Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV verwijt Dijksma 'zwalkend beleid' rond afgelast protest

FNV verwijt Dijksma 'zwalkend beleid' rond afgelast protest

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is "zwaar ontstemd" over het optreden van de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma rond de onderwijsdemonstratie in haar stad van donderdag. Een grote betoging die voor donderdag gepland stond werd geannuleerd op dringend advies van de lokale autoriteiten, maar enkele honderden studenten gingen donderdag toch de straat op in de Domstad. Dat mogen ze ook, want de burgemeester zag kennelijk geen bezwaren die ernstig genoeg waren om een verbod in te stellen.

FNV vindt dat niet te rijmen met de waarschuwing van een dag eerder dat de veiligheid van demonstranten "onvoldoende gewaarborgd" kan worden. "Dat er nu toch ruimte voor een demonstratie in Utrecht blijkt te zijn, is niet uit te leggen", stelt FNV. "De burgemeester veroorzaakt hiermee een complete chaos en zet de bijl aan het recht om te demonstreren in Nederland."

De driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie (OM) in Utrecht adviseerde FNV en andere organisaties woensdag hun protest tegen de bezuinigingen in het hoger onderwijs te schrappen. Als reden noemden ze "concrete informatie" dat een niet nader genoemde pro-Palestijnse groep de betoging wilde "kapen". Volgens de driehoek zou die organisatie geweld niet schuwen.

'Met het mes op de keel'

"Als wij de stekker niet uit onze demonstratie zouden trekken, dan zou zij dat voor ons doen", zegt de vakbond over Dijksma. FNV stelt het besluit "met het mes op de keel" te hebben genomen.

Ook koepelorganisaties als Universiteiten van Nederland en de Vereniging Hogescholen gaven gehoor aan de oproep. De politieke bewegingen ROOD en de Socialisten legden die echter naast zich neer. Zij besloten donderdag toch te gaan betogen. "Wij laten ons niet intimideren, de demonstratie gaat door", stelden ze. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) sprak steun uit voor studenten die toch naar Utrecht gingen. Ook FNV is "blij" dat toch nog wordt gedemonstreerd.

Vermeende groep

De lokale autoriteiten hebben niet bekendgemaakt over welke groep ze informatie hadden binnengekregen. Organisaties als de LSVb hebben ook geen idee.

Terwijl FNV de harde kritiek op Dijksma verzond, sprak FNV-bestuurder Bas van Weegberg zich ook kritisch uit over de vermeende groep die de betoging zou willen verstoren. "Het is dieptriest dat er mensen zijn die onze actie met geweld hebben willen kapen, waardoor de burgemeester van Utrecht onze veiligheid niet kon garanderen", zei hij tijdens een alternatieve protestbijeenkomst in de Tweede Kamer.

Meer uit Binnenland

Hulpverlener Wittenberg, die bootvluchtelingen hielp, overleden

PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.

7 uur geleden
Instituut Mijnbouwschade kreeg 300 schademeldingen na beving

ASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.

9 uur geleden
Adviesroute van Buitenlandse Zaken uit Westelijke Jordaanoever

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.

11 uur geleden
Driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart bij Olympisch Stadion

AMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.

12 uur geleden
Dode door schietpartij in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.

16 uur geleden
Schademeldingen beving Drenthe opgelopen tot meer dan honderd

GEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.

16 uur geleden
Maart eindigt ook zacht en april kent 'normaal' lenteweer

DEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.

20 uur geleden