Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Forensische zorg kan zo alleen nog met verlies’

'Forensische zorg kan zo alleen nog met verlies’

DEN HAAG (ANP) - Instellingen die mensen met een psychische stoornis of beperking behandelen die misdaden hebben gepleegd, zeggen die zorg door tariefverlagingen alleen nog met verlies te kunnen leveren. De ondergrens is bereikt in de bedragen die de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) wil betalen, betogen advocaten dinsdag voor de rechter namens acht zorgaanbieders.

"Met deze tarieven kunnen aanbieders de kwaliteit en de veiligheid onvoldoende garanderen", zei de advocaat van Fivoor, een van de organisaties. Hij schetst dat de zogeheten forensische zorg, die door de rechter wordt opgelegd, al jaren kampt met dalende tarieven en stijgende kosten, terwijl de maatschappij steeds strengere eisen stelt aan de veiligheid van de instellingen. "Loop je als samenleving gevaar, omdat de zorg niet meer goed geregeld is? Ja."

De organisaties hebben een kort geding aangespannen tegen tariefkortingen door de DJI. Die kunnen volgens de advocaten oplopen tot 3,4 procent en komen bovenop kortingen die de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft vastgesteld. Daartegen loopt een afzonderlijke rechtszaak.

Problematisch

Ook invoering van een maximale dagprijs vinden de aanbieders zeer problematisch. Volgens de advocaten gaat dit systeem ten koste van de behandeling van ernstig gestoorde daders, zoals Bart van U., die oud-minister Els Borst om het leven bracht. Mensen als hij zouden 40 procent minder behandeling krijgen als de instellingen de maximale prijs consequent zouden doorvoeren, stellen de raadslieden. "Aanbieders kunnen ook niet kiezen: ik wil die patiënt wel en die niet."

DJI zegt zich "bewust te zijn van de pijn die aanbieders voelen", maar kan zich niet vinden in de kritiek. De dienst blijft erbij dat de tarieven zorgvuldig zijn vastgesteld. "Niet alle aanbieders kunnen tevreden worden gehouden", zeggen zijn advocaten. Ze stellen dat 'breed en diepgaand’ onderzoek is gedaan naar de kostprijs en dat slechts acht van de 196 aanbieders klagen. Daaronder zijn wel grote organisaties, die duizenden mensen behandelen.

In "uitzonderlijke omstandigheden" kunnen zorginstellingen meer geld krijgen, aldus DJI. Met goede resultaten valt bovendien een bonus van 2 procent te verdienen.

Meer uit Binnenland

Dak transportbedrijf Tilburg bezweken, was al ontruimd

TILBURG (ANP) - Het dak van een groot transportbedrijf in Tilburg is donderdagavond ingestort, nadat daar een dag eerder al delen van waren ingezakt. Het pand op industrieterrein Vossenberg was daarom al ontruimd en ook de gasleiding en elektra waren al afgesloten. De gemeente vermoedt dat het platte dak is bezweken onder het gewicht van de sneeuw.

2 uur geleden
Rechtspraak vraagt aandacht voor sancties VS tegen Strafhof

DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves, heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag afgevraagd waarom het zo stil is rond de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof. "Is het soms zo stil omdat we te afhankelijk zijn geworden?"

8 uur geleden
Man (20) uit Venlo aangehouden voor dood van zijn baby

VENLO (ANP) - De politie heeft dinsdag een 20-jarige man uit Venlo aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van zijn vijf maanden oude baby. Het kindje overleed in december onder verdachte omstandigheden, meldt de politie donderdag.

10 uur geleden
Piek in Zuid-Holland: meeste zout gestrooid in vijf jaar

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in een week tijd bijna 2,4 miljoen kilo zout gestrooid op provinciale wegen en fietspaden, de grootste hoeveelheid in zeker vijf jaar. Sinds de eerste 'strooidag' van deze winter (23 december) gaat het in totaal al om bijna 3 miljoen kilogram. Vorige winter reden de provinciale strooiwagens 2,23 miljoen kilo zout uit, in 2023-2024 was dat 1,81 miljoen kilo (1810 ton).

10 uur geleden
Jongens opgepakt na dood man Schiedam na sneeuwballengevecht

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen. Hij werd ter plekke gereanimeerd door hulpdiensten en een voorbijganger, maar kon niet meer worden gered.

11 uur geleden
NS rijdt vrijdag opnieuw volgens afgeschaalde dienstregeling

UTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.

13 uur geleden
In 2025 keerden 945 Syrische vluchtelingen vrijwillig terug

DEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriërs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.

14 uur geleden