Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV snoeihard over eindrapport arbeidsongeschiktheidsstelsel

FNV snoeihard over eindrapport arbeidsongeschiktheidsstelsel

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV is niet te spreken over het eindrapport over het arbeidsongeschiktheidsstelsel dat donderdagmiddag werd gepresenteerd. De bond mist met name concrete aanbevelingen en zegt dat er niet goed is gekeken naar eerdere voorstellen die FNV over herziening van onderdelen van het stelsel heeft gedaan.

Het rapport, van de Onafhankelijke Commissie Toekomst Arbeidsongeschiktheidsstelsel (OCTAS), stelt dat inkomensregelingen voor mensen die door een aandoening of beperking niet (meer) kunnen werken veel simpeler moeten. Volgens de commissie hebben juist de vroeggehandicapten last van het stelsel, maar daar heeft de commissie nog geen structurele oplossing voor.

"De FNV snapt niet dat de commissie nauwelijks met concrete aanbevelingen om het systeem rond arbeidsongeschiktheid eerlijker, minder theoretisch en begrijpelijker te maken is gekomen", schrijft de bond in een schriftelijke reactie. "De FNV is verbaasd dat er niet goed gekeken is naar de voorstellen 'ideale Wajong' en het rapport 'Gevangen in de bijstand' die de bond eerder naar buiten bracht. Het is de FNV al jaren een doorn in het oog dat zoveel arbeidsongeschikten gevangen zitten in de bijstand of zelfs zonder inkomen zijn. De commissie laat deze groep opnieuw in de kou staan."

Zorgelijk

De bond schrijft verder dat het eindrapport "maar één reële kans" biedt om "te komen tot een broodnodige verbetering van ons arbeidsongeschiktheidsstelsel. Er staan enkele zeer zorgelijke scenario's in voor arbeidsongeschikten waar de FNV bepaald niet blij mee is."

Alleen het herstellen van "mensonterende fouten" in de WIA kan op goedkeuring van de bond rekenen. Maar de bond spreekt "grote zorg" uit over de andere voorstellen, die volgens de vakbond het socialezekerheidsstelsel afbreken. "Na een paar jaar staan mensen volledig in de kou, dat gaan we echt niet tolereren."

Fiscale boete

Vakbond CNV wil dat de fiscale boete op arbeidsongeschiktheid verdwijnt. "Arbeidsongeschikten betalen nu drie keer zoveel inkomstenbelasting als werkenden. Dit onrecht moet het kabinet als eerste aanpakken", meldt de bond.

De commissie stelde vast dat de regels zo ingewikkeld zijn door "regeldrift en doelmatigheidsdrang" vanuit de politiek. Zo durven mensen niet meer te gaan werken, uit angst voor het verlies van inkomen. In totaal ontvingen in 2023 ruim 790.000 mensen een arbeidsongeschiktheidsuitkering.

Meer uit Binnenland

Zeehondencentrum WEC stelt faillissementsaanvraag voorlopig uit

LAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.

1 minuut geleden
Doorbraak cold case: man (57) opgepakt voor verkrachting in 1994

SINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.

1 uur geleden
Stationsgebouw Vught verplaatst naar nieuwe plek

VUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.

3 uur geleden
Bezoekster kerstshow Duiven overleden na roltrapincident

DUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.

3 uur geleden
Politiemedewerker Den Haag vast voor verkopen politie-informatie

DEN HAAG (ANP) - Een 36-jarige politiemedewerker in Den Haag is deze week aangehouden. De man wordt ervan verdacht ongeoorloofd het politiesysteem te hebben geraadpleegd. Hij zou de politie-informatie hebben verkocht aan anderen.

3 uur geleden
Provincies maken DNA-test minder leidend bij wolvenschade

DEN HAAG (ANP) - Provincies gaan een DNA-onderzoek na een wolvenaanval op (vee)dieren minder leidend maken om een schadevergoeding te krijgen. Zo'n onderzoek is nu verplicht om met zekerheid te kunnen zeggen dat een wolf de dader was. Deskundigen kunnen door opgedane ervaring in veel gevallen al eerder uitsluitsel geven, zegt een woordvoerder van het Interprovinciaal Overleg (IPO).

4 uur geleden
Berichten over jongerenprotest verontrusten ondernemersclubs

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn verontrust door berichten over jongerenprotesten die online circuleren, melden werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Ze zijn bang dat in meerdere Nederlandse steden ongeregeldheden zullen plaatsvinden, net zoals eerder deze maand in andere Europese landen.

4 uur geleden