Fors minder aanvallen op bases VS in Midden-Oosten
WASHINGTON (ANP) - De aanhoudende aanvallen op Amerikaanse bases in Syrië en Irak zijn vrijwel gestopt. Iran heeft pro-Iraanse milities in die landen gevraagd verdere escalatie te voorkomen, bericht The New York Times. De krant sprak met anonieme bronnen uit de VS en Iran.
Amerikaanse troepen in de regio lagen de afgelopen maanden aanvankelijk veelvuldig onder vuur. De VS registreerden voor februari 170 aanvallen in ongeveer vier maanden tijd. De situatie escaleerde toen drie Amerikaanse militairen om het leven kwamen bij een beschieting van een basis in Jordanië. De VS reageerden begin februari met grootschalige vergeldingsaanvallen.
De Amerikaanse strijdkrachten zouden daarna zelf nauwelijks nog zijn aangevallen in de regio. Er zijn volgens de krant nog twee kleine incidenten gemeld in Syrië en geen nieuwe aanvallen in Irak. Iran zou volgens de bronnen hebben gevreesd dat buitenlandse milities die het steunt de aanzet tot een oorlog kunnen geven.
Spoedoverleg
De Iraanse topgeneraal Esmail Ghaani zou begin januari in Teheran en Bagdad spoedoverleg hebben gevoerd om zo'n gewapend conflict te voorkomen. Zo kregen Iraakse milities naar verluidt van hem te horen dat inmiddels voldoende vooruitgang is geboekt bij het onder druk zetten van de Amerikanen, schrijft de krant.
De nieuwe aanpak wordt gezien als een aanzienlijke koerswijziging voor Iran. Dat zou bondgenoten eerder juist hebben aangemoedigd om Amerikaanse bases te bestoken. Iran zou inmiddels vrezen dat een directe oorlog met de VS juist in het voordeel kan uitpakken van aartsrivaal Israël, dat internationaal nu veel kritiek krijgt om de humanitaire crisis in de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
35 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
2 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse president Rodrigo Chaves heeft opgeroepen om alle communisten van Noord- tot Zuid-Amerika te verdrijven. Hij zei de communistische regering in Cuba niet te erkennen en de Costa Ricaanse ambassade in Havana te sluiten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt voorlopig niet te stoppen met "de reeks liquidaties" van Iraanse bewindslieden. Israël doodde sinds het begin van de oorlog al meerdere kopstukken, met inlichtingenminister Esmail Khatib als laatste slachtoffer.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat veel meer mensen een enkelband geven om de druk op de gevangenissen te verlichten. De gevangenissen in het land zitten overvol en de regering was al langere tijd op zoek naar een oplossing. Er zijn nu afspraken gemaakt, meldt het kantoor van justitieminister Annelies Verlinden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.
5 uur geleden