
Formatie nu in teken van grote thema's en schuiven dure plannen
DEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen hebben nog een aantal grote thema's te bespreken in de laatste week van de formatie. De partijen hopen volgende week een akkoord te presenteren, maar over een aantal zaken moet nog overeenstemming worden bereikt. Daarnaast moet er wat worden geschoven in de plannen op verschillende terreinen, omdat er te veel geld nodig was voor het totaalplaatje, melden bronnen aan het ANP.
Vorige week kregen de ministeries plannen te zien van de 'deeltafels'. Aan die tafels spraken de afgelopen weken Kamerleden van de onderhandelende fracties VVD, D66, CDA en ChristenUnie over politieke onderwerpen. De deelakkoorden die hierover zijn bereikt, maar vragen in totaal alleen te veel geld. Daarom moet nog wat geschoven worden op verschillende posten.
Dat een deel van de Kamerleden betrokken was bij de onderhandelingen, maakt het volgens een betrokkene iets minder spannend wat de fracties straks over het akkoord zeggen. Naar verwachting wordt het concept-akkoord vrijdag of maandag met de Kamerfracties gedeeld. Maar een andere ingewijde houdt nog altijd een slag om de arm, ook omdat over een aantal belangrijke en gevoelige kwesties nog geen akkoord is bereikt.
Presentatie
De presentatie van het akkoord wordt volgende week verwacht, maar wanneer is nog niet duidelijk. Donderdag is de laatste Kamerdag voor de kerststop van het parlement en premier Mark Rutte moet donderdag en vrijdag in Brussel zijn voor een EU-top. Het is nog maar de vraag dus of het debat over het coalitieakkoord eerder die week kan worden gehouden. Anders moet de Kamer in de week voor de kerst nog terugkomen van het reces.
Daarna kan de formateur aan de slag gaan. Dat zal Rutte zijn. Hij gaat dan zijn nieuwe kabinet samenstellen en toekomstige bewindslieden ontvangen. De verwachting is dat er twintig ministers en tien staatssecretarissen komen. In de tweede week van januari kan het kabinet-Rutte IV dan op het bordes staan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar de kans is vrij groot dat een meerderheid het verzoek gaat steunen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet een staatscommissie instelt die grondig gaat onderzoeken hoe het is gesteld met uithuisplaatsingen van kinderen vanwege problemen in de gezinnen. Daarbij moet de commissie zich onder meer richten op de praktijk van drang en dwang die vanuit de overheid wordt toegepast in de jeugdzorg. Ook de rol van onder meer scholen, rechtbanken, familie en de omgeving daarin moet worden bekeken.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam noemt het "hoogstwaarschijnlijk" dat bij een volgende voetbalwedstrijd in de hoofdstad tegen de Israëlische club Maccabi Tel Aviv er geen supporters welkom zijn. Ze zei dat in een debat met de gemeenteraad over het onderzoek van het Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement (COT) naar het geweld rondom de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv in de nacht van 7 op 8 november vorig jaar.
13 uur geleden