Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV over covidregeling: mensen vallen onterecht buiten de boot

FNV over covidregeling: mensen vallen onterecht buiten de boot

UTRECHT (ANP) - Sommige mensen die in de zorg werkten en daar langdurige covid hebben opgelopen, zullen ten onrechte worden afgewezen voor de vergoeding die demissionair zorgminister Conny Helder vrijdag heeft aangekondigd. Dat zegt vakbond FNV, die de regeling "even triest als schandelijk" noemt. De bond heeft nog geen besluit genomen over een stap naar de rechter, "maar we laten het er niet bij zitten".

De overheid stelt een bedrag van 15.000 euro beschikbaar voor zorgmedewerkers die in de eerste coronagolf in 2020 ziek zijn geworden, en daardoor niet meer kunnen werken of niet meer volledig kunnen werken. Om voor het geld in aanmerking te komen, moeten mensen tussen 1 maart en 30 juni 2020 ziek zijn geworden. "Die periode is al belachelijk kort. Maar de keuring op arbeidsongeschiktheid moet voor 1 juli van dit jaar afgerond zijn. Het bizarre geval is dat de UWV hartstikke lange wachtlijsten heeft. Mensen die de besmetting in de juiste periode hebben opgelopen, vallen alsnog buiten de boot door vertraging bij het UWV", stelt een FNV-woordvoerder.

De vakbond is ook niet te spreken over de persoonlijke medische informatie die mensen moeten geven om de vergoeding te kunnen krijgen. "Ze vragen je het hemd van het lijf. Bijna je volledige medische dossier wordt opgevraagd. Dat lijkt in strijd met de privacyregels."

Aanvragen vergoeding

Zorgmedewerkers hebben van 25 september tot 23 oktober de mogelijkheid om de vergoeding aan te vragen. Dat gaat via de Dienst Uitvoering Subsidies aan Instellingen, een overheidsdienst die subsidies regelt voor onder meer het ministerie van Volksgezondheid. Volgens de FNV is de aanvraagperiode ook veel te kort, veel mensen met langdurige covid "zijn zo ziek dat ze nauwelijks energie hebben om deze ingewikkelde procedure te doorlopen".

FNV spande eerder met vakbond CNV een kort geding aan voor een coronavergoeding. Hun eis werd begin dit jaar afgewezen, omdat de rechtbank geen grond zag om de Staat tot een regeling te dwingen.

Grote financiële problemen

In de eerste coronagolf kregen zorgmedewerkers het advies dat beschermingsmiddelen als mondneusmaskers niet in alle gevallen nodig waren. Zo hoefden ze de maskers niet op bij vluchtig contact met een patiënt of cliënt, of op meer dan 1,5 meter afstand. Ze raakten besmet en kwamen in de ziektewet. Na twee jaar ziekte eindigde hun dienstverband. Volgens FNV en CNV zijn sommige gedupeerden in zulke grote financiële problemen gekomen dat ze inmiddels hulp van de voedselbank nodig hebben. De vakbonden eisten daarom een voorschot van bijna 23.000 euro per persoon.

Meer uit Gezond

Aantal sterfgevallen door drugs in tien jaar verdrievoudigd

UTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.

7 uur geleden
Veel minder baby's met RS-virus op ic dankzij inenting

BILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.

1 dag geleden
Studie levensbeëindiging: 5800 mensen stoppen jaarlijks met eten

ROTTERDAM (ANP) - Naar schatting stopten 5800 mensen per jaar in de periode van 2019 tot 2023 met eten en drinken omdat ze hun leven wilden beëindigen. Ongeveer 2000 mensen per jaar namen dodelijke medicijnen of slaapmiddelen in. Dat komt naar voren uit een nieuw onderzoek van Erasmus MC naar levensbeëindiging, waar de Volkskrant vrijdagochtend over schrijft. De studie gaat over mensen die euthanasie willen en dit zonder hulp van een arts doen.

4 dagen geleden
Uitnodiging voor gordelroosvaccinatie voor iedereen die 60 wordt

DEN HAAG (ANP) - Mensen die 60 jaar worden, krijgen voortaan een uitnodiging voor een gordelroosvaccinatie. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie) beperkt zich bewust tot deze groep. Daarmee volgt ze een advies van het RIVM op om het beschikbare geld zo goed mogelijk te besteden, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

5 dagen geleden
Tientallen vrouwen kregen problemen na weghalen spiraal Ballerine

BILTHOVEN (ANP) - Enkele tientallen vrouwen hebben gezondheidsklachten gekregen nadat ze een spiraaltje van Ballerine hadden laten weghalen. Zo kwam het voor dat het implantaat vastzat of dat draadjes afbraken. Ook hadden enkele vrouwen last van hevige pijn bij het verwijderen van de anticonceptie.

1 week geleden
NVWA krijgt tientallen meldingen over teruggeroepen babyvoeding

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tientallen meldingen gekregen over de teruggeroepen baby- en kindervoeding van Danone en Nestlé. "Het gaat dan om meldingen van ouders met een kind dat ziek is geworden, waarbij zij een link vermoeden met de gedronken voeding", zegt een woordvoerster van de NVWA.

1 week geleden
Gehackt lab mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek gaan doen

DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.

1 week geleden