Ford zakt op Wall Street na bijstellen winstverwachting
NEW YORK (ANP) - Autoproducent Ford behoorde donderdag tot de dalers op de beurzen in New York. Het bedrijf waarschuwde dat de winst dit jaar lager uitvalt door nieuwe afspraken met vakbond United Auto Workers en stijgende loonkosten. Het aandeel verloor uiteindelijk 3,1 procent.
Personeel van Ford legde wekenlang het werk neer. Ook bij General Motors en de Amerikaans-Europese automaker Stellantis werd gestaakt. De werkonderbrekingen kostten de autoproducenten miljarden dollars. Ford gaf eerder al aan dat het om 1,3 miljard dollar zou gaan. Het was voor het eerst dat alle drie de autofabrikanten in Detroit tegelijkertijd werden getroffen door stakingen.
De aandacht van beleggers ging echter vooral uit naar nieuwe inflatiegegevens uit de Verenigde Staten. Zo bleek dat de favoriete inflatiemaatstaf van de Amerikaanse Federal Reserve in oktober is afgenomen tot 3,5 procent, van 3,7 procent een maand eerder. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop bij beleggers dat de Fed nu echt klaar is met het verhogen van de rente en volgend jaar de leenkosten weer zal gaan verlagen.
Salesforce
De Dow-Jonesindex sloot de handelsdag 1,5 procent hoger op 35.950,89 punten. De brede S&P 500 steeg 0,4 procent tot 4567,80 punten. Techgraadmeter Nasdaq verloor 0,2 procent tot 14.226,22 punten.
Salesforce steeg 9,4 procent. Het Amerikaanse softwareconcern presteerde het afgelopen kwartaal beter dan beleggers en analisten hadden verwacht. Ook waren zij te spreken over de vooruitzichten voor het huidige kwartaal en de rest van het jaar.
Olieprijzen
Tesla zakte 1,8 procent. De fabrikant van elektrische auto's levert na twee jaar van vertragingen en productieproblemen eindelijk zijn eerste Cybertrucks af. Vlak voor het sluiten van de beurs werd bekend dat het goedkoopste model, dat pas beschikbaar zal zijn in 2025, een prijskaartje krijgt van 61.000 dollar, omgerekend zo'n 56.000 euro.
De olieprijzen gingen gedurende de handelsdag omlaag. Oliehandelaren reageerden niet enthousiast op afspraken die zijn gemaakt door oliekartel OPEC en bondgenoten. Donderdag kwamen zij overeen de olieproductie volgend jaar met nog eens 1 miljoen vaten te verminderen, om zo de olieprijzen te stutten. Maar handelaren twijfelen of de betrokken landen die afspraken zullen naleven. Een vat Amerikaanse olie werd 3,4 procent goedkoper op 75,19 dollar. Brentolie zakte 0,3 procent in prijs tot 82,83 dollar.
De euro was 1,0885 dollar waard, tegen 1,0905 dollar bij het slot van de beurzen in Europa.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
2 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
6 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
8 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
10 uur geleden