Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk bereidt zich voor op grote stakingsdag dinsdag

Frankrijk bereidt zich voor op grote stakingsdag dinsdag

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk zet zich schrap voor een grote landelijke stakingsdag op dinsdag, nu de regering en vakbonden in een impasse zijn geraakt over stakingen bij benzinedepots waardoor brandstoftekorten zijn ontstaan bij een groot aantal benzinestations. Verschillende vakbonden hebben opgeroepen tot stakingen. De actiedag is de grootste uitdaging tot nu toe voor president Emmanuel Macron, die in mei nog werd herkozen.

Vakbonden in verschillende sectoren en de publieke sector hebben acties aangekondigd om te protesteren tegen het dubbele effect van de stijgende energieprijzen en de algemene inflatie op de kosten van levensonderhoud. Vakbonden CGT en FO eisen onder andere hogere salarissen. Ze zijn ook tegen het opeisen van olie-installaties door de overheid. Met name het openbaar vervoer dreigt te worden lamgelegd.

De spoorwegmaatschappij SNCF zal "ernstige verstoringen" ondervinden en de helft van de treindiensten zal worden geannuleerd, voorziet minister van Vervoer Clement Beaune. In de voorsteden van Parijs zullen ook busdiensten worden getroffen, aldus vervoerder RATP. Het metrosysteem in Parijs zou grotendeels buiten schot moeten blijven. De vakbonden hopen naast medewerkers van het openbaar vervoer, ook personeel uit sectoren als de levensmiddelenindustrie en de gezondheidszorg te mobiliseren, zei CGT.

Weerwil

Werknemers van verschillende raffinaderijen en depots van energiegigant TotalEnergies staken al langer en zetten die acties ook door. Dat gebeurt in weerwil van de regering, die het personeel via een noodwet aan het werk heeft gezet. Door de stakingen kampt bijna een derde van de pompstations in Frankrijk met bevoorradingsproblemen.

De regering zei dat ze maandag vanaf 14.00 uur de werknemers van de opslagplaats in Feyzin, in het zuidoosten van Frankrijk, zou gaan vorderen. Dezelfde strategie werd al toegepast bij de opslagplaats in Mardyck, in het noorden van het land. De vakbond CGT verklaarde dat de brandstofwerkers de stakingen in verschillende raffinaderijen van TotalEnergies willen doorzetten.

De stakingsacties bij Esso-ExxonMobil in de twee Franse raffinaderijen van het bedrijf eindigden eind vorige week na een loonakkoord tussen de directie en de gematigde vakbonden die de meerderheid van de werknemers vertegenwoordigen. De regering heeft gewaarschuwd dat het zeker twee weken duurt voordat de bevoorrading van de tankstations weer normaal is.

Meer uit Financieel

Milieudefensie: klimaatplannen van 28 grote bedrijven onvoldoende

AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.

2 uur geleden
Gratis beveiligingspakket voor Odido-klanten na datalek

DEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.

4 uur geleden
Wall Street daalt scherp door AI-angst en hogere heffingen

NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.

4 uur geleden
Amerikaans Anthropic wijst Chinese AI-bedrijven aan als dieven

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.

5 uur geleden
Europese beurzen onder druk door onzekerheid over heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.

9 uur geleden
Consumentenbond waarschuwt voor onderzochte koptelefoons

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.

9 uur geleden
ASML onthult vooruitgang die 50 procent meer chips kan opleveren

SAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.

10 uur geleden