FNV laat looneis van 5 procent los voor bedrijven in nood
DEN HAAG (ANP) - In sectoren die het zwaar hebben vanwege de coronacrisis wil de FNV bij cao-onderhandelingen de eis voor een loonsverhoging van minimaal 5 procent loslaten. Dat zegt FNV-bestuurslid Zakaria Boufangacha in De Telegraaf. "Daar waar het slecht gaat, laten we de looneis los."
De vakbond wil daarvoor wel iets terug van de werkgevers en dat is zekerheid. "In een sector die in zwaar weer verkeert, kunnen we afspraken maken over loonmatiging, maar willen we in ruil wél perspectief: we zetten daar in op werkbehoud, scholing én op werkzekerheid", aldus Boufangacha.
De vakbond heeft een ’aangescherpte arbeidsvoorwaardenagenda 2020’ opgesteld. Daarin wordt stevig ingezet op het verminderen van flexbanen. Boufangacha wil dat uitzendwerk de enige acceptabele vorm van flexwerk wordt. "In cao’s willen we afspraken maken waarin we allerlei vormen van flexwerk verbieden, zoals werk op oproepbasis en nul-urencontracten", zegt hij.
Dat FNV de looneis moet loslaten, is voor de vakbond een domper. Die hoopte de economische voorspoed van de voorgaande jaren voor werknemers te verzilveren. Vorig jaar juni gaf premier Mark Rutte tijdens een bijeenkomst van de VVD bedrijven nog een tik op de vingers, omdat stijgingen in de cao uitbleven. "De winsten klotsen tegen de plinten, maar alleen de lonen van de topmannen stijgen. Dat vind ik niet acceptabel!", zei hij destijds.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van E.ON, het Duitse moederbedrijf van Essent en Energiedirect.nl, vindt dat Duitsland het tempo van de uitbreiding van wind- en zonne-energie moet vertragen. Volgens Leonhard Birnbaum hebben de stroomnetten in Duitsland moeite om de toename van nieuwe hernieuwbare projecten aan te kunnen. Dat heeft hij gezegd in de Süddeutsche Zeitung.
6 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is maandag gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het veelgebruikte metaal wordt aangejaagd door de vrees dat de wereldmarkt afstevent op een aanbodtekort. De haast om koper naar de Verenigde Staten te brengen in afwachting van mogelijke Amerikaanse importtarieven lijkt de tekorten elders te verergeren, doordat mijnbouwers moeite hebben om aan de vraag te voldoen. Koper is zeer gewild door de belangrijke rol ervan in de elektrificatie en de energietransitie.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hotel-, restaurant- en caféhouders zijn het laatste kwartaal van dit jaar minder somber geworden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de stemming in de branche nog steeds overwegend negatief, maar gaandeweg het jaar lijkt het vertrouwen wel te verbeteren. Met onder meer de feestdagen in aantocht zijn horecaondernemers in de nieuwste peiling van het statistiekbureau vooral minder negatief over het economisch klimaat in de komende drie maanden.
57 minuten geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in november opnieuw een lichte verbetering laten zien ten opzichte van een maand eerder. Zowel de productie als het aantal nieuwe orders groeide. De verwachtingen voor het komende jaar lagen ook op het hoogste niveau sinds juli, al liggen die nog wel onder het langetermijngemiddelde. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in oktober meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,1 procent, na een stijging van 3,8 procent in september. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 5 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
7 uur geleden