Forse plussen op beurzen Europa, ING lager na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen donderdag fors omhoog in de nasleep van het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw ongewijzigd te laten. Beleggers hopen dat de Federal Reserve nu afziet van verdere verhogingen. In Amsterdam stond ING wel bij de verliezers na de bekendmaking van cijfers. Shell won juist na een kwartaalbericht.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde met een plus van 1,9 procent op 736,03 punten. De MidKap won 3,2 procent tot 813,02 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt gingen tot 1,9 procent omhoog. De FTSE in Londen steeg 1,4 procent, na het besluit van de Britse centrale bank om opnieuw een rentepauze te nemen.
ING was de grootste daler in de hoofdindex met een min van 1,8 procent. De bank wist de winst afgelopen kwartaal ruimschoots te verdubbelen. Dat kwam met name door de gestegen rentes, waardoor hogere marges werden gemaakt over spaargeld. Verder gaat ING voor 2,5 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. Maar beleggers hadden op meer gehoopt.
Shell in de plus
Shell won 3,8 procent. De olie- en gasproducent maakte bekend voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen te gaan terugkopen. Daarmee komt de totale inkoop in de tweede helft van het jaar uit op 6,5 miljard dollar. Dat is aanzienlijk meer dan de aangekondigde 5 miljard dollar eerder dit jaar. Shell zag verder de winst stijgen in het afgelopen kwartaal dankzij de hogere olieprijzen.
Koplopers in de AEX waren uitzender Randstad, chipmachinefabrikant ASML en staalconcern ArcelorMittal met koerswinsten tot 4,3 procent. In de MidKap blonk onder meer maaltijdbezorger Just Eat Takeaway uit met een stijging van 6 procent.
Lufthansa
Bij de kleinere fondsen op het Damrak was BAM een positieve uitschieter (plus 9 procent). Het bouwbedrijf heeft naar eigen zeggen goed gepresteerd in het derde kwartaal onder uitdagende marktomstandigheden.
In Frankfurt kon het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa op aandacht rekenen. Lufthansa verwacht dit jaar een flinke winst te maken en dat werd beloond met een plus van 7,7 procent. In Amsterdam kreeg Air France-KLM er ruim 4 procent bij.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0613 dollar waard, tegen 1,0537 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,1 procent meer op 82,15 dollar. Brentolie werd 2 procent duurder op 86,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
45 minuten geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
4 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
4 uur geledenVALKENBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Europese wapenfabrikant Destinus overweegt een beursgang in Amsterdam. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in het Zuid-Hollandse Valkenburg heeft, momenteel in gesprek is met investeerders om ongeveer 200 miljoen euro op te halen. Daarna overweegt Destinus volgens hen naar de aandelenbeurs in Amsterdam te gaan.
5 uur geleden