FNV: wangedrag bij ministerie I&W, top vaak betrokken
DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de drie ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat die een enquête van vakbond FNV hebben ingevuld, zegt het afgelopen jaar grensoverschrijdend gedrag te hebben meegemaakt. Onder meer pesten, intimidatie en discriminatie worden als voorbeelden genoemd.
In meer dan de helft van de gevallen werd het grensoverschrijdende gedrag door een leidinggevende of directielid veroorzaakt, aldus de FNV. "Hier schrokken we behoorlijk van", zegt een medewerker van de vakbond in een onlinepresentatie. Voor 22 procent zijn de omgangsvormen een reden om te overwegen van baan te veranderen.
Ongeveer 1100 ambtenaren hebben de enquête van de FNV in elk geval deels ingevuld. Een groot deel werkt bij uitvoeringsorganisaties die onder het ministerie vallen, zoals Rijkswaterstaat of de Inspectie Leefomgeving en Transport. Het is onduidelijk of de ambtenaren een representatieve afspiegeling van het ministerie zijn.
Reacties
"Een collega zei dat ik niet goed genoeg ben omdat ik geen Nederlander ben", citeert de FNV uit de reacties. "Wat praat je raar", hoorde een medewerker. De vakbond concludeert: "Het management moet ingrijpen in de plekken in de organisatie waar onveiligheid heerst."
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek meldde 17 procent van de werknemers in een algemene enquête in 2023 dat ze ongewenst gedrag hadden meegemaakt. "Bij jullie is het bijna twee keer zo hoog", hield de FNV-medewerker de ambtenaren van I&W voor.
Werksfeer
De werksfeer bij Infrastructuur en Waterstaat kwam vorig jaar onder de aandacht nadat staatssecretaris Chris Jansen (Openbaar Vervoer en Milieu) had gezegd dat hij nog steeds achter de 'minder-Marokkanen-uitspraak' van PVV-leider Geert Wilders staat. Daar nam hij later als staatssecretaris afstand van, maar niet als persoon. Sommige ambtenaren brengen het grensoverschrijdend gedrag in verband met de PVV-bewindspersonen die het ministerie leiden, schrijft RTL Nieuws.
Dat de uitlatingen van Jansen de ambtenaren van I&W dwarszaten, bleek ook uit documenten die het ANP opvroeg op basis van de Wet open overheid. Toen Jansen in een Kamerbrief "als staatssecretaris" afstand nam van de 'minder minder'-uitspraken van zijn partijleider Geert Wilders, constateerde een ambtenaar dat dit "voldoende" was voor de oppositie. "Maar met deze formulering vrees ik niet voor alle collega's." Een andere ambtenaar reageerde daarop: "Nee ik vrees t ook van niet…"
Meer uit Binnenland
WEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven Nederlandse universiteiten zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. Koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL) meldt dat het gaat om de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit Maastricht en Universiteit Twente. De universiteiten meldden eerder woensdag dat Instructure hun heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.
3 uur geledenWEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.
3 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle vier jaar geëist tegen de 35-jarige Sana C., waarvan een jaar voorwaardelijk. De uit Woerden afkomstige vrouw heeft bekend dat zij als medewerkster van de rechtbank in Amsterdam gegevens uit de systemen voor geld heeft verkocht. Daarnaast zou ze een man voor bijna een ton hebben afgeperst, over een periode van twee jaar.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie heeft woensdag vier mensen uit Den Haag aangehouden, omdat ze mogelijk hebben gesjoemeld met 8 miljoen euro aan coronasteun. Tijdens de coronacrisis konden werkgevers met wie het slecht ging geld krijgen van de overheid om salarissen door te betalen.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip waarop het hantavirus uitbrak, zullen na aankomst op het Spaanse eiland Tenerife worden overgebracht naar hun thuisland als zij geen symptomen hebben. Dat meldt de Spaanse minister van Volksgezondheid.
4 uur geleden