Formule 1 voert verlaagd budgetplafond definitief door
PARIJS (ANP) - Het budgetplafond in de Formule 1 is voor 2021 definitief verlaagd naar 145 miljoen dollar, omgerekend 133 miljoen euro. De teams uit de Formule waren het daar al over eens, de motorsportraad van de internationale autosportfederatie FIA stemde woensdag in met het maximumbedrag dat de renstallen mogen uitgeven aan de ontwikkeling van de auto's. Het maximale budget zal de jaren erna verder worden verlaagd.
De limiet zakt in 2022 naar 140 miljoen dollar (128 miljoen euro) en voor de jaren 2023 tot en met 2025 daalt het plafond naar 135 miljoen dollar (123 miljoen euro). De salarissen van de coureurs, die veelal ook in de miljoenen belopen, vallen niet onder het budgetplafond.
In oktober was al afgesproken om de teambudgetten tot 175 miljoen dollar te beperken (159 miljoen euro), maar het inkomstenverlies als gevolg van het coronavirus leidde tot een verdere verlaging. De eerste tien grands prix van dit jaar zijn geschrapt of uitgesteld, waarmee de financiële situatie in de koningsklasse van de autosport behoorlijk is verslechterd.
Grote teams
De drie grote teams, Ferrari op kop, waren tegen een verdere verlaging, terwijl de kleinere teams een drastische verlaging tot 100 miljoen dollar vroegen. Een compromis dat iedereen kon accepteren, is nu bereikt en goedgekeurd.
Met het invoeren van een gelijk budget voor alle teams wil de Formule 1 niet alleen kostenbesparing bereiken, maar ook dat er een einde komt aan de suprematie van Mercedes, Ferrari en Red Bull. Die drie teams geven verreweg het meest uit aan de bouw en ontwikkeling van hun bolides, maken ook al jaren de dienst uit en nemen volgens velen de spanning weg in de races. Mercedes spant de kroon; dat team heeft de afgelopen zes jaar de constructeurstitel veroverd.
De motorsportraad van de FIA stemde ook in met andere maatregelen om de teams gelijkwaardiger te maken. Die liggen vooral op het gebied van aerodynamica en de zoheten 'downforce', de neerwaartse druk van de auto's.
Meer uit Sport
CINCINNATI (ANP) - Tennisser Robin Haase heeft naast zijn eerste titel in het dubbelspel van een masterstoernooi gegrepen. De 39-jarige Nederlander verloor samen met de Duitser Constantin Frantzen in de finale in Cincinnati van de Brazilianen Orlando Luz en Rafael Matos: 6-4 3-6 10-7.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse hockeysters hebben ook de vijfde wedstrijd op het wereldkampioenschap in eigen land gewonnen. De titelverdediger van bondscoach Raoul Ehren, die al zeker was van een plek in de halve finale, versloeg China in het Wagener Stadion in Amstelveen met 4-1.
8 uur geledenMANOSQUE (ANP) - De jonge Britse wielrenner Matthew Brennan heeft de tweede etappe van de Vuelta gewonnen. Het 21-jarige talent van Visma-Lease a Bike was bij de licht oplopende aankomst in het Zuid-Franse Manosque na een lange sprint duidelijk de snelste. De Spanjaard Pau Miquel werd tweede, voor de Sloveense rodetruidrager Tadej Pogačar en de Deen Mads Pedersen.
8 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft zondag de beker van de GP van Zandvoort uitgereikt aan winnaar Lando Norris.
8 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Manchester City is het nieuwe seizoen in de Premier League begonnen met een zwaarbevochten zege op Bournemouth: 2-1. De ploeg van de nieuwe trainer Enzo Maresca stond tot de 84e minuut achter tegen de nummer 6 van vorig seizoen, maar scoorde nog via verdedigers Marc Guéhi en Joško Gvardiol. Marcus Tavernier had de bezoekers, met Justin Kluivert in de basis, in de 26e minuut op voorsprong gezet.
8 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Lando Norris heeft de Dutch Grand Prix gewonnen. De 26-jarige regerend wereldkampioen reed zijn McLaren na 72 ronden op het circuit van Zandvoort als eerste over de finish. Prins Bernhard van Oranje zwaaide de zwart-wit geblokte vlag.
9 uur geledenCHORZÓW (ANP) - Lieke Klaver is bij de Diamond League-wedstrijd in Chorzów in Polen als vijfde geëindigd op de 400 meter. De 28-jarige Nederlandse moest met een tijd van 49,71 seconden de zege laten aan Marileidy Paulino uit de Dominicaanse Republiek. Die won in 48,88 voor Nickisha Pryce uit Jamaica en Salwa Eid Naser uit Bahrein.
9 uur geleden