Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: wangedrag bij ministerie I&W, top vaak betrokken

FNV: wangedrag bij ministerie I&W, top vaak betrokken

DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de drie ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat die een enquête van vakbond FNV hebben ingevuld, zegt het afgelopen jaar grensoverschrijdend gedrag te hebben meegemaakt. Onder meer pesten, intimidatie en discriminatie worden als voorbeelden genoemd.

In meer dan de helft van de gevallen werd het grensoverschrijdende gedrag door een leidinggevende of directielid veroorzaakt, aldus de FNV. "Hier schrokken we behoorlijk van", zegt een medewerker van de vakbond in een onlinepresentatie. Voor 22 procent zijn de omgangsvormen een reden om te overwegen van baan te veranderen.

Ongeveer 1100 ambtenaren hebben de enquête van de FNV in elk geval deels ingevuld. Een groot deel werkt bij uitvoeringsorganisaties die onder het ministerie vallen, zoals Rijkswaterstaat of de Inspectie Leefomgeving en Transport. Het is onduidelijk of de ambtenaren een representatieve afspiegeling van het ministerie zijn.

Reacties

"Een collega zei dat ik niet goed genoeg ben omdat ik geen Nederlander ben", citeert de FNV uit de reacties. "Wat praat je raar", hoorde een medewerker. De vakbond concludeert: "Het management moet ingrijpen in de plekken in de organisatie waar onveiligheid heerst."

Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek meldde 17 procent van de werknemers in een algemene enquête in 2023 dat ze ongewenst gedrag hadden meegemaakt. "Bij jullie is het bijna twee keer zo hoog", hield de FNV-medewerker de ambtenaren van I&W voor.

Werksfeer

De werksfeer bij Infrastructuur en Waterstaat kwam vorig jaar onder de aandacht nadat staatssecretaris Chris Jansen (Openbaar Vervoer en Milieu) had gezegd dat hij nog steeds achter de 'minder-Marokkanen-uitspraak' van PVV-leider Geert Wilders staat. Daar nam hij later als staatssecretaris afstand van, maar niet als persoon. Sommige ambtenaren brengen het grensoverschrijdend gedrag in verband met de PVV-bewindspersonen die het ministerie leiden, schrijft RTL Nieuws.

Dat de uitlatingen van Jansen de ambtenaren van I&W dwarszaten, bleek ook uit documenten die het ANP opvroeg op basis van de Wet open overheid. Toen Jansen in een Kamerbrief "als staatssecretaris" afstand nam van de 'minder minder'-uitspraken van zijn partijleider Geert Wilders, constateerde een ambtenaar dat dit "voldoende" was voor de oppositie. "Maar met deze formulering vrees ik niet voor alle collega's." Een andere ambtenaar reageerde daarop: "Nee ik vrees t ook van niet…"

Meer uit Binnenland

Ook HEMA roept speelzand terug om asbest

AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.

1 uur geleden
Kabinet bevestigt detentie IS'ers 'met Nederlandse link' in Irak

DEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.

2 uur geleden
Journalistenbond 'onaangenaam verrast' door vervolging journalist

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.

2 uur geleden
Vijf landen zeggen troepen toe voor veiligheidsmacht Gaza

WASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.

3 uur geleden
Hof draagt OM op journalist Tubantia te vervolgen voor smaad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.

3 uur geleden
Voormalig directeur van bedrijf Enschedese vuurwerkramp overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.

3 uur geleden
Estafettestakingen jeugdzorg voorbij, grotere staking in aantocht

AMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.

6 uur geleden