
Forse daling olieprijzen door zorgen recessie
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen vrijdag stevig onderuit, in navolging van de forse koersverliezen op de aandelenmarkten. De olieprijzen liggen op koers voor de vierde week met dalingen op rij. De prijzen staan onder druk door zorgen over een economische recessie door renteverhogingen van centrale banken, waardoor de vraag geraakt kan worden.
De prijs van Amerikaanse WTI-olie noteerde 3,4 procent lager op 80,69 dollar per vat (van 159 liter). Brent, de maatstaf voor olie uit Europa, Afrika en het Midden-Oosten, werd 3 procent goedkoper op 87,70 dollar per vat. De prijzen zijn nu duidelijk lager dan voor de uitbraak van de oorlog in Oekraïne. Daarmee liggen de prijzen ook op koers voor een daling over het gehele derde kwartaal. Dat zou het eerste kwartaalverlies in meer dan twee jaar worden.
Door de sterke renteverhogingen van onder meer de Amerikaanse Federal Reserve, de Bank of England en de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de hoge inflatie is er vrees dat de economie in een recessie belandt. Daarnaast zet de hoge inflatie ook de consumentenbestedingen onder druk. Daardoor kunnen mensen bijvoorbeeld de hand op de knip gaan houden bij vliegreizen. Verder speelt ook de dure dollar een rol omdat olie wordt verhandeld in de Amerikaanse munteenheid en prijziger wordt voor handelaren met andere valuta.
Productieverlaging
Eerder deze maand maakte de oliegroep OPEC+ bekend de productie volgende maand te verlagen om de prijzen te stutten. Mogelijk gaat de OPEC+ de productie nog verder verlagen nu de olieprijzen almaar afzwakken.
Voor automobilisten zijn de gedaalde olieprijzen wel goed nieuws, want de benzineprijs is aan het dalen. De landelijke gemiddelde adviesprijs voor een liter Euro95 is nu 2,090 euro. Eerder dit jaar liep de prijs nog hard op door de oorlog in Oekraïne en werden records van meer dan 2,50 euro per liter genoteerd.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal licht gegroeid na een minieme krimp in de eerste drie maanden van het jaar. Die opvering van de economie danken de Verenigde Staten vooral aan de afnemende import, wat positief uitwerkt in het cijfer. De binnenlandse vraag nam daarnaast slechts matig toe.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten gaan vanaf 1 augustus een importtarief van 25 procent heffen op producten uit India. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij suggereerde ook een extra strafmaatregel toe te voegen om de energie-aankopen van het land in Rusland.
59 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De hogere Amerikaanse importheffingen kunnen grote gevolgen hebben voor de Duitse export naar de Verenigde Staten. Advies- en accountantsbureau Deloitte heeft becijferd dat de tariefverhogingen op middellange termijn tot 31 miljard euro per jaar aan exportverliezen kunnen leiden.
1 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De motorverkoop van Harley-Davidson daalde opnieuw flink in het afgelopen kwartaal. Volgens het bedrijf komt dat door terughoudende consumenten en economische onzekerheid.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Het Duitse kabinet heeft woensdag een conceptbegroting voor 2026 goedgekeurd met een recordbedrag van 126,7 miljard euro aan investeringen. Ook wil de Duitse overheid voor 174,3 miljard euro aan nieuwe schulden aangaan voor haar poging de infrastructuur en defensie te versterken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol is de komende tijd mogelijk nog veel geld kwijt aan een in 2021 beëindigd contract met bouwbedrijven Ballast Nedam en TAV voor de A-pier. De luchthaven was niet tevreden over de kwaliteit en voortgang en stopte de samenwerking voortijdig, maar volgens de rechtbank in Amsterdam waren de tekortkomingen daarvoor niet ernstig genoeg. De partijen kunnen nu samen tot een oplossing proberen te komen, anders buigt de rechter zich daarover.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) wijst in een blog op de mogelijkheid van dumping van goedkopere Chinese producten op de Europese markt. De handelsspanningen tussen China en de VS zouden ervoor kunnen zorgen dat Chinese export wordt omgeleid naar het eurogebied. "In een ernstig scenario zou dit extra aanbod en de bijbehorende lagere importprijzen de inflatie in het eurogebied tot 0,15 procentpunt kunnen verlagen", stellen deskundigen uit Frankfurt woensdag.
3 uur geleden