Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Foxconn belooft personeel Chinese iPhone-fabriek bonus na opstand

Foxconn belooft personeel Chinese iPhone-fabriek bonus na opstand

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Elektronicafabrikant Foxconn belooft een financiële vergoeding aan personeel van een Chinese iPhone-fabriek waar woensdag een opstand uitbrak. Werknemers in Zhengzhou die willen vertrekken krijgen 10.000 yuan, omgerekend zo'n 1300 euro, mee voor hun reis naar huis.

Arbeiders van de fabriek in Zhengzhou stormden woensdagochtend de slaapzalen uit, na toenemende onrust over coronabesmettingen en het strenge lockdownbeleid. Daarbij kwam het tot confrontaties met bewakers van het complex. Op videobeelden die zijn gemaakt door een werknemer en bestudeerd door persbureau AFP ligt een persoon op de grond naast een man met een jas vol bloedvlekken, die een bloeding aan zijn hoofd probeert te stelpen.

Bij de ongeregeldheden speelde boosheid over loonbetalingen ook een rol. Een fabrieksarbeider vertelt dat de onrust ontstond nadat een beloofde uitbetaling van 3000 yuan voor dertig dagen werk ineens was verlaagd naar 30 yuan. Foxconn heeft excuses aangeboden voor een "technische fout" binnen zijn systemen voor loonbetalingen.

10.000 yuan

Daarnaast zouden werknemers boos zijn geworden toen ze te horen kregen dat ze minstens tot maart bij de fabriek moesten blijven werken om aanspraak te maken op hogere lonen die hun waren beloofd.

De nu beloofde bonus van 10.000 yuan is volgens een woordvoerder van Foxconn bedoeld om de reis terug naar huis, vaak ver buiten de stad, te vergemakkelijken. Daarnaast moet het geld ook veel recent geworven fabrieksarbeiders aanzetten tot vertrek. Juist in deze groep zouden veel mensen zitten die aanzetten tot de opstand.

Lockdown

Foxconn, dat officieel Hon Hai Precision Industry heet, heeft in Zhengzhou een fabriek staan die het grootste deel van alle iPhones van Apple produceert. De stad, die ook wel iPhone City wordt genoemd, kondigde een lockdown aan van vijf dagen die vrijdag ingaat. Die beperkende maatregelen treffen ongeveer de helft van de inwoners. Volgens berichten op sociale media proberen mensen de stad massaal te verlaten.

Voor Apple bemoeilijken de onrust en de lockdown de levering van iPhones in het belangrijke feestdagenseizoen. Nu Zhengzhou met strenge coronabeperkingen te maken krijgt, is het voor Foxconn waarschijnlijk moeilijk om vervangers te vinden voor het personeel dat vertrekt. Apple waarschuwde eerder al dat het minder smartphones kan leveren dan eerder verwacht.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

6 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

7 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

10 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

10 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

10 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

12 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

13 uur geleden