Fors meer winst Vattenfall door hoge stroom- en gasprijs
STOCKHOLM (ANP) - Energiebedrijf Vattenfall heeft zijn winst in het derde kwartaal hard zien stijgen. Het Zweedse bedrijf, dat ook in Nederland actief is, profiteerde van de gestegen prijzen voor stroom en gas. Ook de verkoop van een stroomnet in Berlijn droeg bij aan de winstsprong. Verder merkt Vattenfall een sterke toename van de vraag naar aansluitingen op het stroomnet, zowel van consumenten als van producenten van energie.
Zonder de grote meevallers, die de winst opstuwden tot 18,3 miljard Zweedse kroon (omgerekend 1,8 miljard euro), was de operationele winst vrijwel stabiel. Waar de hoge prijzen voor meevallers zorgden bij Vattenfalls stroomopwek- en handelsactiviteiten, leiden ze namelijk ook weer tot tegenwind bij de levering aan klanten waar de winstmarge juist daalde. De omzet steeg met 2 procent.
Vattenfall wekte veel meer stroom op met windmolens, onder meer door de voltooiing van windmolenparken in Nederland en Denemarken. Verder werkt het bedrijf op verschillende plaatsen aan het installeren of uitbreiden van warmtenetten, zoals in Amsterdam. Ook heeft het bedrijf in Rotterdam afspraken gemaakt met chemiebedrijf Nobian. Dat gaat zijn chloorfabriek inzetten om te helpen om vraag en aanbod van stroom in evenwicht te houden. De productie daarvan kan namelijk snel worden bijgesteld. Daardoor hoeven fossielgestookte energiecentrales minder bij te springen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld gesloten. Beleggers verwerkten de tweede renteverlaging op rij door de Federal Reserve en de toelichting van centralebankvoorzitter Jerome Powell. Die waarschuwde dat het nog verre van een uitgemaakte zaak is dat het rentetarief in december weer omlaag gaat.
21 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse auto- en motorenproducent Honda pauzeert of verlaagt de productie in bepaalde Noord-Amerikaanse fabrieken. Dit doet het concern om tekorten aan bepaalde belangrijke chips, meldt het bedrijf. Eerder waarschuwde chipmaker Nexperia Japanse autofabrikanten dat het bedrijf de levering van halfgeleiders niet langer kon garanderen.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus verwacht nog altijd dit jaar 820 vliegtuigen voor de commerciële luchtvaart af te leveren. Het concern kampte met een tekort aan vliegtuigmotoren voor zijn A320-toestellen, wat voor vertragingen zorgde. Daardoor moet Airbus in de laatste drie maanden van dit jaar in hoog tempo vliegtuigen afleveren om het doel te halen. Tot nu toe leverde Airbus 507 commerciële vliegtuigen af.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank verlaagt opnieuw de rente om zo de economie en de arbeidsmarkt van de Verenigde Staten te stimuleren. De rente gaat weer met een kwart procentpunt omlaag. In september kwam de Federal Reserve met de eerste renteverlaging van dit jaar.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol zet tweehonderd nieuwe medewerkers in om te voorkomen dat de invoering van een nieuw Europees registratiesysteem gaat zorgen voor chaotische taferelen en langere wachtrijen. Ze begeleiden vanaf maandag passagiers van buiten de Europese Unie die het Schengengebied binnenkomen bij bijvoorbeeld het bedienen van het nieuwe zelfbedieningssysteem voor reizigers.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen is woensdag bovenaan geëindigd in de AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam. Het fintechbedrijf meldde bij zijn cijfers van het derde kwartaal een sterkere omzetgroei dan analisten in doorsnee hadden verwacht.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - AI-chipconcern Nvidia heeft woensdag op de aandelenbeurzen in New York als eerste bedrijf een beurswaarde van meer dan 5 biljoen dollar bereikt, oftewel 5000 miljard dollar. Het aandeel Nvidia stond kort na opening van de handel op Wall Street 4,4 procent hoger.
7 uur geleden