Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fors minder aanvallen op bases VS in Midden-Oosten

Fors minder aanvallen op bases VS in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De aanhoudende aanvallen op Amerikaanse bases in Syrië en Irak zijn vrijwel gestopt. Iran heeft pro-Iraanse milities in die landen gevraagd verdere escalatie te voorkomen, bericht The New York Times. De krant sprak met anonieme bronnen uit de VS en Iran.

Amerikaanse troepen in de regio lagen de afgelopen maanden aanvankelijk veelvuldig onder vuur. De VS registreerden voor februari 170 aanvallen in ongeveer vier maanden tijd. De situatie escaleerde toen drie Amerikaanse militairen om het leven kwamen bij een beschieting van een basis in Jordanië. De VS reageerden begin februari met grootschalige vergeldingsaanvallen.

De Amerikaanse strijdkrachten zouden daarna zelf nauwelijks nog zijn aangevallen in de regio. Er zijn volgens de krant nog twee kleine incidenten gemeld in Syrië en geen nieuwe aanvallen in Irak. Iran zou volgens de bronnen hebben gevreesd dat buitenlandse milities die het steunt de aanzet tot een oorlog kunnen geven.

Spoedoverleg

De Iraanse topgeneraal Esmail Ghaani zou begin januari in Teheran en Bagdad spoedoverleg hebben gevoerd om zo'n gewapend conflict te voorkomen. Zo kregen Iraakse milities naar verluidt van hem te horen dat inmiddels voldoende vooruitgang is geboekt bij het onder druk zetten van de Amerikanen, schrijft de krant.

De nieuwe aanpak wordt gezien als een aanzienlijke koerswijziging voor Iran. Dat zou bondgenoten eerder juist hebben aangemoedigd om Amerikaanse bases te bestoken. Iran zou inmiddels vrezen dat een directe oorlog met de VS juist in het voordeel kan uitpakken van aartsrivaal Israël, dat internationaal nu veel kritiek krijgt om de humanitaire crisis in de Gazastrook.

Meer uit Buitenland

Netanyahu stemt in met staakt-het-vuren in Libanon

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.

9 minuten geleden
Iraanse bronnen: Iran en VS werken aan tijdelijke overeenkomst

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.

2 uur geleden
Trump kondigt bestand aan tussen Libanon en Israël

WASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.

2 uur geleden
Hegseth waarschuwt Iran: we zijn klaar voor hervatting strijd

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.

5 uur geleden
Paus hekelt 'tirannen die miljarden aan wapens verspillen'

BAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".

5 uur geleden
Medewerkers Hongaars persbureau in verzet na nederlaag Orbán

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.

6 uur geleden
Nieuwe reddingspoging begonnen voor gestrande walvis Timmy

WISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.

7 uur geleden