Fonds Slachtofferhulp wil dat X stopt met naaktbeelden chatbot
DEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creƫren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.
Fonds Slachtofferhulp en Offlimits zeggen dat zulke naaktbeelden "vanuit juridisch oogpunt niet toegestaan en strafbaar zijn". Ze eisen per direct een verbod van de AI-tool die het mogelijk maakt om die beelden te genereren. Ze willen ook dat Grok en X stoppen met verspreiden van beeldmateriaal van seksueel misbruik van minderjarigen. "Grok genereert en verspreidt kinderpornografisch materiaal", staat in de dagvaarding.
Doordat de website en apps van Grok en X in de Nederlandse taal zijn opgesteld, maken de praktijken ook slachtoffers in ons land, zeggen de eisers. Robbert Hoving, directeur van Offlimits: "Met AI-tools bewerkte of gemaakte beelden worden gebruikt om slachtoffers online te pesten, te vernederen of seksueel te intimideren. Bovendien zorgt de laagdrempeligheid van dit soort tools ervoor dat het maken en verspreiden hiervan op grote schaal mogelijk is. Het is daarmee een ongeluk in slow motion wat we zien gebeuren en dat vraagt om actie." Directeur Ineke Sybesma van Fonds Slachtofferhulp: "Voor slachtoffers maakt het niet uit of een beeld 'echt' is of met AI gemaakt."
Nudification tool
De privacytoezichthouder van Ierland is vorige week een onderzoek begonnen naar de 'nudification tool' van Grok, oftewel de uitkleedfunctie. Ierland is verantwoordelijk voor het onderzoek, omdat het Europese hoofdkwartier van X in dat land staat. Meerdere landen hebben onderzoeken naar Grok aangekondigd, de chatbot beperkingen opgelegd of zelfs volledig geblokkeerd om de seksueel getinte afbeeldingen.
Offlimits is een expertisebureau over onlinemisbruik. De organisatie kreeg vorig jaar meer dan 250 meldingen van bewerkte en door AI gecreƫerde naaktbeelden. Dat is meer dan vier keer zoveel als het jaar ervoor. Melders zijn meestal slachtoffer geworden van onlinepestgedrag of seksuele afpersing.
Het kort geding dient donderdag 12 maart bij de rechtbank Amsterdam.
Meer uit Binnenland
BUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
2 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.
18 uur geleden