FNV verwijt Dijksma 'zwalkend beleid' rond afgelast protest
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is "zwaar ontstemd" over het optreden van de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma rond de onderwijsdemonstratie in haar stad van donderdag. Een grote betoging die voor donderdag gepland stond werd geannuleerd op dringend advies van de lokale autoriteiten, maar enkele honderden studenten gingen donderdag toch de straat op in de Domstad. Dat mogen ze ook, want de burgemeester zag kennelijk geen bezwaren die ernstig genoeg waren om een verbod in te stellen.
FNV vindt dat niet te rijmen met de waarschuwing van een dag eerder dat de veiligheid van demonstranten "onvoldoende gewaarborgd" kan worden. "Dat er nu toch ruimte voor een demonstratie in Utrecht blijkt te zijn, is niet uit te leggen", stelt FNV. "De burgemeester veroorzaakt hiermee een complete chaos en zet de bijl aan het recht om te demonstreren in Nederland."
De driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie (OM) in Utrecht adviseerde FNV en andere organisaties woensdag hun protest tegen de bezuinigingen in het hoger onderwijs te schrappen. Als reden noemden ze "concrete informatie" dat een niet nader genoemde pro-Palestijnse groep de betoging wilde "kapen". Volgens de driehoek zou die organisatie geweld niet schuwen.
'Met het mes op de keel'
"Als wij de stekker niet uit onze demonstratie zouden trekken, dan zou zij dat voor ons doen", zegt de vakbond over Dijksma. FNV stelt het besluit "met het mes op de keel" te hebben genomen.
Ook koepelorganisaties als Universiteiten van Nederland en de Vereniging Hogescholen gaven gehoor aan de oproep. De politieke bewegingen ROOD en de Socialisten legden die echter naast zich neer. Zij besloten donderdag toch te gaan betogen. "Wij laten ons niet intimideren, de demonstratie gaat door", stelden ze. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) sprak steun uit voor studenten die toch naar Utrecht gingen. Ook FNV is "blij" dat toch nog wordt gedemonstreerd.
Vermeende groep
De lokale autoriteiten hebben niet bekendgemaakt over welke groep ze informatie hadden binnengekregen. Organisaties als de LSVb hebben ook geen idee.
Terwijl FNV de harde kritiek op Dijksma verzond, sprak FNV-bestuurder Bas van Weegberg zich ook kritisch uit over de vermeende groep die de betoging zou willen verstoren. "Het is dieptriest dat er mensen zijn die onze actie met geweld hebben willen kapen, waardoor de burgemeester van Utrecht onze veiligheid niet kon garanderen", zei hij tijdens een alternatieve protestbijeenkomst in de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
GIETEN (ANP) - De Drentse gemeente Aa en Hunze, waar Gieten onderdeel van is, vangt de komende nachten opnieuw asielzoekers op, afkomstig van aanmeldcentrum Ter Apel. Dat meldt de gemeente op haar website. De opvang gebeurt in sporthal De Goorns in Gieten. De gemeente doet dat op nadrukkelijk verzoek van minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie. "De groep komt laat in de avond aan en vertrekt voor 7 uur 's ochtends naar het aanmeldcentrum in Ter Apel."
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Een 49-jarige man uit de Limburgse gemeente Horst aan de Maas is de enige verdachte die nog vastzit in het onderzoek naar het seksueel misbruik van gedrogeerde vrouwen en het uitwisselen van beeldmateriaal daarvan. De man zit veertien dagen in voorarrest, zeggen woordvoerders van de politie Limburg en het Openbaar Ministerie in Limburg.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat niet in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in de strafzaak tegen oud-advocaat Inez Weski. Het OM zegt "zeer tevreden" te zijn over het feit dat de rechtbank vrijwel al het door justitie ingebrachte bewijs heeft overgenomen en dat zij "het handelen van de verdachte in zeer krachtige bewoordingen heeft afgekeurd". Ook Weski ziet af van hoger beroep.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Tegenstanders van de komst van de Amerikaanse rapper Ye gaan zaterdag demonstreren bij het GelreDome in Arnhem. Zo zegt het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) "zeker met protestborden" aanwezig te zullen zijn, laat directeur Naomi Mestrum weten.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis maakt zich ernstige zorgen over het welzijn van de asielzoekers op het voorterrein in Ter Apel. "Voor de zoveelste keer in ruim twee weken zitten vandaag mensen in het gras, en weten ze niet waar ze vanavond terechtkunnen. Zo kunnen we in Nederland toch niet met mensen omgaan?", zegt Rode Kruis-directeur Harm Goossens. "Dit kan zo niet langer."
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De twee vrouwen die worden verdacht van de ernstige mishandeling van hun kinderen in Stadskanaal blijven de komende negentig dagen in de cel. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Groningen bepaald, meldt het Openbaar Ministerie donderdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Betrokken organisaties schoten tekort bij een verwarde man die vorig jaar de 11-jarige Sohani in Nieuwegein doodstak, stellen de Inspectie Justitie en Veiligheid (Inspectie JenV) en Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De verdachte Hamzah L. verkeerde op dat moment in een psychose en heeft van de rechter onlangs tbs met dwangverpleging opgelegd gekregen. De inspecties oordelen dat de zorg aan hem ondermaats was en veiligheidsrisico's verkeerd werden ingeschat.
6 uur geleden