Formule 1-team Haas betaalt sponsorgeld niet terug aan Mazepin
KANNAPOLIS (ANP) - Het Amerikaanse Formule 1-team Haas weigert 12 miljoen euro sponsorgeld terug te betalen aan het Russische kunstmestbedrijf Uralkali van miljardair Dmitri Mazepin. De renstal eist juist nog eens 8 miljoen euro als compensatie voor gederfde inkomsten. Dat meldt de goed ingevoerde website Motorsport.com, die de juridische correspondentie heeft ingezien.
Haas zegde eerder dit jaar het sponsorcontract met Uralkali op en ontsloeg de Russische coureur Nikita Mazepin, de zoon van de bedrijfseigenaar. Het team deed dat na de inval van Rusland in Oekraïne. De familie Mazepin onderhoudt nauwe banden met president Vladimir Poetin. De renstal stelde de Deen Kevin Magnussen aan als vervanger van Mazepin.
Uralkali eiste terugbetaling van de 12 miljoen euro die het bedrijf had geïnvesteerd in de renstal, omdat Haas volgens het bedrijf niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Haas weigert dat en houdt vol dat het team het volste recht had de overeenkomst eenzijdig op te zeggen zonder financiële consequenties, omdat de sponsor "de reputatie en gunstige imago van Haas heeft geschaad".
Voorwaarden
"Rechtsgeleerden en jurisprudentie stellen unaniem dat de partij die de overeenkomst beëindigt wegens wanprestatie van de andere partij, niet verplicht is aan die partij terug te betalen wat zij reeds op grond van de overeenkomst heeft ontvangen", luidt de brief van Haas aan Uralkali. De renstal gaat evenmin in op de eis om een van de Formule 1-auto's waarin Mazepin in het seizoen 2021 reed, aan de coureur te geven. Dat zou een clausule zijn in het oorspronkelijke sponsorcontract. Haas wil dat pas doen als Uralkali de 8 miljoen euro aan gederfde inkomsten overmaakt.
Het Russische bedrijf zou met stomheid zijn geslagen door de weigering van Haas, meldde een ingewijde aan Motorsport.com. "Iedereen begrijpt dat de wereld zich in een moeilijke situatie bevindt, maar het is echt een schokkende behandeling van een titelsponsor die vorig seizoen bijsprong toen het team de middelen hard nodig had. Ze lijken het prima te vinden om Russisch geld uit te geven - en vragen zelfs om meer - maar willen geen Russen in de buurt hebben."
Meer uit Sport
LONDEN (ANP) - Na de teambazen uit de Formule 1 hebben ook de F1-coureurs Max Verstappen aangewezen als beste coureur van het jaar. De Limburger won de prijs voor de vijfde keer op rij. Maandag werd Verstappen na een stemming onder de F1-teambazen ook al als winnaar uitgeroepen, voor de Britse wereldkampioen Lando Norris die bij beide verkiezingen als tweede eindigde.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Jenning de Boo heeft op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen zijn tweede startbewijs voor de Olympische Spelen veroverd. De 21-jarige Groninger won de 1000 meter in 1.06,84. Hij bleef wereldkampioen Joep Wennemars en Kjeld Nuis voor.
17 uur geledenLOENHOUT (ANP) - Voor de Belgische veldrijder Laurens Sweeck is door een val tijdens de Azencross van Loenhout het seizoen maandag voortijdig geëindigd. De leider in het klassement om de wereldbeker heeft een schouderblessure opgelopen, meldt zijn ploeg Crelan-Corendon.
18 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Antoinette Rijpma-de Jong heeft zich gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Milaan. De 30-jarige Friezin van Reggeborgh won op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen de 1500 meter in 1.53,02. Femke Kok werd verrassend tweede in 1.53,03. Marijke Groenewoud werd derde met 1.53,05.
18 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Joy Beune is er niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de 1500 meter op de Olympische Spelen van Milaan. De regerend wereldkampioene op die afstand eindigde op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen met 1.53,21 als vierde.
19 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Lisa van Belle en Lorena Wiebes hebben op de slotdag van de Nederlandse kampioenschappen baanwielrennen in Apeldoorn de titel veroverd op de koppelkoers. Voor Wiebes, die dit jaar op de weg 25 overwinningen boekte, was het haar vierde succes dit NK.
20 uur geledenLOENHOUT (ANP) - Mathieu van der Poel heeft ook in de Azencross van Loenhout zijn ongeslagen status als veldrijder deze winter behouden. De Nederlander van Alpecin-Deceuninck reed in de cross die meetelt voor de X2O-trofee vanaf de vierde van acht ronden alleen voorop, nadat zijn rivaal Wout van Aert te maken had gekregen met een lekke band.
21 uur geleden