
Fondsen op Damrak lager om onduidelijkheid invoertarieven Trump
AMSTERDAM (ANP) - De hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs zijn dinsdag lager gesloten. Beleggers op de Europese beurzen wachten vooral op meer duidelijkheid van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump over de importtarieven voor producten uit andere landen, die hij eerder al had aangekondigd.
Na zijn inauguratie maandag heeft Trump bekendgemaakt dat de importheffingen van 25 procent die hij overweegt voor producten uit Mexico en Canada kunnen ingaan op 1 februari. Maar hij heeft ook gezegd dat hij nog niet klaar is om een universele heffing in te voeren. Tijdens zijn campagne dreigde hij nog met importheffingen tot 20 procent op goederen uit onder meer Europa.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 914,64 punten. De MidKap daalde 0,6 procent tot 841,33 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 0,5 procent.
Koersdaling ASML
Beleggers op het Damrak waren een dag na de inauguratie van Trump terughoudend. RELX en Wolters Kluwer stonden bovenaan de AEX-index en stegen beide 0,9 procent. Kenners van de Amerikaanse bank JPMorgan hebben de koersdoelen voor de twee informatieleveranciers verhoogd.
ASML zakte 2,1 procent. BlackRock, de grootste vermogensbeheerder ter wereld, heeft volgens financieel persbureau Bloomberg zijn belang in de chipmachinemaker flink verkleind.
In de MidKap was Air France-KLM een van de grootste stijgers met een plus van 1,7 procent. Air France maakte bekend vanaf 25 januari weer tussen Parijs en Tel Aviv te vliegen. Ook de vluchten op de Libanese hoofdstad Beiroet worden binnenkort hervat. KLM heeft de vluchten op Tel Aviv eerder opgeschort tot eind maart, en dat blijft voorlopig nog zo. Dit geldt ook voor dochtermaatschappij Transavia in Nederland.
Energienoodtoestand VS
Shell daalde 0,8 procent. Trump meldde dat zijn regering een nationale energienoodtoestand gaat uitroepen om de olie- en gaswinning in de VS aanzienlijk uit te breiden. Dat zou tot een toename van het olieaanbod kunnen leiden. De olieprijzen gingen door dit bericht eveneens omlaag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 76,45 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 79,54 dollar per vat. De euro was daarnaast 1,0419 dollar waard, tegen 1,0401 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een webshop voor het Nederlandse schoenenmerk Van Lier is weer in de lucht, krap een week na het faillissement van een deel van het bedrijf. Het gaat om de site Vanlier1815.com, die expliciet verwijst naar de geschiedenis van het in 1815 opgerichte familiebedrijf dat bekend werd met nette leren herenschoenen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters in Amsterdam gingen dinsdag verder omhoog, na de koerswinsten van maandag. Beleggers haalden opgelucht adem na het overleg tussen president Donald Trump, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zeven Europese leiders om de oorlog in Oekraïne te beëindigen. De betrokkenen spraken na afloop van een "productief" gesprek en Trump verklaarde voorbereidingen te treffen voor een ontmoeting tussen Zelensky en de Russische president Vladimir Poetin.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse baggeraar Van Oord heeft een contract binnengehaald voor de landwinning van een nieuw kunstmatig eiland in Dubai, net voor de kust van Jumeirah. Naïa Island Dubai, een project van de in Dubai gevestigde investeerder Shamal Holding, zal ongeveer 13 hectare beslaan en 6 kilometer aan stranden omvatten.
2 uur geledenDEN HOORN (ANP) - De Koninklijke Paardekooper Group (KPG) heeft uitstel van betaling aangevraagd bij de rechtbanken in Rotterdam en Amsterdam. De leverancier van verpakkingen, voor onder meer cadeaus, bloemen, groente en fruit, kan niet langer aan zijn betalingsverplichtingen voldoen, is dinsdag bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tankreinigingsbedrijven moeten meer rekening houden met risico's die medewerkers lopen bij het reinigingsproces. Dat stelt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV), die onderzoek deed naar een incident uit 2022. Daarbij kwam tijdens het schoonmaken van een tank een wolk van zoutzuur en fosforigzuur vrij, waardoor elf mensen gewond raakten.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Consumenten in het Verenigd Koninkrijk grijpen vaker naar A-merken in de supermarkt in plaats van de goedkopere huismerken, op zoek naar een betaalbare manier om zichzelf thuis te verwennen. Ze gaan juist minder vaak uit eten.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dienstauto's van Duitse politici stoten aanzienlijk meer schadelijke stoffen uit dan de gemiddelde auto van burgers in het land, meldt de Duitse milieuorganisatie Deutsche Umwelthilfe (DUH) op basis van eigen onderzoek.
5 uur geleden