Foxconn belooft personeel Chinese iPhone-fabriek bonus na opstand
TAIPEI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Elektronicafabrikant Foxconn belooft een financiële vergoeding aan personeel van een Chinese iPhone-fabriek waar woensdag een opstand uitbrak. Werknemers in Zhengzhou die willen vertrekken krijgen 10.000 yuan, omgerekend zo'n 1300 euro, mee voor hun reis naar huis.
Arbeiders van de fabriek in Zhengzhou stormden woensdagochtend de slaapzalen uit, na toenemende onrust over coronabesmettingen en het strenge lockdownbeleid. Daarbij kwam het tot confrontaties met bewakers van het complex. Op videobeelden die zijn gemaakt door een werknemer en bestudeerd door persbureau AFP ligt een persoon op de grond naast een man met een jas vol bloedvlekken, die een bloeding aan zijn hoofd probeert te stelpen.
Bij de ongeregeldheden speelde boosheid over loonbetalingen ook een rol. Een fabrieksarbeider vertelt dat de onrust ontstond nadat een beloofde uitbetaling van 3000 yuan voor dertig dagen werk ineens was verlaagd naar 30 yuan. Foxconn heeft excuses aangeboden voor een "technische fout" binnen zijn systemen voor loonbetalingen.
10.000 yuan
Daarnaast zouden werknemers boos zijn geworden toen ze te horen kregen dat ze minstens tot maart bij de fabriek moesten blijven werken om aanspraak te maken op hogere lonen die hun waren beloofd.
De nu beloofde bonus van 10.000 yuan is volgens een woordvoerder van Foxconn bedoeld om de reis terug naar huis, vaak ver buiten de stad, te vergemakkelijken. Daarnaast moet het geld ook veel recent geworven fabrieksarbeiders aanzetten tot vertrek. Juist in deze groep zouden veel mensen zitten die aanzetten tot de opstand.
Lockdown
Foxconn, dat officieel Hon Hai Precision Industry heet, heeft in Zhengzhou een fabriek staan die het grootste deel van alle iPhones van Apple produceert. De stad, die ook wel iPhone City wordt genoemd, kondigde een lockdown aan van vijf dagen die vrijdag ingaat. Die beperkende maatregelen treffen ongeveer de helft van de inwoners. Volgens berichten op sociale media proberen mensen de stad massaal te verlaten.
Voor Apple bemoeilijken de onrust en de lockdown de levering van iPhones in het belangrijke feestdagenseizoen. Nu Zhengzhou met strenge coronabeperkingen te maken krijgt, is het voor Foxconn waarschijnlijk moeilijk om vervangers te vinden voor het personeel dat vertrekt. Apple waarschuwde eerder al dat het minder smartphones kan leveren dan eerder verwacht.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
9 uur geleden