Fors minder aanvallen op bases VS in Midden-Oosten
WASHINGTON (ANP) - De aanhoudende aanvallen op Amerikaanse bases in Syrië en Irak zijn vrijwel gestopt. Iran heeft pro-Iraanse milities in die landen gevraagd verdere escalatie te voorkomen, bericht The New York Times. De krant sprak met anonieme bronnen uit de VS en Iran.
Amerikaanse troepen in de regio lagen de afgelopen maanden aanvankelijk veelvuldig onder vuur. De VS registreerden voor februari 170 aanvallen in ongeveer vier maanden tijd. De situatie escaleerde toen drie Amerikaanse militairen om het leven kwamen bij een beschieting van een basis in Jordanië. De VS reageerden begin februari met grootschalige vergeldingsaanvallen.
De Amerikaanse strijdkrachten zouden daarna zelf nauwelijks nog zijn aangevallen in de regio. Er zijn volgens de krant nog twee kleine incidenten gemeld in Syrië en geen nieuwe aanvallen in Irak. Iran zou volgens de bronnen hebben gevreesd dat buitenlandse milities die het steunt de aanzet tot een oorlog kunnen geven.
Spoedoverleg
De Iraanse topgeneraal Esmail Ghaani zou begin januari in Teheran en Bagdad spoedoverleg hebben gevoerd om zo'n gewapend conflict te voorkomen. Zo kregen Iraakse milities naar verluidt van hem te horen dat inmiddels voldoende vooruitgang is geboekt bij het onder druk zetten van de Amerikanen, schrijft de krant.
De nieuwe aanpak wordt gezien als een aanzienlijke koerswijziging voor Iran. Dat zou bondgenoten eerder juist hebben aangemoedigd om Amerikaanse bases te bestoken. Iran zou inmiddels vrezen dat een directe oorlog met de VS juist in het voordeel kan uitpakken van aartsrivaal Israël, dat internationaal nu veel kritiek krijgt om de humanitaire crisis in de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
24 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
8 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
9 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
11 uur geleden