FNV verwijt Dijksma 'zwalkend beleid' rond afgelast protest
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is "zwaar ontstemd" over het optreden van de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma rond de onderwijsdemonstratie in haar stad van donderdag. Een grote betoging die voor donderdag gepland stond werd geannuleerd op dringend advies van de lokale autoriteiten, maar enkele honderden studenten gingen donderdag toch de straat op in de Domstad. Dat mogen ze ook, want de burgemeester zag kennelijk geen bezwaren die ernstig genoeg waren om een verbod in te stellen.
FNV vindt dat niet te rijmen met de waarschuwing van een dag eerder dat de veiligheid van demonstranten "onvoldoende gewaarborgd" kan worden. "Dat er nu toch ruimte voor een demonstratie in Utrecht blijkt te zijn, is niet uit te leggen", stelt FNV. "De burgemeester veroorzaakt hiermee een complete chaos en zet de bijl aan het recht om te demonstreren in Nederland."
De driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie (OM) in Utrecht adviseerde FNV en andere organisaties woensdag hun protest tegen de bezuinigingen in het hoger onderwijs te schrappen. Als reden noemden ze "concrete informatie" dat een niet nader genoemde pro-Palestijnse groep de betoging wilde "kapen". Volgens de driehoek zou die organisatie geweld niet schuwen.
'Met het mes op de keel'
"Als wij de stekker niet uit onze demonstratie zouden trekken, dan zou zij dat voor ons doen", zegt de vakbond over Dijksma. FNV stelt het besluit "met het mes op de keel" te hebben genomen.
Ook koepelorganisaties als Universiteiten van Nederland en de Vereniging Hogescholen gaven gehoor aan de oproep. De politieke bewegingen ROOD en de Socialisten legden die echter naast zich neer. Zij besloten donderdag toch te gaan betogen. "Wij laten ons niet intimideren, de demonstratie gaat door", stelden ze. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) sprak steun uit voor studenten die toch naar Utrecht gingen. Ook FNV is "blij" dat toch nog wordt gedemonstreerd.
Vermeende groep
De lokale autoriteiten hebben niet bekendgemaakt over welke groep ze informatie hadden binnengekregen. Organisaties als de LSVb hebben ook geen idee.
Terwijl FNV de harde kritiek op Dijksma verzond, sprak FNV-bestuurder Bas van Weegberg zich ook kritisch uit over de vermeende groep die de betoging zou willen verstoren. "Het is dieptriest dat er mensen zijn die onze actie met geweld hebben willen kapen, waardoor de burgemeester van Utrecht onze veiligheid niet kon garanderen", zei hij tijdens een alternatieve protestbijeenkomst in de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister David van Weel vindt dat Europa en de VS moeten werken aan wederzijds vertrouwen. "En waar dat weg is, moeten we dat weer terugbouwen," zegt de VVD-minister naar aanleiding van de Amerikaanse veiligheidsstrategie. Daarin stelt de VS dat "Europa afstevent op zijn ondergang door de uitholling van democratie en politieke vrijheden."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof zei na afloop van de ministerraad dat bewindslieden "helemaal niet tegenover elkaar" staan in de discussie over mestbeleid. Donderdag bevestigden ingewijden na berichtgeving van NOS dat een conflict hierover hoog is opgelopen. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) probeerde zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen van strengere mestregels, omwille van de waterkwaliteit. Maar onder druk van zijn partij bond hij toch in.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug probleemwolf GW3237m doodgeschoten. Dit blijkt uit een DNA-spoedanalyse, zegt de Utrechtse gedeputeerde Mirjam Sterk (natuur en landbouw). De provincie Utrecht meldde vorige week al de dood van een wolf, maar toen was nog niet bekend of het om het dier met de bijnaam Bram ging. Voor deze wolf was eerder dit jaar een afschotvergunning afgegeven, omdat het dier meerdere keren mensen had aangevallen en gebeten.
4 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Voor de derde dag op rij is een dode wolf gevonden. Volgens de politie is het dier door een auto aangereden op de N304 tussen Apeldoorn en Ede, in de buurt van De Hoge Veluwe.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het provinciehuis in Den Bosch zijn vlak na het begin van de Statenvergadering enkele tientallen boerentrekkers al toeterend aangekomen. De Brabantse politiek stemt vrijdag over een nieuwe stikstofaanpak. Sieta van Keimpema van Farmers Defence Force (FDF) noemt de maatregelen de "doodsteek voor de sector".
5 uur geleden