Forse kritiek op VVD na intrekken steun spreidingswet asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - VVD-Kamerlid Ruben Brekelmans heeft in de Tweede Kamer de wind van voren gekregen in het debat over de spreidingswet asielzoekers. Vooral de voormalige coalitiegenoten D66, CDA en ChristenUnie (CU) hadden forse kritiek op de draai die de VVD heeft gemaakt na de val van het kabinet begin juli. De VVD is nu fel tegen de spreidingswet, terwijl de liberalen die tot juli wel wilden.
Ook oppositiepartijen PvdA, GroenLinks en SP hadden in het Kamerdebat over het wetsvoorstel van VVD-staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) geen goed woord over voor de opstelling van de VVD.
De VVD-fractie heeft tot op het laatste moment dwarsgelegen om binnen de coalitie tot een akkoord te komen over de spreidingswet, brachten genoemde partijen Brekelmans fijntjes in herinnering. Dat heeft tot forse vertraging geleid, kreeg hij voor de voeten geworpen. "De wet had al op 1 januari 2023 in kunnen gaan", zei Don Ceder (CU).
Nu het kabinet is gevallen, wil de VVD niets meer van de wet weten. Onbegrijpelijk en onverantwoord, vinden veel fracties.
Brekelmans steunt de wet niet omdat er geen maatregelen inzitten die de instroom beperken, zei hij. "Alleen met serieuze maatregelen om de instroom te verlagen, wil ik over de spreidingswet spreken." Hij vindt het "kwalijk" dat het wetsvoorstel voor de verkiezingen van 22 november wordt behandeld.
De liberaal heeft wel een aantal amendementen ingediend. Maar ook als die worden aangenomen, zal de VVD tegen de spreidingswet stemmen, zei Brekelmans.
De VVD wil onder meer een maximum aantal verplichte opvangplekken per gemeente in de wet vastleggen. Een concreet aantal noemt hij niet, tot irritatie van het CDA. Ook wil de VVD dat de wet, als die wordt aangenomen, na een jaar vervalt als er geen adequate maatregelen door het kabinet zijn genomen om de asielinstroom te verlagen.
Na ruim negen uur debat is de eerste termijn van de Kamer afgerond. Donderdag is Van der Burg vanaf 11.00 uur aan zet om zijn wetsvoorstel te verdedigen.
Onder anderen SP-Kamerlid Jasper van Dijk en JA21-fractievoorzitter Joost Eerdmans willen van de VVD-staatssecretaris weten hoe hij - "als hartstochtelijk voorstander van de spreidingswet" - zich in de verkiezingscampagne van de VVD gaat opstellen. Behalve de VVD-fractie is VVD-lijsttrekker Dilan Yeşilgöz tegen de spreidingswet. Ook in het verkiezingsprogramma staat dat de VVD die wet niet meer wil. Van der Burg staat op de vierde plek van de kandidatenlijst van de liberalen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil kroongetuigen uit de georganiseerde misdaad een voorwaardelijke straf kunnen aanbieden in ruil voor waardevolle informatie. Voorwaarde daarvoor is wel dat de getuige maximaal zes jaar celstraf zou kunnen krijgen en niet verdacht wordt van zwaardere misdaden.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Het is vooral verschrikkelijk dat dit is gebeurd en het heeft weer tot heel veel angstgevoelens geleid bij de joodse gemeenschap", zegt premier Rob Jetten over de brand bij een synagoge in Rotterdam. De politie heeft inmiddels vier verdachten aangehouden.
25 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het Rijnstate heeft volgens een woordvoerder "enkele tientallen" telefoontjes gekregen naar aanleiding van het nieuws dat een gynaecoloog in de jaren '70 en '80 zeker zestien donorkinderen heeft verwekt met zijn eigen sperma.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft vier mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam, in de nacht van donderdag op vrijdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste speelzand voldoet aan de norm voor de hoeveelheid asbest die erin mag zitten. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). In 65 van de 99 onderzochte producten is geen asbest aangetroffen. In 29 producten is een heel kleine hoeveelheid asbest gevonden, minder dan de wettelijke limiet van 0,1 procent, terwijl in vijf producten tussen de 0,15 en 0,42 procent asbest zat. Die producten mogen niet meer verkocht worden. Zo'n tien producten worden nog onderzocht.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam hebben ontdekt waardoor bepaalde varianten van de vogelgriep gevaarlijker worden dan andere. Dat er tijdens het vermenigvuldigen van een virus fouten kunnen ontstaan, was al bekend, maar hoe dat gebeurt was volgens de onderzoekers tot nu toe "een onopgelost mysterie". Uit het onderzoek blijkt dat een bepaald enzym in dat proces vastgeklemd kan raken, waardoor er gevaarlijke foutjes in het virus kunnen ontstaan.
3 uur geledenLAREN (ANP) - Gitarist Jan de Hont is donderdag op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie vrijdag laten weten aan het ANP. De Hont woonde al enige tijd in het Rosa Spier Huis in Laren, een woonvoorziening voor oudere kunstenaars.
3 uur geleden