Formatie gaat kritieke fase in, partijen moeten knopen doorhakken
DEN HAAG (ANP) - Maandagochtend om 10.00 uur gaat de kabinetsformatie verder. Dan komen de leiders van PVV, VVD, NSC en BBB na bijna twee weken weer bij informateurs Richard van Zwol en Elbert Dijkgraaf langs. Deze week zal "cruciaal" zijn, gaven de informateurs eerder aan.
Afgelopen vrijdag kregen de partijen de doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB) van een hele reeks maatregelen. De komende dagen moeten de vier partijen uitruilen en "zoeken naar samenhang" in het akkoord op hoofdlijnen. De tijd dringt, de informateurs moeten op 15 mei klaar zijn.
Het wordt een ingewikkelde puzzel, gaven ook de informateurs aan. De VVD heeft al vaker aangegeven dat er gekeken moet worden naar bezuinigingen om de schatkist op orde te houden, terwijl de PVV veel dure plannen heeft. De EU-regels schrijven voor dat het tekort niet boven de 3 procent mag komen.
Regeerprogramma
Voor de radicaal-rechtse PVV is het belangrijkste dat er maatregelen komen om de migratie in te dammen, heeft Geert Wilders eerder gezegd. Anders heeft voor hem een kabinet geen zin en kunnen er wat hem betreft beter nieuwe verkiezingen komen, maakte hij duidelijk op X.
De informateurs gaven na het laatste overleg in april aan er vertrouwen in te hebben dat de vier partijen er uitkomen, maar maakten ook duidelijk dat een aantal "grote onderwerpen" nog moet worden afgerond door de partijen. De kabinetsformatie duurt al meer dan vijf maanden.
Als de PVV, VVD, NSC en BBB het met elkaar eens worden de komende dagen dan kan daarna een extraparlementair kabinet worden gevormd. Dat zal dan het hoofdlijnenakkoord concreet moeten uitwerken tot een regeerprogramma.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
23 uur geleden