Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Foto's ontdekt van eerste deportaties naar Auschwitz-Birkenau

Foto's ontdekt van eerste deportaties naar Auschwitz-Birkenau

OSWIECIM (ANP) - In Polen zijn foto's ontdekt van de deportatie van de eerste gevangenen naar het naziconcentratiekamp Auschwitz-Birkenau. De schrijver Marek Tomaszewski heeft het fotoalbum overhandigd aan het Auschwitz-museum, dat spreekt van een zeer bijzondere vondst.

Er waren tot nu toe maar weinig foto's bekend van de eerste deportatie vanuit Tarnow naar Auschwitz-Birkenau op 14 juni 1940, woensdag precies 83 jaar geleden. In het ontdekte album staan 96 foto's, die zijn gedigitaliseerd en volgens het museum een hoge kwaliteit hebben.

De foto's zijn waarschijnlijk genomen door een lid van de Duitse staatspolitie die tijdens de Tweede Wereldoorlog was gestationeerd in Polen. Op sommige foto's staan rijen gevangenen, die de politie waarschijnlijk escorteerde, op anderen staan alleen de Duitse agenten. Er zijn ook foto's van het tweede transport op 20 juni 1940 aangetroffen. Het hoofd van het archief vindt het een mooi idee dat de foto's een eerbetoon zijn aan de slachtoffers van het eerste transport, ondanks dat de maker van de foto's het waarschijnlijk niet zo had bedoeld.

Miljoen mensen omgebracht

Volgens het Auschwitz-museum zijn de foto's zeer belangrijke historische bronnen die het begin van het vernietigingskamp vast hebben gelegd. Naar schatting zijn meer dan een miljoen mensen omgebracht in Auschwitz-Birkenau. Het kamp werd bevrijd in januari 1945 door de Russen. Toen zaten er nog zo'n 7000 mensen gevangen.

Tomaszewski kreeg de foto's toegestuurd van een collega-historicus uit Canada die erop was gestuit. Hij heeft een stuk geschreven over de eerste aankomst van de gedeporteerden dat via het museum te krijgen is.

Meer uit Buitenland

VN-missie: VS mogelijk achter oorlogsmisdaden in Iran

GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-missie in Iran stelt dat er "redelijke gronden" zijn om aan te nemen dat de Verenigde Staten verantwoordelijk waren voor dodelijke aanvallen op een school en een sportcomplex afgelopen februari in Iran. Deze daden worden beschouwd als mogelijke oorlogsmisdaden.

12 minuten geleden
Brussel wil maximale schermtijd van 1 uur voor kinderen

STRAATSBURG (ANP) - Voor kinderen van 13 tot 15 jaar voor wie beperkte toegang tot social media moet worden ingesteld, gaat een schermtijd gelden van maximaal één uur per dag, stelt de Europese Commissie voor. Ook voor kinderen tot 13 jaar, waarvoor Brussel een socialmediaverbod wil, moet die maximale schermtijd gaan gelden.

1 uur geleden
Zelensky wijst tijdelijke procureur-generaal aan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft per decreet een tijdelijke opvolger aangewezen voor de ontslagen procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Het gaat om Anton Kovalsky, die in juli 2025 het hoofd werd van het Openbaar Ministerie in de westelijke regio Chmelnytsky.

1 uur geleden
Tientallen millimeters regen zorgen voor wateroverlast in Spanje

VALENCIA (ANP) - Stevige buien hebben in het oosten en zuidoosten van Spanje voor wateroverlast gezorgd. Volgens Weeronline kwam er rond Valencia lokaal meer dan 70 millimeter regen uit de lucht vallen.

1 uur geleden
EU na dreigement Trump: samenwerking met Canada is niet vijandig

STRAATSBURG (ANP/AFP) - De intentie van de Europese Unie en Canada om nauwer samen te werken is niet gericht "tegen iemand anders". Dat benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gedreigd met handelssancties als het plan wordt doorgezet.

1 uur geleden
Australië scherpt visumbeleid voor studenten en backpackers aan

SYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.

2 uur geleden
Oekraïense aanval beschadigt olieraffinaderij Russische Jaroslavl

JAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.

3 uur geleden