Forse straffen geëist tegen twee verdachten Coolsingelrellen
ROTTERDAM (ANP) - Het OM heeft in de Rotterdamse rechtbank forse celstraffen en boetes geëist tegen twee mannen die verdacht worden van gewelddadigheden op de Coolsingel, bij een demonstratie tegen het coronabeleid op 19 november vorig jaar. Het waren de eerste verdachten van de Coolsingelrellen die voorgeleid werden aan de Rotterdamse rechtbank.
Tegen een 21-jarige Rotterdammer is een celstraf van 15 maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist, wegens onder meer een poging tot zware mishandeling. Hij zou stenen hebben gegooid naar agenten. Verder wordt hem openlijk geweld verweten door het schoppen tegen en gooien van voorwerpen naar twee politieauto's en een toezichtcamera. Daarnaast zou hij een of meer barricades hebben opgeworpen. De man moet als het aan het OM ligt ook een schadevergoeding van 25.500 euro betalen en een een gebiedsverbod voor het centrum van de stad voor 2 jaar krijgen.
Tegen een 30-jarige Hagenaar is een celstraf van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist vanwege openlijk geweld. Hij zou drie politieauto's hebben bekogeld met tafelbladen, een fiets en een brandblusser. Die voorwerpen gooide hij tegen of door de ruiten van die auto's. Ook trapte hij tegen een portier van een politiewagen. Naast een celstraf eiste het OM ook een gebiedsverbod voor het centrum van Rotterdam van 2 jaar en een betaling van 20.000 euro om de schade aan de politievoertuigen te vergoeden.
Gebiedsverbod
Enkele relschoppers die verdacht werden van minder zware vergrijpen moesten zich eerder al voor de politierechter verantwoorden. Zij kregen celstraffen tot enkele maanden en sommigen ook een gebiedsverbod voor het centrum van de stad.
De demonstratie tegen het coronabeleid liep op die novemberavond uit in ernstige gewelddadigheden tegen de politie, brandweer en hulpverleners. De politie werd in het nauw gedreven en vuurde meerdere schoten af, waarbij vijf gewonden vielen door kogels. Het onderzoek van de Rijksrecherche naar de toedracht van het gebruik van vuurwapens door de politie loopt nog.
Donderdag moeten de volgende vier verdachten zich melden bij de Rotterdamse rechtbank. De rechtbank doet op 10 februari uitspraak in de eerste twee zaken. In totaal verrichtte de politie 73 aanhoudingen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
10 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.
11 uur geleden