Forse winsten Wall Street na nieuws heropening Straat van Hormuz
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
De Dow-Jonesindex steeg 1,8 procent tot 49.447,43 punten. De brede S&P 500 won 1,2 procent tot 7126,06 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq won 1,5 procent tot 24.468,48 punten. Daarmee werd de recordopmars van de S&P 500 en Nasdaq verder doorgezet. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde meer dan 10 procent tot 84,64 dollar en Brentolie werd bijna 9 procent goedkoper op 90,66 dollar per vat.
Bedrijven die erg gevoelig zijn voor hoge brandstofkosten waren in trek. Zo stegen de cruisemaatschappijen Carnival, Norwegian Cruise Line en Royal Caribbean Cruises tot meer dan 7 procent in waarde.
Oliebedrijven in de min
Luchtvaartmaatschappijen als Delta Air Lines, United Airlines, American Airlines en Southwest Airlines gingen tot 7 procent vooruit. Reisgerelateerde aandelen als Airbnb en Expedia wonnen tot 4,5 procent.
Oliebedrijven hadden het daarentegen moeilijk met minnen voor ExxonMobil, Chevron, Occidental Petroleum en ConocoPhillips tot meer dan 5 procent. Door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz zijn de olieprijzen de afgelopen tijd hard gestegen omdat veel olie uit het Midden-Oosten via die zeestraat wordt geëxporteerd.
Netflix
Netflix sloot bijna 10 procent in de min. De winst ging in het eerste kwartaal flink omhoog, mede dankzij prijsverhogingen en meer abonnees, maar de vooruitzichten voor het huidige kwartaal vielen tegen. Netflix, dat zich in februari terugtrok uit de overnamestrijd rond Warner Bros. Discovery, maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings het bedrijf na bijna dertig jaar gaat verlaten.
Aluminiumproducent Alcoa meldde eveneens tegenvallende cijfers en eindigde bijna 7 procent in het rood.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
6 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
9 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
10 uur geleden