FNV wil 7 procent loonsverhoging en vierdaagse werkweek
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV wil in cao-onderhandelingen komend jaar inzetten op 7 procent loonsverhoging, een minimumloon van 16 euro en een vierdaagse werkweek van 32 uur. Met die looneis en onderhandelingsinzet is de bond maandag naar buiten gekomen.
"De lonen blijven al jaren achter omdat er geen sprake is geweest van koopkrachtverbetering", verklaart FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha. "Terwijl de rijken rijker worden, zijn er grote groepen mensen die amper kunnen rondkomen en een slechte kwaliteit van werk hebben. De welvaartsgroei kan en moet veel eerlijker verdeeld worden."
Dit jaar zet de bond nog in op loonsverhogingen tot 14 procent. Dat de nieuwe looneis lager uitpakt heeft te maken met de afgenomen inflatie, al blijft de bond zich hard maken voor een automatische compensatie van de prijsstijgingen "zodat ook in de toekomst mensen verzekerd zijn van het op peil blijven van hun lonen".
Kortere werkweek
In navolging van vakbond CNV wil FNV nu ook inzetten op een kortere werkweek. In een tijd waarin werknemers wordt gevraagd langer en harder te werken noemt FNV dit een noodzakelijke stap.
"We willen hiermee de krapte op de arbeidsmarkt tegengaan. Uit onderzoek blijkt dat een vierdaagse werkweek juist het arbeidsaanbod verhoogt. Het komt de productiviteit ten goede en het ziekteverzuim daalt, zo wordt fulltime werken aantrekkelijker", zegt Boufangacha.
Minimumloon
CNV kwam vrijdag al met zijn eisen voor het komende cao-seizoen. Die bond wil 3,5 tot 6 procent loonsverhoging en sprak van een ideaalbeeld van een 30-urige werkweek. CNV zet vooralsnog in op 2 uur arbeidsduurverkorting per week om een betere balans te creëren tussen werk en privé.
Een ander aspect uit het eisenpakket van FNV is de verhoging van het minimumloon naar 16 euro per uur. "Het kabinet laat hier steken vallen", vindt Boufangacha. De bond wil al langer dat het minimumloon flink wordt opgekrikt, maar dit gebeurt maar niet. Momenteel bedraagt het minimumloon voor mensen van 21 jaar of ouder 13,68 euro per uur.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
18 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
19 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.
21 uur geleden