frankrijk bespreekt met Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en waarschijnlijk nog andere Europese landen hoe het zijn bescherming met kernwapens met hen kan delen. Ze zouden bijvoorbeeld samen kunnen gaan oefenen met Frankrijks nucleaire capaciteiten, opperde president Emmanuel Macron.

"We moeten onze nucleaire afschrikking opnieuw verwoorden", zei Macron op de grote veiligheidsconferentie in München. Andere Europese landen hebben wel oren naar wat meer Franse nucleaire bescherming, nu ze zich minder zeker voelen van de Amerikaanse kernwapenparaplu. Maar de Franse kernmacht is nu officieel nog voor alleen Frankrijk bedoeld.

Er is nu overleg over het aanpassen van "onze doctrine", zei Macron. "Met speciale samenwerking, gezamenlijke oefeningen en gezamenlijke veiligheidsbelangen met een paar sleutellanden." Daaronder is in ieder geval Duitsland. Dat noemt Macron heel belangrijk, omdat de twee zwaargewichten hun denken over de zwaarste verdedigingsmiddelen zo beter op elkaar leren afstemmen.

Ontwikkelen nieuwe wapens

Nederland toonde zich eerder ook wel geïnteresseerd in overleg met Frankrijk over het lenen van zijn nucleaire bescherming. Macron zegt binnen een paar weken in een grote toespraak meer uit de doeken te doen.

Europa moet "stoutmoedig" opstaan en een geopolitieke macht van formaat worden, benadrukte Macron in een peptalk en lofzang ineen voor tal van hoogwaardigheidsbekleders in München. Het is volgens hem onmisbaar in de onderhandelingen over de Oekraïne-oorlog en in de besprekingen over de nieuwe veiligheidsorde die ook daarna nodig zal zijn. Want ook dan grenst Europa aan een "agressief" Rusland.

En het is Europa volgens Macron geraden de krachten te bundelen, bijvoorbeeld bij het ontwikkelen van nieuwe wapens. Daarom blijft hij ook geloven in het nieuwe gevechtsvliegtuig waar Berlijn en Parijs over touwtrekken.

Meer uit Buitenland

Suriname en Venezuela versterken relatie tijdens bezoek Rodríguez

PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.

1 uur geleden
Trump staat stil bij 9/11: wereld zal nooit meer hetzelfde zijn

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.

1 uur geleden
Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

3 uur geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

3 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

4 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

5 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

5 uur geleden