FNV: tot nu toe 25 meldingen van werknemers over hitte
DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen halfjaar zijn er 25 meldingen over de hitte binnengekomen bij vakbond FNV, meldt de bond. Het gaat om vragen over onder meer hitte op binnenlocaties, zoals de zorg, kinderopvang en in winkels. Werknemers moeten bijvoorbeeld werken in een ruimte zonder airco. Ook zeggen ze dat de combinatie van lichamelijk zwaar werk uitvoeren bij hoge temperaturen lastig is.
"Het gaat vaak om binnenwerk, waarin de temperatuur erg oploopt, omdat er geen maatregelen zijn genomen. De klachten ontstaan door de hitte binnen en de fysieke inspanning tijdens het werk", zegt een woordvoerder van de bond.
"Het is 30 graden binnen en het is niet te doen. Er is geen airco. Kan het werk worden gestopt?" is een van de vragen die binnen zijn gekomen bij het Arbo-Adviespunt, het meldpunt van de vakbond over gezond en veilig werk. "In de winkel loopt de temperatuur op. Veel glas en geen airco of zonwering aanwezig", is een ander voorbeeld. Er komen ook vragen uit de sectoren handel, de bouw, vervoer en onderwijs. Brancheorganisatie Bouwend Nederland liet maandag weten dat er nog geen problemen zijn bij bouwwerkzaamheden door het warme weer.
Luchtvochtigheid en wind
De bond deed vorige week een oproep aan de overheid om duidelijke grenzen te stellen voor wanneer het verantwoord is om in hitte te werken. Daarbij moet rekening worden gehouden met de zwaarte van het werk, maar ook met verschillende weersomstandigheden als luchtvochtigheid en wind. Nu is het aan werkgevers om beleid vast te stellen voor gevaarlijke weersomstandigheden, maar volgens de vakbond gebeurt dat nauwelijks.
Volgens de bond lag het totale aantal meldingen over hitte vorig jaar op 128. In dezelfde periode vorig jaar lag het aantal hittemeldingen tot begin juni op zeven.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israƫl erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en Belgiƫ.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
9 uur geleden