Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV roept Ahold Delhaize-topman uit tot 'coronaprofiteur'

FNV roept Ahold Delhaize-topman uit tot 'coronaprofiteur'

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV heeft topman Frans Muller van Ahold Delhaize benoemd tot "grootste coronaprofiteur" van 2021. De vakbond reikt die titel uit aan een bedrijf dat profiteerde van de coronacrisis, maar het personeel niet beloonde met hogere lonen. FNV wijst er bijvoorbeeld op dat personeel van slijterijketen Gall & Gall, dat onderdeel is van Ahold Delhaize, al langere tijd geen cao heeft en dus ook geen loonsverhoging kreeg.

FNV reikt de titel voor de derde keer uit. Die is onderdeel van de uit het Verenigd Koninkrijk overgewaaide Fat Cat Day, waarop de aandacht wordt gelegd op de verdeling van welvaart in Nederland. Behalve Muller waren ook topvrouw Herna Verhagen van postbedrijf PostNL en topman Jacques van den Broek van uitzendbureau Randstad genomineerd.

De bond zegt dat de uitreiking "geen bedrijven bashen" is, maar dat het gaat om aandacht voor de stijging van het minimumloon naar 14 euro per uur. Daar pleit de vakbond al langer voor. Volgens de bond is het aan de topmannen en -vrouwen van Nederland om te zorgen dat hun personeel meer gaat verdienen. Deze "invloedrijke" topmannen en -vrouwen zouden naar de zin van FNV hun invloed moeten gebruiken om te zorgen dat niet alleen bij hun eigen bedrijf maar ook bij andere bedrijven het minimumloon omhoog gaat.

Grote verschillen

"We willen het publiek wijzen op de grote verschillen in de verdeling van de welvaart", zegt de vakbondswoordvoerster. "Die bedrijven verdienen bakken met geld, maar dat gaat naar de aandeelhouders en directies. PostNL zegt steeds te verwachten dat het slecht gaat, maar vorig jaar was er forse winst en kon er nog steeds niks bij de lonen", aldus de zegsvrouw.

'Winnaar' Ahold Delhaize laat weten de actie van FNV te respecteren, maar achter het eigen beloningsbeleid te staan. "We vinden dat de beloningen passend zijn voor de verantwoordelijkheden en werkzaamheden die bij de verschillende functies horen." Het winkelconcern wijst er verder op dat de goede resultaten van het bedrijf tijdens de coronacrisis veel extra banen hebben opgeleverd, zowel bij de winkels van Ahold Delhaize als bij toeleveranciers.

Randstad wilde niet ingaan op de nominatie van topman Jacques van den Broek. "Alles wat we erover zeggen is al te veel", aldus een zegsvrouw. PostNL wijst erop dat het bedrijf "een vitale rol" speelde tijdens de coronacrisis en dat het personeel begin vorig jaar 35 miljoen euro extra kreeg. Momenteel praat PostNL met de vakbonden over een nieuwe cao, maar een minimumloon van 14 euro per uur is niet haalbaar vanwege de dalende postvolumes, waarschuwt het bedrijf alvast.

Meer uit Financieel

Wall Street wint door stijging AI-aandelen en lagere olieprijs

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met winsten begonnen aan de nieuwe week. Vooral aandelen van AI-bedrijven werden opgepikt, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beleggers lijken zich echter te richten op signalen dat de uitgaven aan de ontwikkeling van AI nog steeds toenemen. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.

13 minuten geleden
VEH mist in actieplan maatregelen voor bouw starterswoningen

AMERSFOORT (ANP) - De Vereniging Eigen Huis (VEH) vindt dat in het actieplan van woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) voor snellere woningbouw te weinig maatregelen staan voor de bouw van betaalbare huizen voor bijvoorbeeld starters en senioren. Dergelijke woningen zijn volgens de belangenbehartiger voor huiseigenaren "essentieel" om de doorstroming verder op gang te krijgen.

15 minuten geleden
Woonbond over actieplan woningbouw: rekening komt bij huurders

AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, de belangenbehartiger van huurders, vindt het goed dat het kabinet inzet op meer bijbouwen van betaalbare huurwoningen met het actieplan om de woningbouw te versnellen. Maar het is volgens de Woonbond "ongehoord dat de rekening hiervoor bij huurders ligt".

1 uur geleden
Nederlands duurzaam kledingmerk Mud Jeans maakt doorstart

WEESP (ANP) - Het Nederlandse duurzame kledingmerk MUD Jeans maakt een doorstart. Dat blijkt uit het eerste faillissementsverslag van de curatoren. De nieuwe eigenaar is N5 Holding, dat 255.000 euro voor de merkrechten, domeinnamen, website en voorraden betaalde. N5 Holding heeft onder meer de rechten van het schoenenmerk Van Lier, dat halverwege 2025 failliet ging.

2 uur geleden
EU legt Google 403 miljoen euro boete op om overtreden privacywet

DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse privacytoezichthouder heeft Google een boete van 403 miljoen euro opgelegd vanwege het schenden van de regels voor locatiegegevens van gebruikers. De waakhond in Ierland treedt op namens andere toezichthouders in de Europese Unie, omdat het Europese hoofdkantoor van het techconcern in dat land is gevestigd.

3 uur geleden
Storing bij Britse luchtverkeersleiding leidt weer tot vertraging

LONDEN (ANP/RTR) - Vluchten op enkele Britse luchthavens hebben last van vertraging door een nieuw probleem bij de luchtverkeersleiding. Dat meldt de Britse luchtverkeersleider National Air Traffic Service (NATS). Bijna twee weken geleden leidde een softwareprobleem bij NATS tot het schrappen van 2000 vluchten.

4 uur geleden
Honderden vluchten geschrapt in Japan door naderende tyfoon

TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het luchtvaartverkeer in Japan wordt ontregeld door de naderende tyfoon Dujuan. De maatschappijen All Nippon Airways (ANA) en Japan Airlines hebben maandag honderden vluchten geschrapt nu de storm de Japanse hoofdstad Tokio en omliggende gebieden nadert.

4 uur geleden