Fors meer winst Vattenfall door hoge stroom- en gasprijs
STOCKHOLM (ANP) - Energiebedrijf Vattenfall heeft zijn winst in het derde kwartaal hard zien stijgen. Het Zweedse bedrijf, dat ook in Nederland actief is, profiteerde van de gestegen prijzen voor stroom en gas. Ook de verkoop van een stroomnet in Berlijn droeg bij aan de winstsprong. Verder merkt Vattenfall een sterke toename van de vraag naar aansluitingen op het stroomnet, zowel van consumenten als van producenten van energie.
Zonder de grote meevallers, die de winst opstuwden tot 18,3 miljard Zweedse kroon (omgerekend 1,8 miljard euro), was de operationele winst vrijwel stabiel. Waar de hoge prijzen voor meevallers zorgden bij Vattenfalls stroomopwek- en handelsactiviteiten, leiden ze namelijk ook weer tot tegenwind bij de levering aan klanten waar de winstmarge juist daalde. De omzet steeg met 2 procent.
Vattenfall wekte veel meer stroom op met windmolens, onder meer door de voltooiing van windmolenparken in Nederland en Denemarken. Verder werkt het bedrijf op verschillende plaatsen aan het installeren of uitbreiden van warmtenetten, zoals in Amsterdam. Ook heeft het bedrijf in Rotterdam afspraken gemaakt met chemiebedrijf Nobian. Dat gaat zijn chloorfabriek inzetten om te helpen om vraag en aanbod van stroom in evenwicht te houden. De productie daarvan kan namelijk snel worden bijgesteld. Daardoor hoeven fossielgestookte energiecentrales minder bij te springen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
4 uur geleden