Forum blijft grootste ledenpartij, BBB grootste groeier
DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie blijft met afstand de politieke partij met de meeste leden. Op 1 januari 2023 telde FVD ruim 61.000 leden, een toename van bijna 2400. De BoerBurgerBeweging (BBB) boekte een enorme winst; het ledenaantal verviervoudigde in een jaar tijd, blijkt uit cijfers van het Documentatiecentrum Nederlandse Politiek Partijen (DNPP). De partij van Caroline van der Plas heeft nu bijna 11.000 leden, een groei van 8400.
Op basis van het ledenaantal op 1 januari van elk jaar wordt de subsidie van het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK) over politieke partijen verdeeld. In de 'ledenpot' zit zo'n 3,4 miljoen euro. Aan het eind van vorig jaar heeft vooral FVD van Thierry Baudet een stevige campagne gevoerd om zoveel mogelijk nieuwe leden te werven.
De vier coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie boekten allemaal ledenverlies. De liberalen verloren van de vier partijen met ruim 10 procent de meeste leden, gevolgd door het CDA (min ruim 8 procent), D66 (bijna 6 procent minder leden) en de ChristenUnie (ruim 3 procent verlies).
Andere partijen
De PvdA is na FVD nog altijd de partij met de meeste leden, maar zakte voor het eerst sinds haar oprichting in 1946 onder de 40.000 leden; een daling van 2,5 procent. GroenLinks wist 362 nieuwe leden aan zich te binden. De partijen gaan samenwerken in de Eerste Kamer en hopen na de Provinciale Verkiezingen van 15 maart de grootste fractie in de senaat te vormen.
Naast nieuwkomer BBB zag ook de jonge partij van Wybren van Haga, Belang van Nederland (BVNL), haar ledenaantal flink groeien. Dat steeg met bijna de helft naar ruim 6000. De ledenaantallen van JA21 en de Partij voor de Dieren stegen licht, met respectievelijk 4,5 en 4,4 procent.
Het totaal aantal leden van een politieke partij is in 2022 met 1,3 procent gegroeid. Het jaar daarvoor steeg het aantal leden, van een in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partij, nog met ruim 15 procent. PVV komt op de lijst niet voor omdat het geen ledenpartij is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
5 uur geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
5 uur geledenHALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
12 uur geleden