Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: Schiphol moet maatregelen tegen ultrafijnstof nemen

FNV: Schiphol moet maatregelen tegen ultrafijnstof nemen

AMSTERDAM (ANP) - Werkgevers op Schiphol moeten maatregelen nemen om werknemers te beschermen tegen de blootstelling aan ultrafijnstof. Die oproep doet vakbond FNV na een rapport van de Gezondheidsraad. Daarin staat dat Nederland meer moet doen om de uitstoot van ultrafijnstof terug te dringen en te zorgen dat mensen er minder aan worden blootgesteld. De vakbond wijst in het bijzonder naar de passage waarin naar de luchtvaart en Schiphol wordt gewezen.

Ultrafijnstof bestaat uit deeltjes die kleiner zijn dan 0,1 micrometer, oftewel een tienduizendste van een millimeter. Zulke minieme deeltjes kunnen namelijk heel schadelijk zijn voor de gezondheid, niet alleen van volwassenen en kinderen, maar ook van foetussen. De deeltjes komen vooral voor in de buurt van vliegvelden, langs wegen, bij de scheepvaart en bij fabrieken. Daar zou de uitstoot dan ook moeten worden beperkt, zegt de Gezondheidsraad. Zo zou het kabinet kunnen besluiten om het zwavelgehalte in vliegtuigbrandstof te verlagen. Verder adviseert de raad om ultrafijnstof beter te meten.

Volgens FNV is het zaak dat niet alleen onderzoek naar de gevolgen van de blootstelling wordt gedaan rondom Schiphol, maar ook bij het personeel op de luchthaven. Daarbij zou er ook te weinig aandacht zijn voor voorlichting over de risico's. Ook zouden werknemers onvoldoende beschermd zijn tegen ultrafijnstof.

Vuurlinie

FNV-vicevoorzitter Kitty Jong benadrukt als het gaat om ultrafijnstof dat werknemers van Schiphol in de vuurlinie staan. Dan gaat het onder andere om langdurige blootstelling, maar ook kortdurende piekbelasting bij startende en aankomend vliegverkeer. "Wat doet Schiphol zelf aan dit probleem?", aldus Jong. "Die vraag wordt nu al jarenlang onder het tapijt geveegd. Dat kan niet langer."

Schiphol zegt in een reactie voortdurend bezig te zijn met verduurzaming en het creëren van een goede werkplek. "Het terugdringen van alle uitstoot, inclusief ultrafijnstof, is daarin cruciaal. Dit advies benadrukt de urgentie daarvan", aldus de luchthaven in een verklaring.

Schiphol kwam in 2019 al met een plan om de uitstoot van ultrafijnstof terug te dringen. Daarbij wil het luchthavenbedrijf tegen 2030 emissievrij zijn. Om meer duidelijkheid te krijgen over de hoeveelheid en concentraties ultrafijnstof op de luchthaven doet TNO hier in opdracht van Schiphol onderzoek naar. Binnenkort verschijnen de resultaten. "Die informatie helpt ons nog gerichter te werk te gaan", aldus Schiphol.

Meer uit Financieel

Koploper NEC rekent ook overtuigend af met NAC Breda

NIJMEGEN (ANP) - NEC is dankzij een soepele thuiszege op NAC Breda weer koploper van de Eredivisie. De ploeg van trainer Dick Schreuder creëerde met name in de eerste helft kansen, al slaagde toen alleen Tjaronn Chery erin te scoren vanaf de strafschopstip. Al vroeg in de tweede helft vergrootte Basar Önal de marge voor de Nijmegenaren, Vito van Crooij bepaalde in het laatste kwartier de eindstand op 3-0.

9 uur geleden
Duitse vicekanselier wil top voor staalsector

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil heeft opgeroepen tot een zakelijke top voor de staalsector van het land. Daar wil hij lagere energieprijzen voor de industrie bespreken. Ook wil hij zoeken naar een verstandige oplossing voor staal in het handelsconflict met de Verenigde Staten, zei hij tegen de Duitse mediagroep Funke.

11 uur geleden
Japanse centrale bankier: meer vrouwen in voltijdbanen nodig

JACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Japanse centrale bank Kazuo Ueda denkt dat het aantrekken van meer vrouwen voor voltijdbanen kan helpen bij het aanpakken van het arbeidstekort in het land. Ook het in dienst nemen van meer buitenlandse werknemers kan het tekort mogelijk terugdringen, zei hij op de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole.

12 uur geleden
Von der Leyen verdedigt handelsdeal met Trump

BRUSSEL (ANP/DPA) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie verdedigt de handelsdeal met de Amerikaanse president Donald Trump. De overeenkomst staat bewust voor stabiliteit en voorspelbaarheid, in plaats van escalatie en confrontatie, schreef ze in een opiniestuk voor de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung.

14 uur geleden
China: Amerikaans protectionisme schaadt landbouwsamenwerking

BEIJING (ANP/RTR) - Het Amerikaanse protectionisme ondermijnt de landbouwsamenwerking van de Verenigde Staten met China. Dat stelt de Chinese ambassadeur in Washington, die waarschuwt dat boeren niet de prijs zouden moeten betalen voor de handelsoorlog tussen de twee economische grootmachten.

15 uur geleden
Spotify hint op verdere prijsstijgingen, schrijft FT

NEW YORK (ANP) - Spotify overweegt de prijzen voor klanten verder te verhogen, terwijl de muziekstreamingdienst investeert in nieuwe functies en mikt op een miljard gebruikers. Dat schrijft de Financial Times op basis van een interview met Alex Norström, die bij Spotify onder meer de leiding heeft over de abonnements- en advertentieactiviteiten.

17 uur geleden
Groei aantal speedpedelecs in Nederland vlakt af

DEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer speedpedelecs, extra snelle elektrische fietsen met een maximumsnelheid van 45 kilometer per uur. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) neemt de stijging echter wel af. De fietsen zijn vooral populair onder vijftigplussers, slechts een fractie is in handen van jongere weggebruikers.

19 uur geleden