FNV uit overleg bescherming Schipholpersoneel tegen uitlaatgassen
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV stapt uit een overleg over het beschermen van werknemers op Schiphol die blootgesteld worden aan uitlaatgassen van vliegtuigen. De bond ziet bij andere deelnemers van de taskforce vliegtuiguitstoot, zoals werkgevers als KLM en luchthaven Schiphol, "niet het tempo of de daadkracht die nodig zijn om direct in te grijpen". De onafhankelijke voorzitter van het overleg is "compleet verrast".
De taskforce werd vorig jaar ingesteld en moest zorgen voor veranderingen op Schiphol. De medewerkers op het platform worden daar geregeld blootgesteld aan te veel uitlaatgassen. "Werkgevers weten dat het aannemelijk is dat medewerkers hierdoor hartklachten, luchtwegklachten en kanker krijgen. Maar ze doen te weinig met die kennis", stelt FNV. "Erkenning dat hun werknemers ziek kunnen worden door vliegtuiguitstoot, betekent namelijk dat ze toegeven dat ze aansprakelijk zijn."
De bond vindt dat "de gezondheid van werknemers altijd prioriteit moet zijn". "Het geduld bij onze leden is op", zegt FNV-bestuurder Jaap de Bie. "Iedere dag staan er mensen ongezond werk te doen. Dat kan en moet anders. Gezond werk is een grondrecht."
Te weinig beschermd
Vorige maand stelde de Arbeidsinspectie nog dat werknemers op Schiphol te weinig beschermd worden tegen schadelijke vliegtuiguitstoot. De inspectie drong er bij Schiphol op aan om "adequate arbeidsmiddelen" in te zetten om personeel veiliger te laten werken. Ook de mate en duur van de blootstelling moeten naar beneden. Daar heeft Schiphol nog wel enkele jaren de tijd voor. Schiphol-topman Ruud Sondag had het over een "niet te negeren spiegel" en zei dat het tempo van de verbeteringen omhoog moet.
Schiphol betreurt de stap van FNV. "Schiphol waardeert de inbreng van FNV zeer en werkt graag met de vakbond samen om ons gezamenlijke doel te bereiken: zorgen dat Schiphol voor iedereen een goede en veilige plek is om te werken. De betrokkenheid van alle partijen waaronder FNV is cruciaal om tot oplossingen te komen."
Verbazing
Luchtvaartmaatschappij KLM is "teleurgesteld" over de stap van FNV en zegt dat "alle partners" werk moeten maken van het terugdringen van de uitstoot.
Wim Mul, die de overlegcommissie voorzit, laat zich in hardere bewoordingen uit. Bij hem klinkt niet alleen verbazing maar ook "onbegrip". "Niet eerder heeft FNV in de commissie of een-op-een kenbaar gemaakt ontevreden te zijn", schrijft Mul in een brief aan FNV. "Terwijl dat juist een van de redenen is dat we samen in een commissie zitten en de samenwerking zijn aangegaan."
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR) - Het bedrijf dat de TurkStream-pijpleiding tussen Rusland en Turkije beheert, verhuist van Nederland naar Hongarije. Dat zei de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó tijdens zijn bezoek aan Moskou.
5 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse autoconcern BMW krijgt een nieuwe bestuursvoorzitter. Milan Nedeljkovic, de huidige productiechef, neemt in mei volgend jaar de hoogste functie over van topman Oliver Zipse (61). Zijn contract loopt dan af. Nedeljkovic krijgt de ingewikkelde taak om BMW verder door het elektrificatieproces van het concern te loodsen.
15 minuten geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Internationale luchtvaartmaatschappijen verwachten in 2026 in totaal 5,2 miljard passagiers te vervoeren. Dat is een nieuw record, meldt de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA. Ook verwachten wereldwijde luchtvaartmaatschappijen volgend jaar een recordwinst van 41 miljard dollar (ruim 35 miljard euro).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar Google en mogelijke schendingen van concurrentieregels bij overviews die worden gemaakt met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). Dit zijn door AI gemaakte samenvattingen die bovenaan zoekresultaten verschijnen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.
3 uur geledenTIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.
3 uur geleden