Forum voor Democratie en Van Haga laaiend op minister Yeşilgöz
DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie en de Groep van Haga zijn woedend op minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) over haar uitspraken over Forum-voorman Thierry Baudet en de Groep van Haga in haar HJ Schoolezing maandagavond. Ze zei dat deze partijen alleen maar uit zijn op ophef en het belang van Nederland niet dienen.
Wybren van Haga eist dat de minister haar woorden terugneemt en excuses aanbiedt. Forum-voorman Thierry Baudet wilde de minister tijdens het vragenuurtje over haar uitspraken aan de tand voelen. Maar Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp koos andere vragen uit, tot woede van Baudet, die haar voorhield dat de actie van de justitieminister "volstrekt ongepast" is en staatsrechtelijk niet deugt. "Onze politieke positie is in het geding" en daarom moet de Tweede Kamervoorzitter hem en zijn partij beschermen, vindt hij. De Forum-leider wees ook op bedreigingen waarmee hij te maken krijgt.
Yeşilgöz trok in haar lezing van leer tegen de partijen. "Nepnieuws, wantrouwen en achterdocht vervuilen en radicaliseren het maatschappelijk debat, zelfs zodanig dat onze democratische rechtsstaat en zijn hoeders in de knel komen", zei Yeşilgöz. Het negeren van complottheorieën en ondermijnende uitlatingen werkt niet om ze op die manier vanzelf te laten weggaan. Het gaat helemaal niet weg en de onwelriekende reuzel sijpelt zelfs de Tweede Kamer binnen", zei de minister maandagavond.
Jodenhaat
Ze refereerde daarbij aan Baudet die onder meer openlijk Jodenhaat uit, maar ook aan uitspraken van de Groep van Haga die in de ogen van de minister alleen maar ten doel hebben ophef te veroorzaken. Hun partijen hebben volgens Yeşilgöz "verder geen enkele inhoudelijke agenda".
"Zij keerde zich expliciet tegen mij en mijn partij BVNL met een smerige verwijzing naar extreemrechts", zegt Van Haga op de site van zijn partij, die zich BVNL (Belang van Nederland) noemt. Als er geen excuses komen, "zeggen we het vertrouwen in haar op." Baudet sprak van "zorgwekkende, antidemocratische uitspraken" van de minister.
Bergkamp ging inhoudelijk niet in op de aantijgingen van Baudet en Van Haga. Ze zei de brief die Van Haga haar heeft geschreven te zullen beantwoorden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA nodigen volgende week "veel externe mensen" uit om zich "breed te laten informeren over de grote vraagstukken" die de twee partijen gaan bespreken in de formatie. Dat zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) over hun onderhandelingen.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat naar de provincie Groningen om te spreken met inwoners van de regio die is getroffen door een aardbeving. "Ik ga er nu heen", zei hij vrijdagmiddag na afloop van een ontmoeting met de informateurs. De premierskandidaat zei dat hij vrijdagochtend al met een aantal bewoners heeft gesproken "die vanmorgen echt met schrik wakker zijn geworden".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leiders van politieke partijen reageren geschokt op de aardbeving in Groningen donderdagnacht. Op sociale media betuigen zij hun medeleven met de bewoners.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moerdijk is een plek waar heel veel industrie zit die cruciaal is voor de economie. Dat zegt demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei voorafgaand aan de wekelijkse ministerraad. Het Brabantse dorp moet mogelijk plaats maken voor uitbreiding van industrie en energieproductie. "Er zit een haven die ongelofelijk belangrijk is, ook voor onze energieproductie."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van D66 en CDA en de informateurs van die partijen bespreken vrijdagochtend hoe de komende drie weken van de informatie eruitzien. CDA-leider Henri Bontenbal zei voor het begin van het eerste gesprek dat er vrijdag nog geen inhoudelijke zaken worden besproken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) zien vooral nieuwe politiek in de manier waarop de ophef over informateur Hans Wijers en wat hij over VVD-leider Dilan Yeşilgöz en de VVD zou hebben gezegd, is aangepakt. Nadat donderdag bekend was geworden wat Wijers zou hebben gezegd, namen Jetten en Bontenbal direct contact op met Yeşilgöz.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 blijft bij haar standpunt over de gaswinning in Groningen, ondanks de aardbeving met een kracht van 3.4 donderdagnacht. In de verkiezingscampagne noemde de partij het volstorten van de gasputten "een belachelijke fout". Tegen het ANP zegt partijleider Joost Eerdmans dat de beving volgens hem "opnieuw de urgentie van een daadkrachtige en zorgvuldige aanpak onderstreept".
3 uur geleden