FNV-voorzitter Elzinga spreekt bij herdenking Februaristaking
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt zaterdagmiddag om 16.45 uur de Februaristaking herdacht op het Jonas Daniël Meijerplein. FNV-voorzitter Tuur Elzinga en voorzitter van het Comité Herdenking Februaristaking 1941 Jaïr Stranders zullen spreken. Zanger Lucky Fonz III zingt een lied. Ook wordt een krans gelegd bij het standbeeld van De Dokwerker op het plein.
"Een absolute must", noemt Elzinga de herdenking van de Februaristaking. "Daar kunnen we een voorbeeld aan nemen in de huidige tijd van toenemende polarisatie en onverdraagzaamheid. We worden weer steeds vaker geconfronteerd met antisemitisme en gevaarlijke complottheorieën. En dus moeten we daarvoor blijven waarschuwen."
De Februaristaking begon op 25 februari 1941 in Amsterdam als protest tegen de vervolging van Joden door de nazi's in de oorlog. Aanleiding voor de staking waren de eerste razzia's in de hoofdstad, waarbij bijna vierhonderd Joodse mannen werden opgepakt en gedeporteerd. Op scheepswerven, bij gemeentelijke diensten, in metaalbedrijven en bij de HEMA en Bijenkorf werd het werk neergelegd.
De verzetsactie sloeg ook over naar de Zaanstreek, Haarlem, Velsen, Utrecht, Hilversum en Weesp. Na een paar dagen maakte de Duitse bezetter een einde aan de verzetsactie. Stakers werden gevangengenomen en uiteindelijk overleden negen van hen door geweld van de Duitsers.
In het Verzetsmuseum zijn tot en met 23 maart objecten te zien uit de tijd van de staking. Het museum toont onder meer een handgeschreven stakingsverslag voor de Nederlandse regering in Londen. Ook is een afscheidsbrief te lezen van een kunstenaar die was opgepakt vanwege zijn oproep tot staken. Hij werd samen met zeventien andere verzetsstrijders geëxecuteerd op de Waalsdorpervlakte. Dichter Jan Campert schreef over hen het beroemde verzetsgedicht: Het lied der achttien dooden.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
4 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
6 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
7 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
8 uur geleden