Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk bereidt zich voor op grote stakingsdag dinsdag

Frankrijk bereidt zich voor op grote stakingsdag dinsdag

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk zet zich schrap voor een grote landelijke stakingsdag op dinsdag, nu de regering en vakbonden in een impasse zijn geraakt over stakingen bij benzinedepots waardoor brandstoftekorten zijn ontstaan bij een groot aantal benzinestations. Verschillende vakbonden hebben opgeroepen tot stakingen. De actiedag is de grootste uitdaging tot nu toe voor president Emmanuel Macron, die in mei nog werd herkozen.

Vakbonden in verschillende sectoren en de publieke sector hebben acties aangekondigd om te protesteren tegen het dubbele effect van de stijgende energieprijzen en de algemene inflatie op de kosten van levensonderhoud. Vakbonden CGT en FO eisen onder andere hogere salarissen. Ze zijn ook tegen het opeisen van olie-installaties door de overheid. Met name het openbaar vervoer dreigt te worden lamgelegd.

De spoorwegmaatschappij SNCF zal "ernstige verstoringen" ondervinden en de helft van de treindiensten zal worden geannuleerd, voorziet minister van Vervoer Clement Beaune. In de voorsteden van Parijs zullen ook busdiensten worden getroffen, aldus vervoerder RATP. Het metrosysteem in Parijs zou grotendeels buiten schot moeten blijven. De vakbonden hopen naast medewerkers van het openbaar vervoer, ook personeel uit sectoren als de levensmiddelenindustrie en de gezondheidszorg te mobiliseren, zei CGT.

Weerwil

Werknemers van verschillende raffinaderijen en depots van energiegigant TotalEnergies staken al langer en zetten die acties ook door. Dat gebeurt in weerwil van de regering, die het personeel via een noodwet aan het werk heeft gezet. Door de stakingen kampt bijna een derde van de pompstations in Frankrijk met bevoorradingsproblemen.

De regering zei dat ze maandag vanaf 14.00 uur de werknemers van de opslagplaats in Feyzin, in het zuidoosten van Frankrijk, zou gaan vorderen. Dezelfde strategie werd al toegepast bij de opslagplaats in Mardyck, in het noorden van het land. De vakbond CGT verklaarde dat de brandstofwerkers de stakingen in verschillende raffinaderijen van TotalEnergies willen doorzetten.

De stakingsacties bij Esso-ExxonMobil in de twee Franse raffinaderijen van het bedrijf eindigden eind vorige week na een loonakkoord tussen de directie en de gematigde vakbonden die de meerderheid van de werknemers vertegenwoordigen. De regering heeft gewaarschuwd dat het zeker twee weken duurt voordat de bevoorrading van de tankstations weer normaal is.

Meer uit Financieel

Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

2 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

3 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

3 uur geleden
KLM hervat vluchten naar Tel Aviv en Dubai

SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.

4 uur geleden
Trump: India gaat olie kopen uit Venezuela in plaats van Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.

6 uur geleden
Frankrijk verlaagt drempel voor giftige stof in babyvoeding

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.

23 uur geleden
OnlyFans in gesprek over verkoop meerderheidsbelang, melden media

LONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.

1 dag geleden