FNV vindt voorgenomen reparatie koopkracht onvoldoende
UTRECHT (ANP) - De voorgenomen reparatie van de koopkracht van het kabinet als gevolg van de hoge inflatie is voor een grote groep Nederlanders onvoldoende. Dat vindt FNV. De vakbond wil een veel hogere energietoeslag, die ook nog aan een grotere groep ter beschikking moet worden gesteld.
"Nu bepalen gemeenten zelf welke inkomens in aanmerking komen voor compensatie, vaak op of net boven het bijstandsniveau", schrijft het FNV in een toelichting. "Maar ook de groep met een inkomen rond het minimumloon en veel middeninkomens komen in grote problemen door de enorme stijging van energieprijzen."
Voor de allerarmste gezinnen was eerder al 200 euro uitgetrokken voor hulp om hun energierekening te kunnen blijven betalen. Dat bedrag wordt volgens Haagse bronnen met nog eens honderden euro's verhoogd. FNV pleit voor een compensatie van 1000 euro omdat de energierekening van veel mensen dit jaar gemiddeld met meer dan 100 euro per maand zal stijgen.
Structurele oplossingen
Maar de grootste vakbond van Nederland wil ook dat het wettelijk minimumloon en de AOW snel flink worden verhoogd. "De energiecompensatie is een noodverband, maar er moeten echt structurele oplossingen komen zodat mensen niet in de armoede terechtkomen", zegt FNV-voorzitter Tuur Elzinga.
Gas en elektriciteit vallen nu onder het hoge btw-tarief van 21 procent, maar zouden volgens ingewijden tijdelijk onder het lage tarief van 9 procent gaan vallen. De korting op de accijnzen op benzine en diesel is nog onderwerp van discussie. De maatregelen zouden per 1 juli ingaan voor in eerste instantie een halfjaar.
Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) hoopt volgende week te kunnen doorrekenen wat de voorgenomen kabinetsmaatregelen betekenen voor groepen Nederlanders. Dan moet wel duidelijk zijn welke maatregelen er precies worden genomen.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven attent op de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen flink omlaag door hoop op een doorbraak bij de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
5 uur geleden