Fonds dat armere landen moet helpen met klimaatschade aangenomen
DUBAI (ANP) - Het fonds dat armere, kwetsbare landen moet helpen met schade aangericht door de gevolgen van klimaatverandering, is officieel aangenomen op de klimaattop in Dubai. Vorig jaar besloten landen met elkaar dat het fonds er moest komen, wat velen een "historische beslissing" noemden.
Gedurende dit jaar heeft een werkgroep gesproken over hoe dat fonds eruit moet zien. Die gesprekken gingen erg moeizaam. De covoorzitter noemde het donderdag "een moeilijk proces, waar ik nooit meer doorheen wil gaan".
De Verenigde Arabische Emiraten hebben direct laten weten 100 miljoen dollar (ruim 91 miljoen euro) te willen bijdragen aan het fonds. Ook Duitsland heeft 100 miljoen dollar toegezegd. Eurocommissaris Wopke Hoekstra heeft later laten weten dat de Europese Unie in totaal minstens 225 miljoen euro in het fonds stopt. Het Verenigd Koninkrijk wil 60 miljoen pond (ruim 69 miljoen euro) bijdragen aan het klimaatschadefonds.
Oproep
Klimaatgezant John Kerry van de Verenigde Staten liet weten dit fonds volledig te steunen. Vorig jaar tijdens de COP ging hij pas na lange tijd akkoord met het plan voor een klimaatschadefonds. Het land heeft 17,5 miljoen dollar toegezegd.
Dit fonds is volgens mensenrechtenorganisatie ActionAid "het absolute minimum". Agnes Schim van der Loeff benadrukt dat het nu tijd is om het fonds echt te vullen. "Met klimaatrampen jaar na jaar zal de behoefte aan financiering alleen maar blijven toenemen." Ze roept Nederland op ook een bijdrage te doen. Nederland heeft nog niet bekendgemaakt of er geld naar het fonds gaat. Wel vindt demissionair minister Rob Jetten het "goed nieuws" dat er een akkoord is over het klimaatschadefonds.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben in de nacht van maandag op dinsdag het luchtruim tijdelijk gesloten, meldt de lokale luchtvaartautoriteit. Het ministerie van Defensie van het land meldde eerder in de nacht dat de luchtafweer was ingeschakeld vanwege inkomende raketten en drones uit Iran.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft in onderhandelingen met Cuba laten weten dat de president van het land, Miguel Díaz-Canel, op moet stappen. Dat melden vier bronnen met kennis van die gesprekken aan The New York Times.
39 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt de oorlog tegen Iran een "historisch keerpunt". Volgens het Israëlische staatshoofd, dat in de praktijk een vooral ceremoniële rol heeft, moet het Westen "iedere poging om Hezbollah uit te roeien steunen", zegt hij in een interview met persbureau AFP. "Ze moeten begrijpen dat als je iets wilt bereiken, je soms een oorlog moet winnen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In de oorlog tegen Iran zijn circa 200 Amerikaanse militairen gewond geraakt. Dat meldt een woordvoerder van de Amerikaanse strijdmacht. Meer dan 180 van hen zouden inmiddels weer hersteld zijn, tien van hen zijn nog "ernstig gewond", aldus de zegsman.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.
5 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
5 uur geleden