Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: onrust in fabriek VDL NedCar door uitblijven opdrachtgever

FNV: onrust in fabriek VDL NedCar door uitblijven opdrachtgever

BORN (ANP) - Doordat een nieuwe opdrachtgever voor autofabriek VDL NedCar op zich laat wachten, neemt de onrust onder de 4200 werknemers toe. Dat merkt vakbondsbestuurder van FNV Ron Peters, die zondag ook zijn verhaal deed bij 1Limburg. De afgelopen tijd ontving hij veel telefoontjes en berichten van ongerust personeel. "Het einde van de fabriek is in zicht, maar VDL NedCar weigert met ons om de tafel te gaan", verzucht Peters, die nu met een rechtszaak dreigt namens vijf vakbonden.

De autofabriek in Born maakt nu nog met name MINI’s voor autoproducent BMW. Maar dat contract loopt tot 1 maart 2024. "Steeds meer mensen lijken te gaan zoeken naar ander werk, zeker nu de arbeidsmarkt voor de metaalsector in Limburg booming is", vertelt Peters. Het personeel lijkt daarmee voor te sorteren op een mogelijke sluiting van de autofabriek. "Het aantal berichten dat we binnen kregen tussen kerst en oud en nieuw zwol aan naar tientallen. Dat is echt ongebruikelijk."

VDL NedCar geeft ondertussen aan dat het personeel vooral vertrouwen moet hebben, zegt Peters. "Maar we wachten inmiddels al een jaar." In dat jaar passeerden twee potentiële opdrachtgevers de revue. Zo wilde de Amerikaanse producent van elektrische auto’s Canoo zijn auto’s eerder in Limburg bouwen, maar door die deal ging eind 2021 een streep. Ook een deal met Rivian, eveneens een Amerikaanse elektrische-autoproducent, ging niet door.

Sociaal plan

De vakbonden willen nu het sociaal plan voor de werknemers van VDL NedCar openbreken. Daarmee moet het personeel meer zekerheid krijgen, mocht de fabriek toch zijn deuren sluiten. "In het bestaande plan hebben we met elkaar afgesproken om de tafel te gaan als het einde van de fabriek in zicht komt. Maar de directie weigert dat en blijft zeggen dat we vertrouwen moeten houden", aldus Peters. Vijf vakbonden, drie Nederlandse en twee Belgische, willen de druk nu opvoeren. "Deze week zeggen wij definitief een rechtszaak aan en dan moeten we maar kijken wanneer die voorkomt", zegt de vakbondsbestuurder.

Een woordvoerder van VDL NedCar laat weten dat het bedrijf nog niets van de onrust merkt. Rond de kerst heeft het personeel een stand van zaken te horen gekregen, al wil de zegsman niets zeggen over de inhoud. "Die houden we intern." Wel zou die boodschap met applaus zijn ontvangen. "We hebben hier ruim 4000 collega’s, dus het is moeilijk om te reageren op onrust. Bij de een heerst die mogelijk wat meer dan bij de ander", aldus de zegsman.

Voor wat betreft mensen die ander werk zijn gaan zoeken, wijst de woordvoerder naar de huidige krapte op de arbeidsmarkt. "In elke organisatie gaan mensen en komen mensen." Wel benadrukt hij dat de werknemers zo veel mogelijk worden meegenomen in de ontwikkelingen. "Op gezette tijden worden werknemers daarover geïnformeerd. Al begrijpen zij ook dat er geheimhouding rust op onderhandelingen, dus dat niet alles kan worden gedeeld."

Meer uit Financieel

AEX sluit licht lager, bouwbedrijf BAM uitblinker op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.

1 uur geleden
Geschil met brandstofleverancier reden voor uitwijken vlucht KLM

SCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.

3 uur geleden
Dell schiet omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.

3 uur geleden
Supers en A-merken zetten met WK-campagnes in op thuisbeleving

DEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.

4 uur geleden
Duitse inflatie koelt af door brandstofkorting aan de pomp

WIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.

4 uur geleden
Nieuwe ov-pas ook in winkels te koop

AMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.

8 uur geleden
Eternit betoogt dat asbeststrafzaak al jaren is verjaard

ALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.

8 uur geleden