Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Foxconn belooft personeel Chinese iPhone-fabriek bonus na opstand

Foxconn belooft personeel Chinese iPhone-fabriek bonus na opstand

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Elektronicafabrikant Foxconn belooft een financiële vergoeding aan personeel van een Chinese iPhone-fabriek waar woensdag een opstand uitbrak. Werknemers in Zhengzhou die willen vertrekken krijgen 10.000 yuan, omgerekend zo'n 1300 euro, mee voor hun reis naar huis.

Arbeiders van de fabriek in Zhengzhou stormden woensdagochtend de slaapzalen uit, na toenemende onrust over coronabesmettingen en het strenge lockdownbeleid. Daarbij kwam het tot confrontaties met bewakers van het complex. Op videobeelden die zijn gemaakt door een werknemer en bestudeerd door persbureau AFP ligt een persoon op de grond naast een man met een jas vol bloedvlekken, die een bloeding aan zijn hoofd probeert te stelpen.

Bij de ongeregeldheden speelde boosheid over loonbetalingen ook een rol. Een fabrieksarbeider vertelt dat de onrust ontstond nadat een beloofde uitbetaling van 3000 yuan voor dertig dagen werk ineens was verlaagd naar 30 yuan. Foxconn heeft excuses aangeboden voor een "technische fout" binnen zijn systemen voor loonbetalingen.

10.000 yuan

Daarnaast zouden werknemers boos zijn geworden toen ze te horen kregen dat ze minstens tot maart bij de fabriek moesten blijven werken om aanspraak te maken op hogere lonen die hun waren beloofd.

De nu beloofde bonus van 10.000 yuan is volgens een woordvoerder van Foxconn bedoeld om de reis terug naar huis, vaak ver buiten de stad, te vergemakkelijken. Daarnaast moet het geld ook veel recent geworven fabrieksarbeiders aanzetten tot vertrek. Juist in deze groep zouden veel mensen zitten die aanzetten tot de opstand.

Lockdown

Foxconn, dat officieel Hon Hai Precision Industry heet, heeft in Zhengzhou een fabriek staan die het grootste deel van alle iPhones van Apple produceert. De stad, die ook wel iPhone City wordt genoemd, kondigde een lockdown aan van vijf dagen die vrijdag ingaat. Die beperkende maatregelen treffen ongeveer de helft van de inwoners. Volgens berichten op sociale media proberen mensen de stad massaal te verlaten.

Voor Apple bemoeilijken de onrust en de lockdown de levering van iPhones in het belangrijke feestdagenseizoen. Nu Zhengzhou met strenge coronabeperkingen te maken krijgt, is het voor Foxconn waarschijnlijk moeilijk om vervangers te vinden voor het personeel dat vertrekt. Apple waarschuwde eerder al dat het minder smartphones kan leveren dan eerder verwacht.

Meer uit Financieel

Amerikaanse staten dagen OpenAI om gevaar ChatGPT voor kinderen

DES MOINES (ANP) - Iowa, Kansas en zes andere Amerikaanse staten spannen een rechtszaak aan tegen OpenAI vanwege de vermeende schadelijke effecten van ChatGPT voor kinderen. Dat meldt het collectief van aanklagers uit die staten in een persconferentie.

40 minuten geleden
Nederlandse topman parfumerieketen Douglas stapt op

DÜSSELDORF (ANP) - De Nederlandse topman van parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas stapt na vier jaar op als hoogste bestuurder bij het bedrijf. De Duitse keten meldt dat Sander van der Laan dit zelf heeft besloten. Hij wordt per 1 november opgevolgd door de Fransman Jean-Marc Bellaiche, die woensdag door de raad van commissarissen is benoemd tot de nieuwe topman voor een periode van vier jaar.

1 uur geleden
Albert Heijn wil woensdagavond levering versproducten hervatten

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil woensdagavond de reguliere levering van alle versproducten aan winkels hervatten. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cybersecurityincident en de problemen waar het bedrijf al dagen mee kampt. De afgelopen dagen waren er lege schappen in een aantal vestigingen van onder meer bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit, vanwege de IT-problemen.

3 uur geleden
ASML wint in hogere AEX-index na goed ontvangen resultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.

4 uur geleden
WSJ: Netflix schrapt zo'n 1000 banen, grootste aantal sinds 2022

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.

4 uur geleden
UWV stopt met ontwikkeling systeem waar 55 miljoen aan is besteed

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV stopt met de verdere ontwikkeling en de implementatie van een nieuw digitaal systeem. De dienst heeft vijf jaar aan het project gewerkt en er is in totaal zo'n 55 miljoen euro aan uitgegeven. Het systeem moest werkgevers en werkzoekenden beter met elkaar gaan verbinden.

5 uur geleden
Inflatie VS maakt hardste stijging in vijf maanden door

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de Verenigde Staten heeft de afgelopen maand de grootste groei in vijf maanden doorgemaakt door de flink gestegen brandstofprijzen. Daardoor blijven de budgetten van Amerikaanse huishoudens onder druk staan, in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november.

6 uur geleden