FNV wil pas verlof voor menstruatie als taboe op het werk eraf is
DEN HAAG (ANP) - Zolang er nog een taboe op menstruatie rust op de werkvloer, hebben verlofdagen voor menstruatie nog weinig zin. Dat zegt vakbondsbestuurster Hacer Karadeniz van jongerenbond FNV Young & United over eventueel menstruatieverlof in Nederland. In Spanje wordt momenteel gewerkt aan een wetsvoorstel voor een verlof van een aantal dagen bij zware menstruatiepijn, meldden Spaanse media vorige week.
Mocht de wetgeving er komen, dan zou Spanje het eerste Europese land worden met wettelijk geregeld menstruatieverlof. Het zou overigens niet gelden voor vrouwen die maar lichte last hebben. In slechts een handvol landen ter wereld is er wetgeving op dit vlak, zoals Japan en Korea, vertelt Karadeniz. In Nederland regelt de Wet arbeid en zorg verlof bij ziekte. Daar staat alleen niets specifieks in over menstruatie, zegt Karadeniz.
Uit een in november vorig jaar gehouden peiling door de bond onder duizenden respondenten bleek dat driekwart van de Nederlanders onder de 35 jaar menstruatieverlof een goed idee vindt. Volgens de bond gaf de overgrote meerderheid van de ondervraagden die menstrueren aan minder goed hun werk te doen in die periode. Daar wordt alleen nog niet over gesproken op de werkvloer. "Het is een groter probleem. Er is nu al weinig begrip, vrouwen hebben een schuldgevoel over menstruatie."
Normaliseren
Dat taboe moet er eerst af, vindt Karadeniz. "Als problemen niet besproken worden, wordt er ook geen rekening mee gehouden." Werkgevers zouden volgens haar menstruatie eerst moeten "normaliseren en faciliteren". Dat kan door bijvoorbeeld menstruatieproducten op de werkvloer aan te bieden.
Mocht er ooit menstruatieverlof komen, dan is het een kwestie van maatwerk, vindt Karadeniz. Dat geldt ook voor de kosten, die nog niet duidelijk zijn. "Menstruatie is cyclisch: kijk naar wat ik als werkgever moet doen zodat het geen issue is. Breidt bijvoorbeeld thuiswerk uit op plekken waar dat kan." Bedrijven zouden ook menstruatieverlof in cao's kunnen gaan meenemen, aldus de vakbondsbestuurster. Dat is voor zover nu bekend nog nergens het geval.
Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland waren nog niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
42 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.
1 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
1 uur geledenNYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
5 uur geleden