Fossielvrij NL stapt naar rechter om 'misleidende reclames' KLM
DEN HAAG (ANP) - KLM moet stoppen met "misleidende reclames" over duurzaam vliegen. Dat zegt Fossielvrij NL, die daarvoor naar de rechter stapt. De milieuorganisatie kondigde de gang naar de rechter aan tijdens de aandeelhoudersvergadering van KLM-moederbedrijf Air France-KLM. Volgens de club is het voor het eerst dat er een rechtszaak wordt aangespannen om misleidende duurzaamheidsclaims in de luchtvaart.
De rechtszaak gaat over de Fly Responsibly-campagne van KLM. Daarin zegt KLM "een duurzamere toekomst" te creëren, wat volgens Fossielvrij valt te betwisten. Daarnaast vallen de klagers over de compensatiemogelijkheden die KLM klanten biedt, zoals herbebossingsprojecten en alternatieve brandstoffen. Deze zouden volgens de organisatie niet voldoende zijn om de impact op het klimaat van vliegen te verzachten.
"Daarmee wekt KLM onterecht de indruk dat klanten bij de maatschappij kunnen vliegen zonder de klimaatcrisis te verergeren", aldus de organisatie. Fossielvrij eist dat KLM stopt met deze reclames. In plaats daarvan zou KLM het "eerlijke verhaal" moeten vertellen over de "klimaatontwrichtende gevolgen van vliegen en de noodzaak tot krimp van de luchtvaart."
Brief
Vertegenwoordigers van Fossielvrij waren als aandeelhouder fysiek aanwezig bij de jaarvergadering in Parijs waar een brief aan het bestuur van Air France-KLM werd overhandigd. De organisatie had eerder enkele aandelen Air France-KLM gekocht om daarmee volgens de regels naar binnen te kunnen. Milieurechtadvocaten van ClientEarth en de campagnegroep Reclame Fossielvrij ondersteunen Fossielvrij NL bij deze zaak.
KLM heeft de brief ontvangen en zal deze bestuderen. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van Air France-KLM in Parijs namen twee vrouwen namens FossielVrij het woord. Eén van hen vroeg aan KLM-topman Pieter Elbers "gaat u nu stoppen met misleiden? Gaat u de waarheid vertellen dat we moeten stoppen met vliegen? Als u niet stopt, zien we u in de rechtszaal."
Elbers antwoordde dat de KLM zelf al veel doet om het klimaat te helpen. "Zijn we er al? Nee. Boeken we vooruitgang? Ja. Werken we eraan als groep? Ja. We spreken elkaar na deze vergadering." Een andere vrouw pleitte voor een wereldwijd verbod op reclame voor vliegen, net als reclame voor tabak. Elbers antwoordde ook met haar verder te willen praten na de vergadering.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De treinhinder die is ontstaan door een poging tot koperdiefstal in Zwolle duurt naar verwachting nog tot het einde van maandagmiddag. In de NS-reisplanner, die maandagochtend vroeg is bijgewerkt, is te zien dat tot zeker 15.00 uur geen treinen rijden tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.
1 uur geledenHENGELO (ANP) - Bij een aanrijding op de A35 bij Hengelo is een persoon overleden. Dat meldt de politie op X. De politie doet onderzoek, waardoor de snelweg vanaf Borne-West richting Enschede is afgesloten.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Op het Stationsplein in Den Bosch heeft in de nacht van zondag op maandag een steekincident plaatsgevonden. Rond 00.15 uur kreeg de politie een melding van een beroving, waarna een slachtoffer met steekwonden werd aangetroffen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie Oost-Brabant.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn zondagavond rond 19.30 uur lokale tijd op de nationale luchthaven van Suriname aangekomen. Het koningspaar begint maandag in hoofdstad Paramaribo aan een driedaags staatsbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De treindienst van en naar Noord-Nederland is zeker tot eind maandagochtend verstoord door een poging tot koperdiefstal. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. In ieder geval tot eind maandagochtend rijden er geen treinen tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.
8 uur geledenALMERE (ANP) - De woning aan de Swingstraat in Almere waar in de nacht van zaterdag op zondag een zware aanslag met explosieven werd uitgevoerd, is op last van de burgemeester gesloten. Bij die explosie raakte een 49-jarige man zwaargewond en er brak brand uit.
9 uur geleden