FNV: werkgever zet personeel soms onder druk voor vaccinbewijs
UTRECHT (ANP) - Werkgevers zetten werknemers soms onder druk om hen een vaccinatiebewijs via de CoronaCheck-app te laten overleggen. Dat constateert vakbond FNV, die al diverse klachten heeft ontvangen dat werkgevers loon inhouden, mensen verlof laten opnemen of op onbetaald verlof sturen wanneer ze geen bewijs van vaccinatie kunnen overleggen.
Volgens FNV-vicevoorzitter Kitty Jong zou in de tijdelijke coronawet moeten worden opgenomen dat het vragen naar test- en vaccinatiebewijzen van werknemers door werkgevers strafbaar is. Maar uit opmerkingen vanuit het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid maakt ze op dat de overheid niet zou kunnen optreden tegen bedrijven die een bewijs eisen, ondanks dat het verboden is.
"Hiermee verklaart het ministerie de werknemers in principe vogelvrij", stelt Jong. De opvatting dat werkgevers en werknemers er wel samen uit komen of anders de werknemer dan maar naar de rechter stapt, noemt de FNV-bestuurder verwerpelijk. Ze vindt de medische privacy van werknemers erg belangrijk. "Op dat recht moeten we als samenleving zuinig zijn."
De bond vindt dat er andere manieren zijn om de werkvloer veilig te houden, zoals het bewaren van afstand en werknemers vragen thuis te blijven als ze ziek zijn. Ook wijst FNV wijst op andere manieren om de vaccinatiegraad te verhogen. Daarbij denkt de bond aan specifieke voorlichting van de GGD. En als er binnen een bedrijf toch zorgen leven dat de vaccinatiegraad op bepaalde afdelingen laag is, dan zou dit door een bedrijfsarts geconstateerd moeten worden. Dat zou dan moeten gebeuren zonder dat medische gegevens van individuen worden geregistreerd en gedeeld met werkgevers.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
2 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
6 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
6 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
1 dag geleden