
FNV pleit voor nieuwe 'dikke bonus' voor beveiligers op Schiphol
SCHIPHOL (ANP) - Personeel weer tijdelijk een "dikke bonus" geven kan helpen om het personeelstekort op Schiphol snel wat terug te dringen. Volgens vakbond FNV zijn veel beveiligers en bagage-afhandelaars na het vervallen van de tijdelijke zomerbonus weggegaan bij de luchthaven. Daardoor is de roep om personeel op het vliegveld sinds de zomer weer groter geworden, aldus de bond.
Dat de problemen op de luchthaven allesbehalve voorbij zijn bleek donderdag. Schiphol vroeg luchtvaartmaatschappijen om extra ingrepen om het aantal passagiers beperkt te houden. Tot het einde van het winterseizoen, dat tot en met maart loopt, moeten dagelijks duizenden reizigers minder op Schiphol opstappen.
FNV-campagneleider Joost van Doesburg erkent dat de ingreep "pijnlijk" is, maar deze is volgens hem ook "onvermijdelijk en hard nodig". Hierdoor zou de werkdruk nog enigszins worden verlicht en zou voorkomen worden dat het personeel nog verder "uitgehold" wordt. Hij wijst erop dat er anders mogelijk nog meer krachten weg willen bij Schiphol omdat ze hun werk niet meer aankunnen.
Vervallen zomerbonus
Met een zomerbonus die erop neerkwam dat het loon van bijvoorbeeld beveiligers tijdelijk bijna 50 procent hoger uitkwam, lukte het Schiphol om in de loop van de zomer nog wel extra mensen aan te trekken. Maar veel van hen zijn na het vervallen van de bonus in september weer vertrokken, zegt Van Doesburg. "Als een beveiliger een baan wil buiten Schiphol is dat zo geregeld. Er is zoveel vraag, hij kan zo ergens de volgende dag om 09.00 uur beginnen. En dat is dan werk achter bijvoorbeeld een balie of in een controlekamer waar de werkdruk veel lager ligt."
Precieze cijfers heeft de vakbond niet, maar Van Doesburg schat dat Schiphol nog steeds honderden mensen tekort komt. De oplossing van het probleem zit hem niet in een tijdelijke bonus, benadrukt de FNV'er. Zo'n bonus zou alleen kunnen helpen op de korte termijn snel meer mensen binnen te halen.
Langere termijn
Schiphol moet volgens Doesburg ook zorgen dat de beveiligings- en afhandelbedrijven op de luchthaven op de langere termijn geen mensen meer tekort komen. Dat gaat het ook om het verbeteren van de werkomstandigheden en roosters. Naar verluidt zijn de roosters nu soms zo chaotisch dat er op een dag wel twintig verschillende begintijden zijn. Pas als de problematiek echt is opgelost kan er wat FNV betreft weer gedacht worden aan het loslaten van de beperkingen voor het aantal passagiers op Schiphol.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Duitse autoriteiten hebben een cryptodienst uit de lucht gehaald die volgens de politie hielp bij witwassen. Daarbij nam de politie ook cryptomunten ter waarde van 34 miljoen euro in beslag, meldt de Duitse federale recherchedienst. Die onderzocht de zogeheten swapdienst eXch samen met de Nederlandse Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
18 minuten geledenGENĂˆVE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering overweegt een drastische verlaging van de handelstarieven voor te stellen tijdens de gesprekken die komend weekend met China worden gehouden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De regering van president Donald Trump streeft daarbij naar een verlaging van de heffingen tot onder de 60 procent en China zou daar open voor staan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er lijkt definitief een einde te komen aan de failliete interieurwinkelketen CASA in Nederland. Bij curator Bart Louwerier hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld voor een doorstart. Donderdag is de faillissementsuitverkoop begonnen in achttien winkels, die zo'n vier weken duurt.
2 uur geledenKADOMA (ANP) - Bij het Japanse elektronica- en techbedrijf Panasonic verdwijnen wereldwijd 10.000 banen. Het concern wil wereldwijd zijn "personeelsbestand optimaliseren", maakte de fabrikant van camera's, televisies en batterijen voor elektrische auto's vrijdag bekend. Bij Panasonic werken ongeveer 207.000 mensen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De oprichter en voormalig topman van de failliete cryptobank Celsius Alexander Mashinsky is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij had in december schuld bekend aan beleggingsfraude. De straf werd opgelegd door een rechter in New York en behoort tot een van de langste straffen die voortkomen uit de ineenstorting van de cryptomarkten in 2022.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - International Airlines Group (IAG) bevestigt voor miljarden dollars aan vliegtuigen te kopen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Daarnaast bestelt het moederbedrijf van British Airways nieuwe Airbus-vliegtuigen. Donderdag meldde de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick al dat een Brits bedrijf voor 10 miljard dollar aan Amerikaanse vliegtuigen zou kopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Brunel behoorde vrijdag tot de verliezers op het Damrak. De detacheerder zag de omzet en winst dalen in het eerste kwartaal. Topman Peter de Laat sprak van een "uitdagend kwartaal". De toenemende geopolitieke onzekerheid en de verslechterende economische omstandigheden zorgden volgens hem voor vertragingen bij de start van nieuwe projecten door klanten. Die stelden daardoor voor het eerst in twee jaar aanwervingen uit. Het aandeel werd ruim 7 procent lager gezet.
3 uur geleden