Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fondsen willen meer actie voor een gezonder Nederland

Fondsen willen meer actie voor een gezonder Nederland

AMERSFOORT/DEN HAAG (ANP) - "Als de samenleving niet snel daadkracht toont en intensief gaat samenwerken voor langer gezond leven, komt de welvaart in Nederland in gevaar", zegt de vereniging Samenwerkende Gezondheidsfondsen (SGF).

De 22 aangesloten gezondheidsfondsen roepen volgens de vereniging het bedrijfsleven, overheden, maatschappelijke organisaties en de zorg op om de aanpak van de verbetering van de volksgezondheid samen te versnellen. Ze vinden dat gezondheid "het uitgangspunt moet zijn van al het overheidsbeleid, dus niet alleen op het ministerie van VWS".

Ongezond leven is nu nog gemakkelijker en ook vaak goedkoper, zegt de vereniging, en leefomgeving en klimaat verslechteren door ongezonde lucht en vervuiling. En de vergrijzing drukt ook op de zorg, die al kampt met personeelstekorten.

'Vier industrieën'

Al die ontwikkelingen zijn niet alleen ellendig voor degenen die er direct nadelige gevolgen van ondervinden, maar worden ook nog eens een dure aangelegenheid voor de hele samenleving. "Afname van gezonde levensjaren is niet alleen slecht voor mensen zelf, maar voor onze gehele samenleving; ongezondheid kost ons veel, verlaagt de participatie in de samenleving en zorgt voor personeelstekorten. Op termijn vormt deze gezondheidsramp een bedreiging van onze welvaart", waarschuwt SGF.

Een manifest voor verbetering wordt maandag aangeboden aan het kabinet. De samenwerkende gezondheidsfondsen willen volgend jaar ook een 'Nationale GezondheidsTop' organiseren, met een "brede afvaardiging uit de zorg, wetenschap, maatschappelijke organisaties, patiëntenorganisaties, het bedrijfsleven en de overheid". De nood is hoog, benadrukken ze, en niet alleen in ons land: "Onlangs maakte de wereldgezondheidsorganisatie WHO bekend dat er dagelijks 7000 doden vallen in Europa door toedoen van vier industrieën: tabak, alcohol, voeding en fossiele brandstoffen."

Meer uit Gezond

Slob: onbegrijpelijk dat pandemische paraatheid is afgebouwd

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.

16 uur geleden
Slob: onderwijs liep niet blindelings achter OMT aan

DEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.

17 uur geleden
'Nederlandse Nobelprijs' voor onderzoekers Overkleeft en Roelofs

DEN HAAG (ANP) - Topwetenschappers Hermen Overkleeft en Karin Roelofs krijgen dit jaar een Spinozapremie. Dat is de belangrijkste wetenschappelijke onderscheiding in Nederland en wordt daarom ook wel de Nederlandse Nobelprijs genoemd. Overkleeft is chemisch bioloog aan de Universiteit Leiden, Roelofs is als neurowetenschapper en klinisch psycholoog verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen.

22 uur geleden
Ziekenhuizen: afspraken gaan door, maar reis voorzichtig

TILBURG (ANP) - Ziekenhuizen door heel het land laten weten dat de zorg vrijdag doorgaat, ondanks code rood vanwege de hitte. Ook afspraken gaan veelal gewoon door.

1 dag geleden
Maatschappelijk Impact Team vaste adviseur bij volgende pandemie

DEN HAAG (ANP) - Bij een toekomstige pandemie zal het kabinet zich niet alleen laten adviseren door virologen en medici, maar ook door experts die de maatschappelijke impact van maatregelen als lockdowns kunnen inschatten. Dat valt te lezen in het Landelijk Crisisplan Infectieziekten dat het kabinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de nieuwe crisisstructuur wordt het Maatschappelijk Impact Team (MIT) een van de vaste adviseurs van het kabinet.

1 dag geleden
Minder soa-bezoeken aan GGD-centra, Soa Aids Nederland is bezorgd

BILTHOVEN (ANP) - Minder mensen gingen vorig jaar naar de Centra Seksuele Gezondheid voor een consult vanwege een mogelijke soa. Tegelijkertijd steeg het aantal vaststellingen van gonorroe, syfilis en hiv. En die combinatie baart Soa Aids Nederland zorgen.

1 dag geleden
De Jonge hoopt dat lessen worden geleerd uit aanpak coronacrisis

MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse commissaris van de Koning Hugo de Jonge kijkt er in "zekere zin" naar uit om voor de parlementaire enquêtecommissie corona verantwoording af te leggen voor de keuzes die destijds zijn gemaakt. Als voormalig zorgminister is hij uitgenodigd om op 10 juli en 3 september voor de commissie te verschijnen. "We kunnen ervan leren", zegt De Jonge. "Want het is niet de laatste crisis die ons gaat overkomen. Dat kan weer een pandemie zijn, maar ook iets heel anders."

3 dagen geleden