FNV vreest voor baan van meer dan 800.000 mensen met flexcontract
UTRECHT (ANP) - De banen van meer dan 800.000 mensen met een flexcontract zijn in gevaar door de coronacrisis. Dat zegt vakbond FNV op basis van een optelsom van het aantal mensen in Nederland met een heel onzekere aanstelling. Zij worden momenteel massaal op straat gezet door werkgevers, waaronder veel uitzendbureaus.
Er werken nog zo’n 425.000 mensen op oproep- en 0-urenbasis, becijfert de bond. Daarbij komen 227.600 uitzendkrachten in de eerste anderhalf jaar van hun uitzendwerk, van wie elke dag afscheid genomen kan worden. Dan zijn er nog 64.500 mensen van wie het tijdelijk contract afloopt en 100.000 mensen die in hun proeftijd zitten. Bij elkaar opgeteld zijn dat meer dan 800.000 mensen. Zij lopen volgens FNV het risico hun baan te verliezen.
Tienduizenden mensen zouden hun aanstelling op dit moment al zijn kwijtgeraakt. Zo heeft een groot bedrijf als KLM onlangs al aangekondigd dat er door de crisis tot 2000 banen verloren gaan. "Het is triest om te zien hoe makkelijk werkgevers afscheid nemen van mensen waar zij de overheidssteun óók voor kunnen aanvragen", zegt Zakaria Boufangacha, coördinator arbeidsvoorwaardenbeleid bij de bond. "Veel werkgevers lijken het algemeen belang van de kabinetsmaatregelen te vergeten. Daardoor dreigen er honderdduizenden gezinnen in armoede te vervallen."
FNV schat daarnaast dat er ook nog tienduizenden "zogenaamde zelfstandigen" zijn, zoals platformwerkers in de horeca, maaltijdbezorgers, schoonmakers en taxichauffeurs die niet aan de urennorm (24 uur per week) voldoen of geen inschrijving hebben bij de Kamer van Koophandel. Zij vallen nu nog buiten elke regeling.
Er zijn volgens de vakbond ook werkgevers die "wél hun verantwoordelijkheid nemen" en steun aanvragen voor de mensen met onzekere contracten. FNV wijst hier onder meer naar Primark, Transavia en DAF.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ook 150 werknemers van ABN AMRO staken dinsdag uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. Personeel van de bank sluit zich aan bij een landelijke demonstratie in Den Haag, waarbij overheidsmedewerkers met een koffertje met alternatieve plannen naar het ministerie van Financiën trekken.
16 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen stonden maandag hoger na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse olietankers en Iraanse vergeldingsaanvallen op schepen bij de Straat van Hormuz in het weekend. Daarnaast heeft Iran een verboden zone buiten de Straat van Hormuz aangekondigd. Daarmee dreigen de prijzen aan de Nederlandse pomp nog verder op te lopen.
37 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Veel grote bedrijven in Nederland zijn sinds de coronapandemie structureel minder gaan vliegen. Maar er zijn ook nog steeds grote bedrijven die niet transparant zijn over hun vliegemissies, constateert Natuur & Milieu in een peiling. Volgens de milieuorganisatie ontbreekt het in die laatste groep nog aan beleid om minder zakelijk te gaan vliegen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kan te maken krijgen met grote economische problemen als de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) zondag daar de verkiezingen wint. Dat hebben economen en topbestuurders uit het Duitse bedrijfsleven gezegd in Duitse media.
14 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft zondag zijn verwachtingen voor de economische groei verlaagd om de aanhoudende Iranoorlog. De daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen heeft het afremmen van de inflatie in Turkije bemoeilijkt.
14 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.
15 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.
17 uur geleden