FNV stelt ultimatum aan supermarkten na opgeschort cao-overleg
AMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV stelt werkgevers uit de supermarktbranche een ultimatum. Ze krijgen tot uiterlijk volgende week woensdag de tijd om met een hoger loonbod te komen. FNV schortte het cao-overleg dinsdag op omdat de vakbond vond dat het loonbod niet fatsoenlijk was. Komt er voor woensdag geen nieuw bod, dan volgen er acties.
Dat loonbod, van 1,5 procent extra volgend jaar, ligt volgens FNV ver onder het inflatieniveau en pakt met de stijging van de pensioenpremie erbij per saldo negatief uit voor het nettoloon van de werknemer. De vakbond wil ook dat de supers van de toeslagen op zon- en feestdagen afblijven. Werkgevers stelden voor die toeslagen te halveren van 100 naar 50 procent.
Het gestelde ultimatum bestaat uit twee delen. Eerst krijgen de supermarkten tot maandag 12.00 uur de tijd om met een tegenbod te komen. Als de werkgevers dan nog niets hebben ingediend, hebben ze nog eens tot woensdagochtend 07.00 uur om met "iets fatsoenlijks te komen", aldus de FNV.
Acties
Wat voor acties er gaan komen als het ultimatum afloopt is nog niet precies duidelijk. "Er is nog geen heldere planning, maar dat kunnen hele diverse acties zijn. Van werkonderbrekingen tot petities", aldus Mari Martens, sectorhoofd Handel van FNV. "Het enige dat zeker is, is dat de werknemers geen gevaar zullen lopen".
Werkgeversorganisatie Vakcentrum voor zelfstandige retailondernemers noemde het eigen bod, met een loonsverhoging van 4 procent in twee jaar tijd, twee dagen geleden "constructief". FNV noemt het "onbespreekbaar" dat er pas over 15 maanden een extra 2,5 procent bovenop het loonbod van 1,5 zou komen, en dat de toeslag gehalveerd wordt. De supermarktwerkgevers boekten volgens FNV het afgelopen halfjaar immers 16 procent meer omzet door de coronacrisis.
FNV vertegenwoordigt 300.000 supermarktmedewerkers. Er zijn twee grote supermarkt-cao's. Bij de cao Supermarkt VGL zijn grote winkels als Albert Heijn, Jumbo, Lidl en Aldi aangesloten. De cao Supermarkt Levensmiddelenbedrijf, waarbij het Vakcentrum onderhandelaar is, geldt voor kleine zelfstandige supermarkten en franchisers.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israƫl tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiƫle goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
3 uur geleden