FNV verwijt Dijksma 'zwalkend beleid' rond afgelast protest
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is "zwaar ontstemd" over het optreden van de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma rond de onderwijsdemonstratie in haar stad van donderdag. Een grote betoging die voor donderdag gepland stond werd geannuleerd op dringend advies van de lokale autoriteiten, maar enkele honderden studenten gingen donderdag toch de straat op in de Domstad. Dat mogen ze ook, want de burgemeester zag kennelijk geen bezwaren die ernstig genoeg waren om een verbod in te stellen.
FNV vindt dat niet te rijmen met de waarschuwing van een dag eerder dat de veiligheid van demonstranten "onvoldoende gewaarborgd" kan worden. "Dat er nu toch ruimte voor een demonstratie in Utrecht blijkt te zijn, is niet uit te leggen", stelt FNV. "De burgemeester veroorzaakt hiermee een complete chaos en zet de bijl aan het recht om te demonstreren in Nederland."
De driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie (OM) in Utrecht adviseerde FNV en andere organisaties woensdag hun protest tegen de bezuinigingen in het hoger onderwijs te schrappen. Als reden noemden ze "concrete informatie" dat een niet nader genoemde pro-Palestijnse groep de betoging wilde "kapen". Volgens de driehoek zou die organisatie geweld niet schuwen.
'Met het mes op de keel'
"Als wij de stekker niet uit onze demonstratie zouden trekken, dan zou zij dat voor ons doen", zegt de vakbond over Dijksma. FNV stelt het besluit "met het mes op de keel" te hebben genomen.
Ook koepelorganisaties als Universiteiten van Nederland en de Vereniging Hogescholen gaven gehoor aan de oproep. De politieke bewegingen ROOD en de Socialisten legden die echter naast zich neer. Zij besloten donderdag toch te gaan betogen. "Wij laten ons niet intimideren, de demonstratie gaat door", stelden ze. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) sprak steun uit voor studenten die toch naar Utrecht gingen. Ook FNV is "blij" dat toch nog wordt gedemonstreerd.
Vermeende groep
De lokale autoriteiten hebben niet bekendgemaakt over welke groep ze informatie hadden binnengekregen. Organisaties als de LSVb hebben ook geen idee.
Terwijl FNV de harde kritiek op Dijksma verzond, sprak FNV-bestuurder Bas van Weegberg zich ook kritisch uit over de vermeende groep die de betoging zou willen verstoren. "Het is dieptriest dat er mensen zijn die onze actie met geweld hebben willen kapen, waardoor de burgemeester van Utrecht onze veiligheid niet kon garanderen", zei hij tijdens een alternatieve protestbijeenkomst in de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
10 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
11 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
12 uur geleden