Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Forum blijft grootste ledenpartij, BBB grootste groeier

Forum blijft grootste ledenpartij, BBB grootste groeier

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie blijft met afstand de politieke partij met de meeste leden. Op 1 januari 2023 telde FVD ruim 61.000 leden, een toename van bijna 2400. De BoerBurgerBeweging (BBB) boekte een enorme winst; het ledenaantal verviervoudigde in een jaar tijd, blijkt uit cijfers van het Documentatiecentrum Nederlandse Politiek Partijen (DNPP). De partij van Caroline van der Plas heeft nu bijna 11.000 leden, een groei van 8400.

Op basis van het ledenaantal op 1 januari van elk jaar wordt de subsidie van het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK) over politieke partijen verdeeld. In de 'ledenpot' zit zo'n 3,4 miljoen euro. Aan het eind van vorig jaar heeft vooral FVD van Thierry Baudet een stevige campagne gevoerd om zoveel mogelijk nieuwe leden te werven.

De vier coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie boekten allemaal ledenverlies. De liberalen verloren van de vier partijen met ruim 10 procent de meeste leden, gevolgd door het CDA (min ruim 8 procent), D66 (bijna 6 procent minder leden) en de ChristenUnie (ruim 3 procent verlies).

Andere partijen

De PvdA is na FVD nog altijd de partij met de meeste leden, maar zakte voor het eerst sinds haar oprichting in 1946 onder de 40.000 leden; een daling van 2,5 procent. GroenLinks wist 362 nieuwe leden aan zich te binden. De partijen gaan samenwerken in de Eerste Kamer en hopen na de Provinciale Verkiezingen van 15 maart de grootste fractie in de senaat te vormen.

Naast nieuwkomer BBB zag ook de jonge partij van Wybren van Haga, Belang van Nederland (BVNL), haar ledenaantal flink groeien. Dat steeg met bijna de helft naar ruim 6000. De ledenaantallen van JA21 en de Partij voor de Dieren stegen licht, met respectievelijk 4,5 en 4,4 procent.

Het totaal aantal leden van een politieke partij is in 2022 met 1,3 procent gegroeid. Het jaar daarvoor steeg het aantal leden, van een in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partij, nog met ruim 15 procent. PVV komt op de lijst niet voor omdat het geen ledenpartij is.

Meer uit Politiek

D66 en CDA betrekken VVD naar verwachting bij formatiegesprekken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA gaan in de volgende informatieronde in gesprek met de VVD, verwachten meerdere ingewijden rond de formatie zondag in gesprekken met het ANP. Het is niet duidelijk of de onderhandelingen zullen gaan over de optie van een minderheidskabinet.

11 uur geleden
Twee oud-ministers CDA en D66: ga voor minderheidskabinet met VVD

DEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Roger van Boxtel (Grote Stedenbeleid, D66) en Cees Veerman (Landbouw, CDA) vinden dat de VVD moet aanschuiven bij D66 en CDA om te praten over een minderheidskabinet. Een meerderheidskabinet met deze drie partijen en GroenLinks-PvdA erbij zien de partijprominenten niet gebeuren, zeiden ze zondagmiddag bij Buitenhof.

18 uur geleden
Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

2 dagen geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

2 dagen geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

2 dagen geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

2 dagen geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

2 dagen geleden