Foxconn belooft personeel Chinese iPhone-fabriek bonus na opstand
TAIPEI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Elektronicafabrikant Foxconn belooft een financiële vergoeding aan personeel van een Chinese iPhone-fabriek waar woensdag een opstand uitbrak. Werknemers in Zhengzhou die willen vertrekken krijgen 10.000 yuan, omgerekend zo'n 1300 euro, mee voor hun reis naar huis.
Arbeiders van de fabriek in Zhengzhou stormden woensdagochtend de slaapzalen uit, na toenemende onrust over coronabesmettingen en het strenge lockdownbeleid. Daarbij kwam het tot confrontaties met bewakers van het complex. Op videobeelden die zijn gemaakt door een werknemer en bestudeerd door persbureau AFP ligt een persoon op de grond naast een man met een jas vol bloedvlekken, die een bloeding aan zijn hoofd probeert te stelpen.
Bij de ongeregeldheden speelde boosheid over loonbetalingen ook een rol. Een fabrieksarbeider vertelt dat de onrust ontstond nadat een beloofde uitbetaling van 3000 yuan voor dertig dagen werk ineens was verlaagd naar 30 yuan. Foxconn heeft excuses aangeboden voor een "technische fout" binnen zijn systemen voor loonbetalingen.
10.000 yuan
Daarnaast zouden werknemers boos zijn geworden toen ze te horen kregen dat ze minstens tot maart bij de fabriek moesten blijven werken om aanspraak te maken op hogere lonen die hun waren beloofd.
De nu beloofde bonus van 10.000 yuan is volgens een woordvoerder van Foxconn bedoeld om de reis terug naar huis, vaak ver buiten de stad, te vergemakkelijken. Daarnaast moet het geld ook veel recent geworven fabrieksarbeiders aanzetten tot vertrek. Juist in deze groep zouden veel mensen zitten die aanzetten tot de opstand.
Lockdown
Foxconn, dat officieel Hon Hai Precision Industry heet, heeft in Zhengzhou een fabriek staan die het grootste deel van alle iPhones van Apple produceert. De stad, die ook wel iPhone City wordt genoemd, kondigde een lockdown aan van vijf dagen die vrijdag ingaat. Die beperkende maatregelen treffen ongeveer de helft van de inwoners. Volgens berichten op sociale media proberen mensen de stad massaal te verlaten.
Voor Apple bemoeilijken de onrust en de lockdown de levering van iPhones in het belangrijke feestdagenseizoen. Nu Zhengzhou met strenge coronabeperkingen te maken krijgt, is het voor Foxconn waarschijnlijk moeilijk om vervangers te vinden voor het personeel dat vertrekt. Apple waarschuwde eerder al dat het minder smartphones kan leveren dan eerder verwacht.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim is failliet verklaard door de rechtbank in Arnhem. Het bedrijf biedt hulp aan gedupeerde vliegtuigpassagiers en helpt hen geld terug te krijgen bij uitval van vluchten en vertragingen.
35 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het stroomverbruik van Chinese datacenters zal naar verwachting tegen het einde van dit decennium verviervoudigen. Tegen die tijd zullen ze meer elektriciteit verbruiken dan Zuid-Korea momenteel in totaal doet, becijferde onderzoek- en adviesfirma Wood Mackenzie in een dinsdag verschenen rapport.
41 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Door de werkonderbrekingen van beveiligers op Schiphol is de wachttijd bij de security op de luchthaven dinsdagochtend in korte tijd stevig opgelopen. Maar volgens Schiphol was de impact niet zo groot als digitale borden bij de security deden vermoeden. Zo'n bord gaf tijdens de actie aan dat de wachttijd was opgelopen tot ongeveer een uur. Een woordvoerder van Schiphol stelt dat de werkelijke wachttijd gemiddeld zo'n twintig minuten bedroeg.
47 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/BELGA/RTR/BLOOMBERG) - De vakbondsvertegenwoordigers bij Volkswagen vrezen dat het banenverlies bij het Duitse autoconcern nog veel groter kan uitvallen dan tot nu werd gedacht. Mogelijk kan het verlies wel uitkomen op 140.000 arbeidsplaatsen. Volkswagen heeft vooralsnog plannen om 100.000 banen te schrappen om de kosten drastisch te verlagen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - European Sleeper wil vanaf april 2028 met een nachttrein gaan rijden van Brussel en Amsterdam naar de Deense hoofdstad Kopenhagen en Malmö in Zweden. Daarmee zou er na jaren van afwezigheid weer een directe treinverbinding tussen de Benelux en Scandinavië komen.
2 uur geledenBILLUND (ANP/BLOOMBERG) - LEGO heeft in de eerste helft van het jaar geprofiteerd van een grote vraag naar zijn speelgoed. De Deense speelgoedfabrikant zag de omzet met 21 procent toenemen. Vooral LEGO Speed Champions, LEGO Botanicals, LEGO Icons en LEGO Star Wars waren gewild.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag vrijwel vlak begonnen. De chipbedrijven ASMI en ASML toonden enig herstel na de verliesbeurt een dag eerder en wonnen rond de 0,6 procent. Branchegenoot Besi zakte daarentegen 3,8 procent. In de chipsector wordt vooral uitgekeken naar de belangrijke kwartaalcijfers van het Amerikaanse chipconcern Nvidia, die woensdag naar buiten komen.
3 uur geleden