Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Follow This: gemiste kans om Shell tot forse CO2-ingreep te manen

Follow This: gemiste kans om Shell tot forse CO2-ingreep te manen

LONDEN (ANP) - Beleggers hebben een kans gemist om olie- en gasconcern Shell te dwingen sneller de CO2-uitstoot te verlagen, stelt oprichter Mark van Baal van Follow This. Die groep activistische beleggers diende op de aandeelhoudersvergadering een voorstel in dat eist dat Shell zijn beleid in overeenstemming brengt met de klimaatafspraken van Parijs. Een minderheid van 20 procent stemde voor, ongeveer evenveel als vorig jaar.

"Dat is zeker een gemiste kans ja. 80 procent van de beleggers is nog steeds niet in staat de korte termijn los te koppelen van de risico’s op de lange termijn", stelt Van Baal na afloop van de bijeenkomst. "Shell doet alsof het een keuze is tussen klimaat en winst. Maar het is een keuze tussen echte verandering of het niet halen van Parijs", zegt hij, verwijzend naar het internationale akkoord om de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden te houden en het liefst rond 1,5 graad. "En kennelijk is het Shell gelukt, dat beleggers denken dat de winstgevendheid in gevaar komt als we te snel van fossiel afgaan."

In de aandeelhoudersresolutie, die door het bestuur van Shell afgewezen wordt, vraagt Follow This aan Shell om een duidelijke doelstelling voor 2030 bij het verminderen van alle aan het bedrijf te koppelen CO2-uitstoot. Die moet wat de beleggersgroep betreft in lijn zijn met het klimaatakkoord van Parijs, wat zou neerkomen op bijna een halvering over zeven jaar.

Activisten

Dat is meer dan Shell in zijn huidige plannen zelf wil doen. Het bedrijf steekt miljarden in CO2-arme energiebronnen, maar zo’n twee derde van de uitgaven gaan nog altijd naar gas- en olieprojecten. Tegelijkertijd vindt Shell dat zijn doel om in 2050 klimaatneutraal te zijn al in overeenstemming is met het klimaatakkoord van Parijs.

"Als je nog steeds denkt in lijn met Parijs te zijn zonder de emissies omlaag te brengen, misleid je in feite je aandeelhouders", zegt Van Baal daarover. "Daar willen wij helderheid in scheppen."

Activisten verstoorden het begin van de aandeelhoudersvergadering, door anti-Shell-leuzen te scanderen, te zingen en een poging het podium met bestuurders te bestormen. Beveiligers voerden hen weg. Van Baal: "Ik snap hun woede heel goed, maar ik heb een andere methode. Het laat heel goed zien hoe groot de kloof is tussen de bestuurders en de maatschappij. Ze hebben geen idee en vinden het heel vreemd dat mensen zo negatief over hen denken."

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd na bereiken van nieuwe recordstanden

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag gemengd gesloten. Beleggers op Wall Street leken een pas op de plaats te maken. Dinsdag sloten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index nog op nieuwe recordslotstanden.

1 uur geleden
VS versoepelen oliesancties Venezuela voor wereldwijde verkoop

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten versoepelen "selectief" de oliesancties om de wereldwijde verkoop mogelijk te maken. Dit meldt het Amerikaanse ministerie van Energie woensdag. Het is niet duidelijk om welke sancties het precies gaat.

4 uur geleden
Brussel schort importheffing kunstmeststoffen tijdelijk op

BRUSSEL (ANP) - Importeurs van kunstmeststoffen ammoniak en ureum krijgen van Brussel een tijdelijke uitzondering op het betalen van importtarieven en een CO2-belasting. Dat zei handelschef Maroš Šefčovič na overleg met EU-landbouwministers.

4 uur geleden
Onlinesupermarkt Picnic bezorgt donderdag weer boodschappen

AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic hervat de bezorgingen van bestelde boodschappen donderdagochtend. Woensdag schrapte Picnic alle bezorgingen, omdat het vanwege het winterse weer onverantwoord was om de weg op te gaan.

5 uur geleden
KLM pauzeert ticketverkoop om gestrande reizigers te vervoeren

AMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de verkoop van tickets tijdelijk stopgezet. Daarmee wil de luchtvaartmaatschappij ervoor zorgen dat zoveel mogelijk stoelen in vliegtuigen beschikbaar zijn om op Schiphol gestrande reizigers naar hun bestemming te brengen. Daarvoor zet KLM ook grotere toestellen in.

5 uur geleden
AEX sluit flink lager na recordslotstand van dinsdag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is woensdag flink lager gesloten. Daarmee is de graadmeter verder verwijderd van de grens van 1000 punten, nadat de AEX dinsdag nog een nieuw record had bereikt. Vooral de koers van postkluisjesbedrijf InPost (min 5,9 procent) drukte op de stemming.

5 uur geleden
Techmedium: China vraagt bedrijven orders bij Nvidia te stoppen

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - De regering van China heeft een aantal technologiebedrijven in het land verzocht bestellingen van H200-chips bij het Amerikaanse Nvidia stop te zetten. Dat meldt het nieuwsmedium voor de techsector The Information op basis van ingewijden. Beijing wil de bedrijven mogelijk verplichten Chinese chips voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te kopen.

6 uur geleden