Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fouquet officieel topman ASML, twee beeldbepalers vertrekken

Fouquet officieel topman ASML, twee beeldbepalers vertrekken

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft een nieuwe topman, Christophe Fouquet. Het Veldhovense techbedrijf formaliseerde de benoeming van de Fransman als hoogste leidinggevende op de aandeelhoudersvergadering. Daarmee nam ASML ook afscheid van twee beeldbepalende leiders, Peter Wennink en technologisch topman Martin van den Brink. Onder hun leiding groeide ASML uit tot het waardevolste technologiebedrijf van Europa.

Fouquet werkt ruim vijftien jaar bij ASML en was eerder als vicepresident nauw betrokken bij de ontwikkeling van EUV-machines, de meest geavanceerde machines van ASML. "Ik heb meegemaakt hoe ASML cruciaal is geworden voor de hele halfgeleidersector", zei hij bij zijn benoeming. Hij zei ook voort te bouwen op het beleid van de twee vertrekkende ASML-leiders.

Van den Brink, die in 1984 bij het nog jonge ASML kwam werken, joeg het onderzoek aan naar lithografiemachines die steeds kleinere schakeringen op halfgeleiders konden maken om ze zuiniger en krachtiger te maken. Het "uitdagen" van bestaande ideeën over wat mogelijk was werd onder hem een kernwaarde van het bedrijf, werd meermaals herhaald op de jaarvergadering. Daardoor groeide ASML uit tot monopolist op het gebied van de geavanceerdste machines voor de productie van chips. Aan het einde van zijn laatste aandeelhoudersvergadering noemde hij zijn decennia bij ASML geëmotioneerd "een achtbaan".

Beursgang

Wennink begeleidde de beursgang van ASML in 1995 en werd later financieel directeur van het bedrijf. In 2013 werd hij bestuursvoorzitter. In de jaren die volgden groeide het bedrijf hard, als belangrijke schakel in het productieproces voor chips. Dat dwong de bestuurder ook om overheden "te informeren" over de gevolgen van exportrestricties die Nederland op aandringen van de Verenigde Staten oplegde aan ASML als onderdeel van een handelsconflict met China, memoreerde hij tijdens zijn laatste aandeelhoudersvergadering.

In zijn laatste maanden als topman was Wennink openlijk kritisch over de Nederlandse politiek, die te weinig oog zou hebben voor het vestigingsklimaat voor strategisch belangrijke techbedrijven. Bij zijn afscheid benadrukte hij vooral versteld te staan van de ontwikkeling van ASML en de chipsector als geheel. "In 1984 raakte ik als partner bij Deloitte betrokken bij ASML. Dertig jaar geleden had ik niet kunnen voorstellen dat ik deze slides zou laten zien", zei hij over een serie infographics die de groei van de chipsector lieten zien.

Meer uit Financieel

Google-moeder Alphabet investeert fors meer in AI-toepassingen

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google-moeder Alphabet gaat dit jaar nog veel meer geld investeren in toepassingen rond kunstmatige intelligentie. Het bedrijf zei bij de bekendmaking van de cijfers over het vierde kwartaal en 2025 dat de kapitaalinvesteringen in 2026 zullen uitkomen tussen de 175 miljard en 185 miljard dollar.

6 uur geleden
Nasdaq weer hard omlaag, chipbedrijf AMD keldert na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen gesloten, met opnieuw een scherp verlies voor de technologiegraadmeter Nasdaq. Chipbedrijf Advanced Micro Devices (AMD) was een opvallende daler met een min van ruim 17 procent na tegenvallende vooruitzichten. Andere grote chipfondsen op Wall Street werden mee omlaag getrokken door de koersval van AMD. Ook waren er weer veel bedrijfsresultaten.

6 uur geleden
VS, EU en Japan willen alliantie zeldzame grondstoffen vormen

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten, de Europese Unie en Japan hebben woensdag stappen gezet voor de vorming van een alliantie op het gebied van zeldzame grondstoffen die bijvoorbeeld nodig zijn voor de energietransitie en hightech. Die alliantie moet zorgen voor tegenwicht tegen China dat dominant is op de wereldwijde markt voor zeldzame metalen en mineralen.

8 uur geleden
Bessent: Amerikaanse volk is vertrouwen in Fed kwijtgeraakt

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse volk heeft het vertrouwen in de centralebankenkoepel Federal Reserve verloren omdat de Fed de inflatie uit de hand heeft laten lopen en het inkomen van huishoudens heeft beschadigd door de rente niet sterker te verlagen. Dat heeft minister van Financiën Scott Bessent gezegd tegen de vaste commissie financiën van het Huis van Afgevaardigden in het Congres.

9 uur geleden
Groot banenverlies bij krant The Washington Post

WASHINGTON (ANP/RTR) - De bekende Amerikaanse krant The Washington Post gaat flink snijden in haar personeelsbestand om zo de verliezen tegen te gaan. Daardoor komen de banen van ruim driehonderd van de ongeveer achthonderd journalisten bij de krant te vervallen, aldus hoofdredacteur Matt Murray, die woensdag het personeel informeerde over het banenverlies.

11 uur geleden
Zenuwachtige beursdag eindigt in klein verlies, TomTom onderuit

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag na een zenuwachtige handelssessie opnieuw lager geëindigd, na de zware verliezen de voorgaande dag. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX, die dinsdag hard omlaaggingen, lieten geen enkel herstel zien.

11 uur geleden
China: EU discrimineert met onderzoek windmolenbedrijf Goldwind

BEIJING (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft "discriminerende" maatregelen genomen door een diepgaand onderzoek te beginnen naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind over mogelijke staatssteun voor de onderneming. Dat zei het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag in een reactie op het besluit dat dinsdag door Brussel werd aangekondigd.

12 uur geleden