Fondsen op Damrak lager om onduidelijkheid invoertarieven Trump
AMSTERDAM (ANP) - De hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs zijn dinsdag lager gesloten. Beleggers op de Europese beurzen wachten vooral op meer duidelijkheid van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump over de importtarieven voor producten uit andere landen, die hij eerder al had aangekondigd.
Na zijn inauguratie maandag heeft Trump bekendgemaakt dat de importheffingen van 25 procent die hij overweegt voor producten uit Mexico en Canada kunnen ingaan op 1 februari. Maar hij heeft ook gezegd dat hij nog niet klaar is om een universele heffing in te voeren. Tijdens zijn campagne dreigde hij nog met importheffingen tot 20 procent op goederen uit onder meer Europa.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 914,64 punten. De MidKap daalde 0,6 procent tot 841,33 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 0,5 procent.
Koersdaling ASML
Beleggers op het Damrak waren een dag na de inauguratie van Trump terughoudend. RELX en Wolters Kluwer stonden bovenaan de AEX-index en stegen beide 0,9 procent. Kenners van de Amerikaanse bank JPMorgan hebben de koersdoelen voor de twee informatieleveranciers verhoogd.
ASML zakte 2,1 procent. BlackRock, de grootste vermogensbeheerder ter wereld, heeft volgens financieel persbureau Bloomberg zijn belang in de chipmachinemaker flink verkleind.
In de MidKap was Air France-KLM een van de grootste stijgers met een plus van 1,7 procent. Air France maakte bekend vanaf 25 januari weer tussen Parijs en Tel Aviv te vliegen. Ook de vluchten op de Libanese hoofdstad Beiroet worden binnenkort hervat. KLM heeft de vluchten op Tel Aviv eerder opgeschort tot eind maart, en dat blijft voorlopig nog zo. Dit geldt ook voor dochtermaatschappij Transavia in Nederland.
Energienoodtoestand VS
Shell daalde 0,8 procent. Trump meldde dat zijn regering een nationale energienoodtoestand gaat uitroepen om de olie- en gaswinning in de VS aanzienlijk uit te breiden. Dat zou tot een toename van het olieaanbod kunnen leiden. De olieprijzen gingen door dit bericht eveneens omlaag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 76,45 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 79,54 dollar per vat. De euro was daarnaast 1,0419 dollar waard, tegen 1,0401 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn. Amerikaanse media meldden onlangs dat Kevin Hassett, een belangrijke economisch adviseur van Trump, favoriet is om de Fed voor te zitten.
40 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Michael Dell en zijn echtgenote Susan Dell hebben aangekondigd 6,25 miljard dollar (5,4 miljard euro) te doneren aan een programma waarmee de regering-Trump kinderen van een beleggingsrekening wil voorzien. Met de gift hoopt de oprichter van computerconcern Dell meer kinderen te laten profiteren van het programma.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters in Amsterdam slaagden er dinsdag niet in te profiteren van hogere openingskoersen op Wall Street. Ook het scherpe herstel van de bitcoin en andere cryptomunten bood geen soelaas. Het vooruitzicht dat de Bank of Japan de rente mogelijk later deze maand gaat verhogen, zorgde opnieuw voor terughoudendheid.
5 uur geleden