Fondsen op Damrak lager om onduidelijkheid invoertarieven Trump
AMSTERDAM (ANP) - De hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs zijn dinsdag lager gesloten. Beleggers op de Europese beurzen wachten vooral op meer duidelijkheid van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump over de importtarieven voor producten uit andere landen, die hij eerder al had aangekondigd.
Na zijn inauguratie maandag heeft Trump bekendgemaakt dat de importheffingen van 25 procent die hij overweegt voor producten uit Mexico en Canada kunnen ingaan op 1 februari. Maar hij heeft ook gezegd dat hij nog niet klaar is om een universele heffing in te voeren. Tijdens zijn campagne dreigde hij nog met importheffingen tot 20 procent op goederen uit onder meer Europa.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 914,64 punten. De MidKap daalde 0,6 procent tot 841,33 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 0,5 procent.
Koersdaling ASML
Beleggers op het Damrak waren een dag na de inauguratie van Trump terughoudend. RELX en Wolters Kluwer stonden bovenaan de AEX-index en stegen beide 0,9 procent. Kenners van de Amerikaanse bank JPMorgan hebben de koersdoelen voor de twee informatieleveranciers verhoogd.
ASML zakte 2,1 procent. BlackRock, de grootste vermogensbeheerder ter wereld, heeft volgens financieel persbureau Bloomberg zijn belang in de chipmachinemaker flink verkleind.
In de MidKap was Air France-KLM een van de grootste stijgers met een plus van 1,7 procent. Air France maakte bekend vanaf 25 januari weer tussen Parijs en Tel Aviv te vliegen. Ook de vluchten op de Libanese hoofdstad Beiroet worden binnenkort hervat. KLM heeft de vluchten op Tel Aviv eerder opgeschort tot eind maart, en dat blijft voorlopig nog zo. Dit geldt ook voor dochtermaatschappij Transavia in Nederland.
Energienoodtoestand VS
Shell daalde 0,8 procent. Trump meldde dat zijn regering een nationale energienoodtoestand gaat uitroepen om de olie- en gaswinning in de VS aanzienlijk uit te breiden. Dat zou tot een toename van het olieaanbod kunnen leiden. De olieprijzen gingen door dit bericht eveneens omlaag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 76,45 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 79,54 dollar per vat. De euro was daarnaast 1,0419 dollar waard, tegen 1,0401 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
7 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
56 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.
3 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er zullen "grote represailles" volgen als Europese landen Amerikaanse bezittingen, zoals aandelen en obligaties, verkopen. Daarmee dreigde de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met Fox Business.
3 uur geledenEMMEN (ANP) - Ruim vijfhonderd werknemers van de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior leggen vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur het werk neer voor onbepaalde tijd. Dat doen zij uit onvrede over het eindbod voor loonsverhoging van de werkgever. De werknemers van de fabrieken in Emmen en Geleen voerden deze en vorige week ook al actie voor een beter loonbod.
4 uur geleden