Forse plussen op beurzen Europa, ING lager na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen donderdag fors omhoog in de nasleep van het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw ongewijzigd te laten. Beleggers hopen dat de Federal Reserve nu afziet van verdere verhogingen. In Amsterdam stond ING wel bij de verliezers na de bekendmaking van cijfers. Shell won juist na een kwartaalbericht.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde met een plus van 1,9 procent op 736,03 punten. De MidKap won 3,2 procent tot 813,02 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt gingen tot 1,9 procent omhoog. De FTSE in Londen steeg 1,4 procent, na het besluit van de Britse centrale bank om opnieuw een rentepauze te nemen.
ING was de grootste daler in de hoofdindex met een min van 1,8 procent. De bank wist de winst afgelopen kwartaal ruimschoots te verdubbelen. Dat kwam met name door de gestegen rentes, waardoor hogere marges werden gemaakt over spaargeld. Verder gaat ING voor 2,5 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. Maar beleggers hadden op meer gehoopt.
Shell in de plus
Shell won 3,8 procent. De olie- en gasproducent maakte bekend voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen te gaan terugkopen. Daarmee komt de totale inkoop in de tweede helft van het jaar uit op 6,5 miljard dollar. Dat is aanzienlijk meer dan de aangekondigde 5 miljard dollar eerder dit jaar. Shell zag verder de winst stijgen in het afgelopen kwartaal dankzij de hogere olieprijzen.
Koplopers in de AEX waren uitzender Randstad, chipmachinefabrikant ASML en staalconcern ArcelorMittal met koerswinsten tot 4,3 procent. In de MidKap blonk onder meer maaltijdbezorger Just Eat Takeaway uit met een stijging van 6 procent.
Lufthansa
Bij de kleinere fondsen op het Damrak was BAM een positieve uitschieter (plus 9 procent). Het bouwbedrijf heeft naar eigen zeggen goed gepresteerd in het derde kwartaal onder uitdagende marktomstandigheden.
In Frankfurt kon het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa op aandacht rekenen. Lufthansa verwacht dit jaar een flinke winst te maken en dat werd beloond met een plus van 7,7 procent. In Amsterdam kreeg Air France-KLM er ruim 4 procent bij.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0613 dollar waard, tegen 1,0537 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,1 procent meer op 82,15 dollar. Brentolie werd 2 procent duurder op 86,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
10 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
13 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
14 uur geleden