Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fors minder mensen verdronken in 2019

Fors minder mensen verdronken in 2019

DEN HAAG (ANP) - Het aantal verdrinkingen in Nederland is vorig jaar sterk afgenomen. Na een piek in 2018, toen in totaal 138 mensen verdronken in Nederland, daalde het aantal verdrinkingen in 2019 naar 102, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Verhoudingsgewijs komen veel slachtoffers uit het buitenland: 26, een kwart van het totaal. Dit aantal bleef gelijk ten opzichte van een jaar eerder. Onder inwoners van Nederland bedraagt de daling bijna een derde.

Het CBS kan daar geen eenduidige verklaring voor geven. Vorig jaar werd gedacht dat het relatief hoge aantal verdrinkingen mogelijk samenhing met de warme zomer, waarin mensen vaak gingen zwemmen. Het is inderdaad zo dat het aantal zomerse dagen in 2019 (25) lager lag dan in 2018 (37), maar uit een nadere analyse blijkt geen duidelijk verband. In 2015, 2016 en 2017 waren er minder zomerse dagen dan in 2019, terwijl iets meer mensen door verdrinking om het leven kwamen.

"Op zomerse dagen gaan mensen vaker zwemmen, maar dat doen ze vaak in een gecontroleerde omgeving", zegt een woordvoerster van het CBS. Op veel stranden houden bijvoorbeeld lifeguards een oogje in het zeil. Mogelijk gaat het bij verdrinkingen vaak om ongevallen. Harde uitspraken kan het CBS hier niet over doen, maar regionaal uitgesplitste cijfers vormen een indicatie. Zo blijkt dat in Amsterdam, met zijn vele grachten, relatief de meeste mensen zijn verdronken in de afgelopen vijf jaar: 53. Dat is bijna een achtste van alle verdrinkingen in Nederland.

Verder valt op dat mannen veel vaker verdrinken dan vrouwen: in 2019 lieten 64 mannen/jongens en slechts 12 vrouwen/meisjes op deze manier het leven. Uit eerder CBS-onderzoek bleek dat Nederlanders met een niet-westerse migratieachtergrond een drie keer zo groot risico op verdrinking lopen als de gemiddelde Nederlander.

Vroeger verdronken Nederlanders overigens veel vaker: in de jaren 50 ging het jaarlijks om 400 tot 500 mensen. Gemiddeld over de afgelopen twintig jaar verdronken jaarlijks 87 inwoners van Nederland. Negen op de tien verdrinkingen gebeuren buiten, een op de tien binnen, bijvoorbeeld in een zwembad of badkuip.

Ouderen verdrinken een stuk vaker dan jongeren. Meer dan de helft van de verdronken Nederlanders was ouder dan 60 jaar.

Meer uit Binnenland

Van Bruggen onwel door hitte bij herdenking geweldslachtoffers

DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.

2 uur geleden
GGD: cruiseschip Hondius na hantavirus weer schoon

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.

8 uur geleden
DPG Media verlengt project met kranten voor mensen in armoede

AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.

10 uur geleden
Minder mensen verbleven afgelopen nacht in opvanglocatie Warffum

WARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.

11 uur geleden
Nieuwe verdachte (35) opgepakt na vondst dode man in sloot Herpen

OSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.

15 uur geleden
Scenario waarin Moerdijk blijft bestaan 'nadrukkelijker' in beeld

DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.

23 uur geleden
Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

1 dag geleden