FNV spant rechtszaak aan tegen Uber
UTRECHT (ANP) - FNV heeft Uber gedagvaard omdat het bedrijf achter de gelijknamige taxi-app chauffeurs niet volgens de cao voor taxichauffeurs betaalt. Volgens de vakbond zijn Uber-chauffeurs gewoon werknemers, maar de techonderneming ziet hen als zelfstandigen die via haar platform werken. Met een gang naar de rechter hoopt FNV alsnog af te dwingen dat er een einde komt aan die constructie.
Volgens FNV-bestuurder Amrit Sewgobind zijn chauffeurs die via Uber ritten uitvoeren namelijk alleen op papier zelfstandige ondernemers. "Uber handelt en gedraagt zich in alles als een werkgever. Ze bepaalt welke chauffeurs en auto’s tot het platform toegelaten worden, het tarief waarvoor ze rijden en controleert de prestaties van chauffeurs", stelt Sewgobind. Volgens hem zorgen de "schijnconstructies" met zelfstandige chauffeurs naast onderbetaling ook voor oneerlijke concurrentie met andere taxibedrijven.
De bond eist al langer dat Uber de chauffeurs als werknemers behandelt, dus ook volgens de geldende cao betaalt. In november stuurde FNV al een sommatie met de eisen, maar Uber zou op voorhand al hebben gezegd die niet in te willigen. Voor de rechter eist de bond nu ook dat de chauffeurs een nabetaling via de cao van Uber krijgen.
Uber stelt in een reactie dat het merendeel van de ruim 4000 chauffeurs die via de taxi-app werken juist hechten aan de "flexibiliteit en zelfstandigheid" die het platform biedt. Het bedrijf vindt de gang naar de rechter ook te overhaast, omdat overleg zinvoller zou zijn geweest. "We betreuren dat FNV niet eerst in overleg wil en meteen een rechtszaak begint", zegt algemeen directeur Maurits Schönfeld voor Uber in Noord-Europa.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon.com is honderdduizenden beelden van kindermisbruik tegengekomen in de data die het bedrijf gebruikt om zijn AI-modellen te trainen. De webwinkel heeft de content verwijderd voordat er modellen mee zijn getraind en deze gemeld bij het National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) in de Verenigde Staten.
1 minuut geledenMIDLAND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chemieconcern Dow schrapt 4500 banen om de bedrijfsvoering te vereenvoudigen en de kosten te drukken. Daarbij wil het bedrijf sterker inzetten op AI en automatisering.
6 minuten geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland exporteerde in 2025 een recordhoeveelheid goederen naar de Verenigde Staten, zoals horloges, medische apparatuur, geneesmiddelen en Zwitserse kazen. Dit gebeurde ondanks de hoge importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op veel Zwitserse goederen had ingesteld.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG/AFP) - De doorzoeking van kantoren van Deutsche Bank heeft mogelijk te maken met verdachte transacties rondom de Russische oligarch Roman Abramovitsj. Woensdag vielen Duitse autoriteiten kantoren van de bank in Berlijn en Frankfurt binnen om beschuldigingen van witwassen te onderzoeken. Volgens de krant Süddeutsche Zeitung gingen één of meerdere witwasmeldingen over transacties met betrekking tot bedrijven van Abramovitsj.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota verkocht in 2025 wereldwijd een recordaantal auto's van 11,3 miljoen, ondanks de handelsspanningen het afgelopen jaar. Het bedrijf behield daarmee zijn titel als 's werelds grootste autofabrikant en vergrootte de voorsprong op de Duitse concurrent Volkswagen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien grote Nederlandse reisaanbieders communiceren onduidelijk over annuleringsvoorwaarden en de kosten ervan, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Tijdens het boeken krijgen consumenten te maken met tegenstrijdige annuleringsvoorwaarden of ontbreekt cruciale informatie.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft vorig jaar een recordbedrag van 100 miljard euro geïnvesteerd in onder meer defensie, groene projecten en digitale transitie, maakte de organisatie donderdag bekend.
3 uur geleden