FNV pleit voor inhaalslag lonen in sectoren met veel vrouwen
UTRECHT (ANP) - FNV pleit voor een looninhaalslag voor sectoren waar veel vrouwen werken, zoals de zorg, het onderwijs en de winkelstraat. Ook toegankelijkere kinderopvang en het beter regelen van verlof zijn cruciaal. Dat meldt de vakbond op Equal Pay Day. Vanaf deze dag werken vrouwen namelijk de rest van het jaar symbolisch voor niets. Want vrouwen verdienen gemiddeld 13 procent minder per uur dan mannen.
Volgens de vakbond is die loonkloof het afgelopen jaar voor het eerst niet gedaald, maar gegroeid. Maandag spraken politici in het verkiezingsdebat van de Libelle over het aanpakken van deze loonkloof. Maar al 48 jaar werkt die aanpak volgens de vakbond niet.
Om te peilen hoe vrouwen denken over de loonkloof en wat hun ervaringen daarmee zijn, hield de FNV een enquête onder haar leden. Hieruit blijkt dat 55 procent van de respondenten met de loonkloof te maken heeft gehad. De enquête is ingevuld door 2123 vrouwen, voornamelijk tussen de 45 en 65 jaar.
Onbetaald werk mannen
"De loonkloof is de afgelopen twee jaar toegenomen en dat is onverteerbaar", zegt FNV-bestuurder Bas van Weegberg. Daarom pleit de vakbond voor een grote loonsprong in door vrouwen gedomineerde sectoren. Daar kan de overheid voor zorgen.
Mannen moeten ook een stap naar voren doen in het verrichten van onbetaald werk. 98 procent van de respondenten vindt dat onbetaald werk zoals het huishouden, mantelzorg en zorg voor kinderen meer gewaardeerd moet worden. Ook hier heeft de overheid volgens de FNV een belangrijke rol door kinderopvang betaalbaarder te maken en te zorgen voor betaald mantelzorgverlof.
Meldingen
Vrouwen die vermoedens van ongelijke beloning hebben aangekaart bij hun werkgever worden volgens de FNV ook vaak weggewuifd of uitgelachen en sommigen kregen hierdoor geen contractverlenging. In de meeste gevallen is er niets met de melding gedaan. De Europese richtlijn loontransparantie, die in 2026 moet zijn ingevoerd in Nederland, is daarom zeer belangrijk. Daar moet volgens de vakbond ook in worden meegenomen dat een werknemer volle bescherming krijgt bij het aankaarten van ongelijke beloning.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel vlak gesloten. Daarmee kreeg de opleving van de AEX van een dag eerder geen duidelijk vervolg. Waar dalende olieprijzen toen nog voor optimisme op de aandelenbeurzen zorgden, nam de nervositeit weer toe toen energie weer duurder werd door de oorlog in het Midden-Oosten. Elders in Europa waren aanzienlijke verliezen te zien.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De strijd tussen het voormalige ledenparlement van FNV en het interim-bestuur van de vakbond krijgt een nieuw hoofdstuk. Oud-leden van het orgaan kondigden vorige maand aan in cassatie te gaan tegen een uitspraak van de ondernemingskamer, om zich te verzetten tegen een hervorming bij de bond. Maar ze hebben te weinig geld om daarvoor advies in te winnen. Daarom willen ze dat de ondernemingskamer het interim-bestuur opdraagt "alle nodige en mogelijke maatregelen" te treffen om de zaak alsnog mogelijk te maken, maakt het gerechtshof in Amsterdam bekend.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.
4 uur geleden