Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Forse kritiek op politie VS in rapport over bestorming Capitool'

'Forse kritiek op politie VS in rapport over bestorming Capitool'

WASHINGTON (ANP) - De politiemacht die het Amerikaanse parlement beschermt, ligt opnieuw onder vuur vanwege de rellen in de januari. In een nieuw onderzoeksrapport staat dat agenten geen zware middelen, zoals flitsgranaten, mochten inzetten tegen de relschoppers die het Capitool toen bestormden. Ook zijn aanwijzingen genegeerd dat aanhangers van toenmalig president Donald Trump het gebouw wilden aanvallen.

De bestorming volgde op protesten van Trump-fans in de Amerikaanse hoofdstad. Zij waren boos omdat ze meenden dat was gefraudeerd bij de presidentsverkiezingen. In het 104 pagina's tellende rapport van inspecteur-generaal Michael Bolton staat dat de inlichtingentak van de Capitoolpolitie drie dagen eerder al had gewaarschuwd dat het Congres zelf het doelwit zou kunnen worden.

Die waarschuwing belandde uiteindelijk niet in het draaiboek dat de politie opstelde voor 6 januari. Daar stond juist in dat er geen "specifieke dreigingen bekend zijn" die verband hielden met de zitting van het parlement, dat de verkiezingsuitslag moest goedkeuren. Die tegenstrijdigheid heeft volgens het rapport te maken met disfunctioneren binnen de politie.

Tunnelstelsel

Ook andere politiediensten hadden alarm geslagen in de aanloop naar de bestorming, schijven Amerikaanse media die het rapport al hebben ingezien. Zo stond er op een internetforum dat Trump-aanhangers een kaart van het tunnelstelsel van het parlementsgebouw gebruikten.

Ook tijdens de rellen ging het mis. Zo lukte het een groep agenten niet om bij hun politieschilden te komen. Die lagen opgeslagen in een bus die op slot zat. Ze moesten zich uiteindelijk zonder die beschermende uitrusting opstellen tegenover de relschoppers. Ook was sommige munitie in het arsenaal van de politie over de houdbaarheidsdatum en waren andere schilden onbruikbaar.

Agressieve tactieken

De politietop had agenten ook verboden om bepaalde agressieve tactieken te gebruiken. Zo mochten bijvoorbeeld geen flitsgranaten worden ingezet, die bedoeld zijn om mensen te desoriënteren. "Zwaardere niet-dodelijke wapens zijn die dag in opdracht van leidinggevenden niet gebruikt", schrijft Bolton.

Het rapport wordt donderdag besproken tijdens een hoorzitting in het parlement. Dat zal ook de inspecteur-generaal getuigen.

Meer uit Buitenland

Duizenden Kosovaren demonstreren na vonnis Kosovotribunaal

PRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Kosovo de straat op gegaan om te demonstreren tegen de veroordelingen in het Kosovotribunaal vorige week. Onder anderen voormalig president Hashim Thaçi werd daar veroordeeld voor oorlogsmisdaden gepleegd in de jaren negentig. Thaçi streed destijds voor een onafhankelijk Kosovo.

1 uur geleden
Doden in Kyiv na Russische aanvallen overdag

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Vijf mensen zijn om het leven gekomen bij Russische aanvallen op Kyiv, melden de lokale autoriteiten. De aanvallen vonden overdag plaats.

2 uur geleden
Staatsbezoek Xi aan VS voorbij, Trump zegt Xi spoedig te zien

WASHINGTON (ANP) - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de Verenigde Staten is voorbij. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was het driedaagse bezoek "een ontmoeting van vriendschap, kracht en succes - zowel voor China als de Verenigde Staten". Hij meldt dat ze elkaar spoedig weer zullen zien.

3 uur geleden
Regering Jemen roept landgenoten op tot mobilisatie

SANAA (ANP/RTR) - De leider van de internationaal erkende Jemenitische regering heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te mobiliseren en lid te worden van de krijgsmacht. De oproep volgt na een toename van geweld in het langlopende conflict met de Houthi's, die sinds 2014 grote delen van het land controleren.

3 uur geleden
Paus begroet honderdduizenden in Parijs tijdens rit pausmobiel

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.

5 uur geleden
Premier Libanon waarschuwt VN voor vacuüm na vertrek VN-missie

NEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.

5 uur geleden
VN-Veiligheidsraad veroordeelt Houthi-aanvallen op Saudi-Arabië

NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.

6 uur geleden