Fors meer winst Waterschapsbank, impact oorlog lijkt minimaal
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Waterschapsbank (NWB) heeft afgelopen jaar fors meer winst gemaakt. De belangrijke financier van de publieke sector profiteerde naar eigen zeggen van hogere financieringsvolumes. Ook pakte het renteresultaat voor de NWB gunstiger uit. De impact van de oorlog in Oekraïne op de resultaten nu lijkt vooralsnog minimaal.
De NWB sloot het jaar af met een winst van 121 miljoen euro. Dat was in 2020 nog 81 miljoen euro. De bank zag de inkomsten mede stijgen door gunstige herfinancieringsprogramma's van de Europese Centrale Bank. De Europese toezichthouder leent geld tegen voordelige tarieven uit aan banken, die daarmee op hun beurt weer kredieten aan bedrijven, instellingen en consumenten kunnen lenen om daarmee maar de investeringen op peil te houden.
De NWB verstrekte vorig jaar een recordbedrag van 12,1 miljard euro aan klanten in de publieke sector. Dat was een jaar eerder 10,3 miljard euro. Daarbij lukt het de bank om steeds meer kredieten te verlenen aan duurzame energieprojecten. Verder wil de NWB 50 miljoen euro aan dividend uitkeren aan aandeelhouders als waterschappen, Rijk en provincies.
Voor dit jaar is de NWB voorzichtig met het uitspreken van verwachtingen vanwege de geopolitieke spanningen. Vooralsnog heeft de oorlog in Oekraïne, en de doorwerking daarvan op de internationale kapitaalmarkt, weinig tot geen negatieve impact op de bank, zo klinkt het. Qua herfinancieringstransacties via de ECB-regeling zal het resultaat dit jaar naar verwachting wat minder zijn. Daar staat tegenover dat de bank verwacht minder geld kwijt te zijn aan belastingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
4 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.
6 uur geleden