Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk bereidt zich voor op grote stakingsdag dinsdag

Frankrijk bereidt zich voor op grote stakingsdag dinsdag

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk zet zich schrap voor een grote landelijke stakingsdag op dinsdag, nu de regering en vakbonden in een impasse zijn geraakt over stakingen bij benzinedepots waardoor brandstoftekorten zijn ontstaan bij een groot aantal benzinestations. Verschillende vakbonden hebben opgeroepen tot stakingen. De actiedag is de grootste uitdaging tot nu toe voor president Emmanuel Macron, die in mei nog werd herkozen.

Vakbonden in verschillende sectoren en de publieke sector hebben acties aangekondigd om te protesteren tegen het dubbele effect van de stijgende energieprijzen en de algemene inflatie op de kosten van levensonderhoud. Vakbonden CGT en FO eisen onder andere hogere salarissen. Ze zijn ook tegen het opeisen van olie-installaties door de overheid. Met name het openbaar vervoer dreigt te worden lamgelegd.

De spoorwegmaatschappij SNCF zal "ernstige verstoringen" ondervinden en de helft van de treindiensten zal worden geannuleerd, voorziet minister van Vervoer Clement Beaune. In de voorsteden van Parijs zullen ook busdiensten worden getroffen, aldus vervoerder RATP. Het metrosysteem in Parijs zou grotendeels buiten schot moeten blijven. De vakbonden hopen naast medewerkers van het openbaar vervoer, ook personeel uit sectoren als de levensmiddelenindustrie en de gezondheidszorg te mobiliseren, zei CGT.

Weerwil

Werknemers van verschillende raffinaderijen en depots van energiegigant TotalEnergies staken al langer en zetten die acties ook door. Dat gebeurt in weerwil van de regering, die het personeel via een noodwet aan het werk heeft gezet. Door de stakingen kampt bijna een derde van de pompstations in Frankrijk met bevoorradingsproblemen.

De regering zei dat ze maandag vanaf 14.00 uur de werknemers van de opslagplaats in Feyzin, in het zuidoosten van Frankrijk, zou gaan vorderen. Dezelfde strategie werd al toegepast bij de opslagplaats in Mardyck, in het noorden van het land. De vakbond CGT verklaarde dat de brandstofwerkers de stakingen in verschillende raffinaderijen van TotalEnergies willen doorzetten.

De stakingsacties bij Esso-ExxonMobil in de twee Franse raffinaderijen van het bedrijf eindigden eind vorige week na een loonakkoord tussen de directie en de gematigde vakbonden die de meerderheid van de werknemers vertegenwoordigen. De regering heeft gewaarschuwd dat het zeker twee weken duurt voordat de bevoorrading van de tankstations weer normaal is.

Meer uit Financieel

FT: EU overweegt Nederlander van Russische sanctielijst te halen

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.

55 minuten geleden
WOZ-bureau vraagt te veel voor taxaties, oordelen rechtbanken

HAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.

1 uur geleden
IEA: recordvrijgave olie moet druk op energiemarkt verlichten

PARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.

1 uur geleden
Wall Street opent gemengd, softwarebedrijf Oracle wint na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.

2 uur geleden
IEA-landen maken 400 miljoen vaten olie vrij uit reserves

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.

2 uur geleden
Bronnen: Shell kan niet voldoende lng leveren aan klanten in Azië

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.

4 uur geleden
Tuinders merken voorlopig niet veel van hogere energieprijzen

ZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.

5 uur geleden